Aimo Parks Parkeringspodd

Aimo Parks Parkeringspodd

Podcast af Lejon Media

Med Aimo Parks podcast vill vi belysa intressanta ämnen som handlar om parkering. Till exempel varför parkeringsböter utfärdas. Varför många tycker det är svårt att hitta en parkeringsplats. Hur våra parkeringsvakter upplever sin arbetssituation och hur tekniska lösningar underlättar för våra kunder att hitta och betala för sin parkering. Hur ser Aimo Park på framtiden? Vad kommer hända med alla parkeringsplatser då så kallade ”robo taxis” och självkörande bilar introduceras? Lyssna på oss och få svar på detta och mycket, mycket annat.

Begrænset tilbud

3 måneder kun 9,00 kr.

Derefter 99,00 kr. / månedIngen binding.

Kom i gang

Alle episoder

3 episoder
episode Framtidens fordon artwork
Framtidens fordon

I det tredje avsnittet av Q-Parks parkeringspodd samtalar Q-Parks VD Peder Ståhlberg med Erik Almlöf och Albin Engholm, båda doktorander på Integrated Transport Research LAB på KTH om så kallade robotaxis och självstyrande bilar. Tillsammans försöker dom bland annat bena ut fördelar och nackdelar med förarlösa fordon. Vill kunden verkligen hoppa in i en buss som inte har en förare? Vad kommer hända med infrastrukturen? När kommer de förarlösa bilarna? Vilka miljöaspekter har vi att ta hänsyn till? Och sist men inte minst, vad ska VD:n för Q-Park göra år 2035?  

03. dec. 2018 - 1 h 9 min
episode Parkeringsvakter artwork
Parkeringsvakter

I dagens podcast får Ni träffa två av våra parkeringsvakter, Maria och Embre. De förklarar hur de ser på sitt yrkesval, hur det är att arbeta som parkeringsvakt och hur det är att arbeta i de så kallade utsatta områdena. De berättar även om hur allmänheten ser på det arbete som de utför och om hotbilden mot just parkeringsvakter. Vi försöker även förklara varför parkeringsvakter är viktiga för att lokala parkeringsföreskrifter efterlevs.

16. okt. 2018 - 30 min
episode P-böter artwork
P-böter

I det första avsnittet av Q-Parks pod benar vi ut skillnaderna mellan kontrollavgifter och parkeringsanmärkningar. Många bilister drabbas någon gång av vad som i dagligt tal kallas för p-bot eller p-böter. I detta avsnitt redogör vi för varför kontrollavgifter utfärdas och hur du som bilist kan göra för att överklaga. Vi förklarar också vad som menas med begreppen tomt- och gatumark, där olika regler gäller för ett överklagande.

11. sep. 2018 - 26 min
Tilmeld dig for at lytte
En fantastisk app med et enormt stort udvalg af spændende podcasts. Podimo formår virkelig at lave godt indhold, der takler de lidt mere svære emner. At der så også er lydbøger oveni til en billig pris, gør at det er blevet min favorit app.
En fantastisk app med et enormt stort udvalg af spændende podcasts. Podimo formår virkelig at lave godt indhold, der takler de lidt mere svære emner. At der så også er lydbøger oveni til en billig pris, gør at det er blevet min favorit app.
Rigtig god tjeneste med gode eksklusive podcasts og derudover et kæmpe udvalg af podcasts og lydbøger. Kan varmt anbefales, om ikke andet så udelukkende pga Dårligdommerne, Klovn podcast, Hakkedrengene og Han duo 😁 👍
Podimo er blevet uundværlig! Til lange bilture, hverdagen, rengøringen og i det hele taget, når man trænger til lidt adspredelse.

Begrænset tilbud

3 måneder kun 9,00 kr.

Derefter 99,00 kr. / månedIngen binding.

Eksklusive podcasts

Uden reklamer

Gratis podcasts

Lydbøger

20 timer / måned

Kom i gang

Kun på Podimo

Populære lydbøger