Landbrugspodcasten

Gødningsmagasinet 2026 - Juni: Øl, øl og mere øl!

30 min · 3. kesä 2026
jakson Gødningsmagasinet 2026 - Juni: Øl, øl og mere øl! kansikuva

Kuvaus

Øl starter ikke på bryggeriet – den starter i marken. I denne udgave af Gødningsmagasinet ser Anders, Jens og Jesper nærmere på maltbyg, proteinprocenter og de gødningsbeslutninger, der kan være afgørende for, om afgrøden ender som foder eller malt. Samtidig får du historien om, hvorfor bryggerierne stiller så præcise krav til råvaren, og hvordan du som planteavler kan øge chancen for at ramme den eftertragtede maltpræmie. I Gødningsmagasinet dykker Jesper Ulnitz og Jens Bach fra Yara ned i faglige emner sammen med Anders Lau, hvor alt handler om gødning. Programmet udkommer den første onsdag i måneden, og vi håber du har lyst til at lytte med! Gødningsmagasinet præsenteres af Yara.

Kommentit

0

Ole ensimmäinen kommentoija

Rekisteröidy nyt ja liity Landbrugspodcasten-yhteisöön!

Aloita maksutta

14 vrk ilmainen kokeilu

Kokeilun jälkeen 7,99 € / kuukausi. · Peru milloin tahansa.

  • Podimon podcastit
  • 20 kuunteluaikaa / kuukausi
  • Lataa offline-käyttöön

Kaikki jaksot

300 jaksot

jakson Malkekvæg 2026 - E28: Er du klar til 2034? kansikuva

Malkekvæg 2026 - E28: Er du klar til 2034?

Hvordan ser vejen mod 2034 egentlig ud ude på de danske malkekvægsbedrifter? Anders har igen besøg af Troels Hymøller, Kristian Ventzel og Bo Søndergaard til en snak om staldindretning, Jersey kontra Holstein, avlsstrategier og de nye krav, der venter. Panelet vender også en usædvanlig ko med over 216.000 kilo livsydelse, udviklingen i mælkeprisen og balancen mellem økonomi, avl og hverdagen på bedriften – inden snakken rundes af med sommerferieplaner. Der er kvægnørderi på programmet, når Anders, i selskab med fagspersoner fra branchen, fylder dine ører med sjov og spændende kvægsnak. Det bliver underholdende, når både erfarne og mindre erfarne gæsteværter kommer forbi studiet! Malkekvæg præsenteres i samarbejde med Bixter.Work og Ingemann Larsen.

6. heinä 202630 min
jakson Grisen 2026 - E28: Hulstyring, hulstyring og hulstyring kansikuva

Grisen 2026 - E28: Hulstyring, hulstyring og hulstyring

Hvordan får man flere pattegrise sikkert gennem de første kritiske levedøgn? Det er omdrejningspunktet, når Anders får besøg af Jens Svendgaard og Kristina Sørensen fra Vilomix. Sammen dykker de ned i de vigtigste faktorer bag høj pattegriseoverlevelse – fra rengøring og temperaturstyring i farestalden til råmælk, splitmalkning og søernes mælkeproduktion. Der bliver også sat fokus på den ofte oversete betydning af hulstyring gennem hele soens livscyklus, og hvorfor management, systematik og dygtige medarbejdere fortsat er de vigtigste værktøjer i jagten på flere fravænnede grise. Til sidst ser de nærmere på nye fodringsstrategier med blandt andet L-arginin og antioxidanter, som kan bidrage til stærkere grise og bedre resultater i farestalden. Der skal nørdes gris, så Anders inviterer kloge hoveder og spændende fagpersoner i studiet hver uge. Stemningen er god og fagligheden er i fokus i Grisen, som præsenteres i samarbejde med DanBred og Vilomix.

6. heinä 202636 min
jakson Maskinstationen 2026 - E28: Maskinitis, droner og en billet til Australien kansikuva

Maskinstationen 2026 - E28: Maskinitis, droner og en billet til Australien

Denne gang har Peter besøg af Ruben Rønnow – en ung maskinentusiast med både maskinitis, dronecertifikat og eventyrlyst i bagagen. Ruben fortæller om sin vej ind i landbruget og maskinstationsbranchen, om fascinationen af store maskiner og om, hvordan en opvækst tæt på branchen har formet hans interesser. Samtalen kommer også omkring traktortræk, ammoniak, kartoffelavl og ikke mindst Rubens nye rolle hos Jysk Medieproduktion med at dokumentere branchen fra luften gennem droneoptagelser og videoproduktion. Derudover løftes sløret for en kommende tur til Australien, hvor Ruben håber at kombinere store maskiner, nye oplevelser og masser af spændende indhold til lytterne. Martin Kelp Jepsen og Peter Zilmer sidder på skift klar bag rattet. Det skal handle om alt det der sker på en maskinstation - selvom deres syn på hverdagens små udfordringer ikke altid er helt ens. Fra diskussionen om traktorens farve - til hvordan man får parforholdet til at hænge sammen, når man bruger MANGE timer i maskinen! Programmet præsenteres i samarbejde med Samson Agrolize og Rostgaard Maskinstation.

6. heinä 202621 min
jakson Såsædsmagasinet 2026 - Juli: Majsen kalder på vand – rugen klarer sig selv kansikuva

Såsædsmagasinet 2026 - Juli: Majsen kalder på vand – rugen klarer sig selv

Denne gang gør Anders, Ken og Jacob status på afgrøderne rundt om i landet og ser frem mod de afgørende sommeruger. Ken fortæller om etableringen af majs og roer, hvorfor den rigtige fosforstrategi er vigtig, og hvordan landmændene bør prioritere vandingen i de kommende uger. Der bliver også sat fokus på efterafgrøder, ukrudtsbekæmpelse i roer og de klassiske udfordringer med timing og plantepleje. Jacob deler de seneste erfaringer fra værdiafprøvningsforsøgene i hybridrug, hvor sygdomstrykket indtil videre har været overraskende lavt, og giver samtidig en status på rugens udvikling frem mod høst. Velkommen til Såsædsmagasinet, hvor dine værter Jacob Nymand, Ken Brink og Anders Lau tager fat i emnet "såsæd" og alt hvad der hører til. Såsædsmagasinet udkommer den første fredag hver måned og præsenteres i samarbejde med KWS. Rigtig god fornøjelse!

3. heinä 202627 min