
Godzina bez fikcji
Podcast af Wojciech Szot - Reset Obywatelski
Wszyscy opowiadamy. Żyjemy w świecie narracji i opowieści, pełnym fikcji. Wymyślamy siebie i innych. Co jest realne, a co daje się uchwycić tylko w fikcji? Jak opowiedzieć minutę, która minęła? Zapraszamy na audycję, której gośćmi i gościniami będą osoby opowiadające nam świat zawodowo.
Prøv gratis i 7 dage
99,00 kr. / måned efter prøveperiode.Ingen binding.
Alle episoder
33 episoder
Czyżby surrealiści odkryli odpowiedź na jedno z najważniejszych pytań, jakie człowiek sobie zadaje - jak żyć? Agnieszka Taborska w swoim "Poradniku surrealistycznym" przygląda się szalonemu życiu surrealistów i proponuje nam, byśmy choć w niewielkim stopniu spróbowali sami spojrzeć na świat ich oczami. A były to nie tylko oczy mężczyzn - Bretona, Dalego, czy Ernsta, ale i kobiet. Meret Oppenheim, Lee Miller, Claude Cahun, Leonora Carrington, Dora Maar, Dorothea Tanning i wiele innych kobiet było uczestniczkami i współtwórczyniami surrealizmu. W "Godzinie bez fikcji" z Agnieszką Taborską będziemy rozmawiać o tym dlaczego historia na jakiś czas o nich zapomniała, jaki był ich wkład w surrealizm, ale też o tym jak żyć trochę na opak tego, co dookoła nas. Audycją z Agnieszką Taborską żegnam się z Państwem na pewien czas. 33 odcinki "Godziny bez fikcji" to była wspaniała przygoda, za którą dziękuję Resetowi Obywatelskiemu, ale przede wszystkim Państwu, naszym fantastycznym osobom słuchającym. Czy, kiedy i w jakiej formie wróci audycja nie chcę dzisiaj mówić, dzisiaj będziemy mówić o tym, że w życiu można zrobić więcej niż nam się pozornie wydaje. Potrzeba tylko użyć wyobraźni. Reset Obywatelski, godzina 21:00, ostatnia w tej formule "Godzina bez fikcji" zaprasza.

W 2020 roku po raz pierwszy suma transferów pieniężnych z Polski zdecydowanie przekroczyła sumę transferów do kraju, co znaczy że staliśmy się krajem imigranckim. Kim są “nasi” uchodźcy i jakie są ich problemy? Ale nie tylko o tym będzie w najbliższej “Godzinie bez fikcji”. Rynek mody i designu lubi dużo mówić o ideach, angażować się w akcje społeczne czy charytatywne dla reklamy. A co, gdy po modę i design sięgają społecznicy? Jak przez ubrania i gadżety wyrażają się w Polsce uchodźcy i uchodźczynie i dlaczego stowarzyszenie Nomada uruchomiło “Sklep dla sprawy”? O tym będę rozmawiał w “Godzinie bez fikcji” z Maciejem Mandeltem, członkiem zespołu Nomady.

🐕🦺🐕 W schroniskach tłumy chętnych do adopcji, oblegane hodowle, a "na mieście" dziesiątki psiaków. Warszawskie Muzeum Etnograficzne wpuszcza opiekunów ze zwierzakami, podobnie niektóre galerie handlowe. Psy są wszędzie, ale co same sądzą o swoich nowych przywilejach? ❓🐶 Zastanawiacie się czasem "co pies na to"? W "Godzinie bez fikcji" w środę o 21:00 spróbujemy znaleźć odpowiedź na to jakże podstępne pytanie razem z Magdaleną Horodyską i Katarzyną Migdał, które prowadzą psią szkołę i napisały poradnik "Pies w mieście".

🚢⚓ Mieszka w Gdańsku z widokiem na bramę Stoczni Gdańskiej, a ponieważ jest fotografem, od lat dokumentuje Stocznię. Michał Szlaga należy do czołówki polskich fotografów, a jego "Brama", monumentalny album poświęcony bramie Stoczni właśnie się ukazał. Co mówi brama? Jakich przemian świadkiem jest Szlaga i czy czasem nie chce uciec od Stoczni?

⚽ Jutro, Gdy zaczniemy rozmowę z Mirosławem Wlekłym, reporterem, autorem biografii “Górski. Wygramy my albo oni” będziemy już po meczu Polska-Szwecja, zatem jeszcze nie wiemy w jakich nastrojach do niej przystąpimy. O Kazimierzu Górskim powiedziano i napisano już wiele, ale Wlekły uznał, że “wiele” to nie znaczy “wszystko”. Porozmawiamy o tym co odkrył, ale też o tym jak tworzył się mit Orłów Górskiego i polskiej piłki, do którego wciąż próbuje nawiązać nasza reprezentacja.
Prøv gratis i 7 dage
99,00 kr. / måned efter prøveperiode.Ingen binding.
Eksklusive podcasts
Uden reklamer
Gratis podcasts
Lydbøger
20 timer / måned