
BOHATEROWIE STANU WOJENNEGO
Podcast af Radio Kielce
13 grudnia 1981 roku w Polsce bezprawnie wprowadzono stan wojenny. Komuniści zrobili to, aby utrzymać się przy władzy. Operacja, do której przygotowywano się od długiego czasu, miała im pozwolić ująć przywódców Solidarności oraz osoby aktywnie zaangażowane w działalność niezależną. Choć operację o kryptonimie „Jodła” (internowanie wytypowanych wcześniej osób) wyznaczono na godzinę 24.00, to w wielu przypadkach faktycznie rozpoczęto ją wcześniej, niekiedy nawet godzinę przed północą, czyli jeszcze przed formalnym wprowadzeniem stanu wojennego. W tym roku mija 40 lat od tamtych wydarzeń. Słuchowiskiem chcemy przypomnieć osoby z Regionu Świętokrzyskiego, które od pierwszych dni stały się dla reżimu komunistycznego celem ataku.
Prøv gratis i 60 dage
99,00 kr. / måned efter prøveperiode.Ingen binding.
Alle episoder
38 episoder
Tadeusz Ludwicki był działaczem „Solidarności” w Przedsiębiorstwie Robót Zmechanizowanych i Gospodarki Maszynami w Kielcach – Oddział w Białogonie. Po wprowadzeniu stanu wojennego był współorganizatorem podziemnej struktury Komitet Oporu Społecznego „Solidarność” Region Świętokrzyski. Redaktor i kolporter podziemnego pisma KOS. Angażował się również w tworzenie okazjonalnych ulotek, uczestniczył w akcjach malowania napisów, postawienia krzyża przy bazylice katedralnej w Kielcach i wielu innych. Grupie KOS-a udało się zorganizować Radio „Solidarność”. 12 czerwca 1982 r. z Góry Słowikowej leżącej w Paśmie Posłowickim między Chęcinami a Kielcami nadana została pierwsza, a zarazem ostatnia audycja podziemnego radia na tym terenie. Na przełomie sierpnia i września 1982 r. grupa KOS-a została rozbita. Do aresztu śledczego w Kielcach trafiło kilkanaście osób. Tadeusz Ludwicki zdołał uciec funkcjonariuszom dokonującym rewizji w jego domu i podobnie jak kilku innych członków grupy ukrywał się.

Współpracownik KOR i ROPCiO, szef Biura Interwencji Międzyzakładowej Komisji Robotniczej Ziemia Radomska, szef okręgu radomskiego KPN, był internowany do października 1982 r.

Od 1980 roku Jan Rejczak współtworzył struktury Solidarności w Radomiu. W czasie stanu wojennego został internowany. Przebywał w Kielcach. Został zwolniony w kwietniu 1982 roku. Bez pracy pozostawał przez 1,5 roku.

Stefan Ambroż działach NSZZ Solidarność z Warki aresztowany i osadzony w więzieniu Kielce - Piaski

W druga rocznicę podpisania porozumień władze konspiracyjnego związku wezwały swoje struktury do przeprowadzenia manifestacji.
Prøv gratis i 60 dage
99,00 kr. / måned efter prøveperiode.Ingen binding.
Eksklusive podcasts
Uden reklamer
Gratis podcasts
Lydbøger
20 timer / måned