
Okosutas
Podcast af Okosutas
Már nem csak írunk, beszélünk is róla. Utazási hírek, információk, tippek, trükkök a 90.9 Jazzy Rádión minden kedden 20 órától az okosutas.hu stábjától. Bízz magadban, utazz okosan!
Prøv gratis i 60 dage
99,00 kr. / måned efter prøveperiode.Ingen binding.
Alle episoder
84 episoder
Akkora már a hazai infláció, hogy sok szolgáltatás már nem is tűnik drágának külföldön. Megnéztünk pár londoni éttermi, kocsmai, szállodai árat, finn mirelit kaját és a nálunk még hiányzó Domino Pizza árait. A Travelodge szállodalánc újításairól is beszéltünk, mint amilyen például a Super Room. Milánóba fillérekért? Persze, van olyan is, írtunk róla többször. De ha konkrét időre keresünk repjegyet, mondjuk decemberre, biztos jó drága lesz. Black Friday. A Level már múlt pénteken akciózott. A Budapestről induló járatokra a jövő héten indul a buli. A Wizz már egy 10 százalékos akcióval melegít, a Ryanairnél kérdés még, hogy lesz-e egyet fizet kettőt kap akció. Mi a logika a csomagárak képzésében? Passz. Nehéz kiigazodni rajtuk, de valahogy mindig felfelé araszolnak. Pár példával világítottunk rá, hogy mekkorát ugrottak mostanra az árak.

Végre átvettük részletesebben, hogy mint utazási formát miként érdemes megközelíteni az óceánjáró hajóutakat, és persze átnéztük a kapcsolódó praktikus tudnivalókat is. Emese ma nincs, hanem okosutas társunk, a rendszeresen hajózó Alexi segít eligazodni a hajós utazásban. Ennek a nyaralási formának fontos alapköve, hogy itt maga a hajóút a desztináció, tehát a hajó nem egy közlekedési eszköz csupán. És ha így nézzük, akkor jól fogjuk magunkat érezni. Szó lesz a hajók ökológiai lábnyomáról, és arról, hogy hol foglaljunk, mikor olcsó, mi számít drágának, mit kell elkerülni.

Először voltunk tengerjárón, és a napi hírek után megbeszéljünk utastársunkkal, hogy milyen családosan Jordánia és Dubaj. A repjegyárak nem estek akkorát, mint amire számítottunk. A komoly utazási igény magasabban tudja tartani az árakat. A szállásfoglalások esetében a lemondhatóság eltűnése említhető látványos változásként a korábbi, főleg a Covid után kialakult helyzethez képest. Okosutas társunk Dubajban és Akabában járt. Jordánia gyaloglós, de a tíz év körüli gyerekek szerették. Szamárháton le lehet rövidíteni a sétálós részeket. Az időjárás pont alkalmas ebben az évszakban a kirándulásra. Kaptunk még infókat a Holt-tengeri fürdőzésről, Petráról, sivatagban alvásról Wadi Rumban, a helyi közlekedés izgalmairól, meg persze Dubajról. Eltérő a véleményünk a tengerjárókról. Valójában a következő adásban beszélünk bővebben ezekről az élményekről, praktikus információkról, de az első benyomásainkat már most megosztjuk.

A Hurtigruten valaha postahajó volt Norvégia északi partjainál, ma már személy- és áruszállítás a profilja, na meg a turisták hurcolása. Gyönyörű helyeken halad, főidényben méregdrága, de ki lehet fogni okosan. A teljes út kétszer hat és fél nap, de bármikor be lehet szállni és ki is lehet csekkolni, tehát akár néhány napos kirándulás is tehető. A hajó Bergenből indul és Kirkenesig megy, közben kisebb-nagyobb városokban, szigeteken köt ki. Itt lehet nézelődni, kirándulni, brutál drága túrákra, városnézésre befizetni, de önállóan is mehetünk egy kört, illetve helyi szolgáltatóknál is foglalhatunk utakat. Az élet a hajón kényelmes, kellemes, egész nap lehet ülni a panorámaablakban és nézni a tájat - nem lehet megunni. Van bár, büfé, étterem, konditerem, jakuzzi, minden, ami csak kell a komfortérzet javításához. Reggelizni és vacsorázni is lehet a hajón, ezeket akár menet közben is meg lehet fizetni, nem kell előre lefoglalni - csak a jegyet és a kabint. A kaja elsőosztályú, de igen drága, nem biztos, hogy érdemes minden nap beülni minden fogásra. A helyszínre eljutni most nem egyszerű, mivel már nincs Budapest-Oslo járat - vagyis csak drágán. Lengyelországból megy a Wizz több városba is, de hát oda, a lengyel reptérre is el kell jutni. Oslóból vonattal - vagy repülővel - lehet eljutni Bergenbe, de más városokba is visz belföldi járat, attól függően, hogy hol szállnánk fel a hajóra. Kirnenesből SAS vagy Norwegian megy vissza Olsóba.

Három év után ismét van Wizz Air járat Eilatra. Vannak már repterek, amelyek lehetővé teszik, hogy a secu mögött maradhasson az utas átszálláskor még akkor is, ha nem klasszikus átszállós jegye van. Az Azori-szigetekre éppen átszállásos módon lehet olcsón eljutni, ennek a módját jártuk körbe. Újra megy gép Eilatra. A Covidot követő lezárások után ezt a telet már nem hajlandó bebukni a Wizz. Két útvonalat is meghirdetett a kiváló téli nyaralóhelyre, igaz egyik sem Budapestről indul. Átszálláskor nagyon nem mindegy, hogy másodjára is végig kell-e csinálni a biztonsági ellenőrzést, vagy a secu mögött lehet maradi és ott várni a következő járat indulását. Vannak már repterek, amelyek lehetővé teszik ezt. Az Azori-szigetekre közvetlen járatokkal nem lehet ugyan eljutni, de olcsó fapadosokkal remekül megoldható az odautazás. A kilenc tagból álló szigetcsoport két nagyobb szigetére már korábban beindultak a fapados járatok. São Miguel talán a szebb és nagyobb. „Zöld szigetként” is szokás nevezni a rengeteg fű és tehén miatt, ami egyenesen Írországra emlékezteti az odautazót. Látványban viszont Terceira és Pico is tartogat sok szép dolgot.
Prøv gratis i 60 dage
99,00 kr. / måned efter prøveperiode.Ingen binding.
Eksklusive podcasts
Uden reklamer
Gratis podcasts
Lydbøger
20 timer / måned