Euranet Plus Green Deal
Podcast af Euranet Plus Green Deal
БНР представя Green Deal Podcast - проект, който се изпълнява от “Евранет+”, в партньорство с Германското радио и Полското национално радио. Изготвят...
Prøv gratis i 7 dage
Efter prøveperioden kun 79,00 kr. / måned.Ingen binding.
Alle episoder
36 episoderАвтор: Илияна Типова Повечето малки ферми в Родопския край произвеждат екологично чисти продукти, а методите им на работа ще бъдат в унисон с новите изисквания в Общата селскостопанска политика (ОСП), която изцяло е съобразена със Зеления пакт и е насочена към опазване на климата и щадящи околната среда средства за работа. Правилата за европейско финансиране на малки земеделски производители досега обаче са били трудно изпълними, а също и обезпечаването на проектите. Новата ОСП обаче гарантира по-голяма подкрепа за малките стопанства и младите земеделски стопани.
Автор: Мариян Иванов Предизвикателствата пред България със Зелената сделка – ще се стигне ли до затваряне на производства или ще се намери баланс? Зелената сделка - преход към чиста енергия или ограничения към производството на такава? Затваряне на отрасли от промишлеността или нов път и растеж в икономиката? На тези въпроси се опитваме да отговорим в този подкаст. Европейската зелена сделка е най-важният политически приоритет на комисията за следващите пет години. Това коментира по време на семинар, организиран от Представителството на ЕК у нас, говорителят по енергетика и климат Тим Макфий. Това не е само политика за климата, но и икономическа политика. Тя трябва да доведе до създаване на нови работни места и нови отрасли. Още до 2030 г. парниковите газове трябва да се намалят с 55%. Всеки ще даде своят принос, но в рамките на своите възможности е политиката на ЕК, казва МакФий. Пред нашата страна стоят редица предизвикателства и в някои отношения не сме готови, коментира по време на конференция, организирана от Центъра за изследване на демокрацията, Иван Иванов, председател на КЕВР. Той посочва, че никой не се наема с прогнози какво ще се случи с въглищните централи и с хората, които работят там. Възможностите, които се откриват пред страната ни, са много и никой не очаква от нас веднага да закрием тези централи, катеторичен е бургаският депутат и бивш заместник-министър на енергетиката Жечо Станков. Има редица технологии, които ще позволят преструктуриране на тези сектори и намаляване на замърсяването. Станков посочва, че можем да извлечем ползи от зелената сделка и той ще лобира Бургас да е един от регионите, които да участват активно в нея. Според Мартин Владимиров, директор на програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията, трябва бързо да работим по отношение на спиране работата с лигнитни въглища. Марк Антоан Елмазега, директор на центъра за енергетика и климат във Френския институт за международни отношения, пък посочва, че не трябва с лека ръка да се ликвидират ядрени мощности и трябва да се търси баланс.
Автор: Елеонора Тропанкова Фермата на семейство Накови преработва конските и хранителни отпадъци с помощта на червените калифорнийски червеи. Собствениците й имат намерение да се развиват още повече в екопосока, чрез създаването и на мини соларен парк. В същото време проектът на семейството от Бачево има не само биологичен, но и социален и възпитателен ефект.
Автор: Елена Каркаланова Ще чуете как се „ражда“ една ароматна градинка - Сияна, Йоана, Благовеста и Димана от 2-ж клас на 81-во иновативно училище „Виктор Юго“ в София обясняват, че в почвата не трябва да има големи буци пръст, ако искат да посадят дъхави билки и цветя... „Трудейки се в градинката, децата се учат да работят заедно с природата и за природата, изучавайки и прилагайки принципите за устойчиво развитие на екосистемите – обяснява началният учител Силвия Марушкина. – За да придобие природата личностен смисъл за детето, то трябва да пристъпи към нея с радост и интерес. А участието на детето в процеса на засаждане и отглеждане на растенията, добиването на реколта и доставянето ѝ до дома всъщност оформят неговата ценностна система и изграждат стремеж към природосъобразен начин на живот.“ Освен чисто практически умения за природосъобразен живот тези „растящи класни стаи“ създават дълбока връзка между детето и природата – обяснява Мария Димитрова от портала на вкусните образователни градинки (https://gradinka.zaedno.net/). И въпреки че градинките са нещо малко (не повече от 50-100 кв.м. в двора на образователната институция), през тях се случва нещо много важно, което дава надежда, че расте поколение, което не само ще има уменията да живее устойчиво, но ще се отнася с любов и грижа към света около нас.
Автор: Емил Костов Централите за производство на енергия, използващи биомаса, заемат все още твърде малък дял в сегмента на възобновяемите източници в България. Инвеститорите се оплакват от недостатъчни преференциални цени на изкупуване, а еколозите предупреждават в бъдещото развитие на сектора да се планира все повече използването на растителните остатъци от земеделието, а не толкова на горската дървесина.
Tilgængelig overalt
Lyt til Podimo på din telefon, tablet, computer eller i bilen!
Et univers af underholdning på lyd
Tusindvis af lydbøger og eksklusive podcasts
Ingen reklamer
Spild ikke tiden på at lytte til reklamepauser, når du lytter til Podimos indhold.
Prøv gratis i 7 dage
Efter prøveperioden kun 79,00 kr. / måned.Ingen binding.
Eksklusive podcasts
Uden reklamer
Gratis podcasts
Lydbøger
20 timers / måned