Sillai kai
Miksi suurin osa ihmisistä ei onnistu elämäntapamuutoksessa, vaikka tietää tasan tarkkaan, mitä pitäisi tehdä? Rita ja Aki pääsevät kauden päättävässä jaksossa lempiaiheensa pariin, kun käsittelyssä on hyvinvointi. Studiossa todetaan, että usein pitää sattua tarpeeksi ennen kuin aletaan tehdä muutosta elämään. Hyvinvointi ja liikunta kuuluvat ihan kaikille, ja ikä ei ole este olla hyvässä kunnossa. Jakson loppupuolella kumotaan myös hyvinvointiin liittyviä myyttejä. Aki ja Rita Mannisen Sillai kai -podcast jää tauolle ja se palaa taas syksyllä. Kiitos, kun olette olleet mukana ❤️ Instagram: @ritaniemiofficial @akimanninenofficial
10 episoder
Kommentarer
32Kuulijatoive: Ritan vitsit jatkoon! Niin hyviä 😂😂
Monesti terveyttään ja sitä kun pystyy liikkumaan ei arvosta ennenkuin menettää sen😓😓
Hei tässä jaksossa oli niin monta hyvää pointtia! Oon nähnyt lapsia, alle kouluikäisiä, jotka ei pääse kyykkyyn. Ihan karseeta. Tulevaisuudessa ollaan pulassa ihan kansanterveyden näkökulmasta. Itse teen vanhusten hoitotyötä, valitettavasti joudun todistamaan sitä todella usein, että ei jalkavoimat riitä wc-pöntöltä ylös nousemiseen. Ja hei yks mistä olisitte voinu viel enempi puhua, on riittävä uni! Itellä ainaki ollu niin et jos ei nuku tarpeeks niin koko elämä heittää häränpyllyä.
Kuuntelin teitä ruokaa laittaessa. 5v ilmoitti pöydän vierestä, että hän ei sit ainakaan ole "se liikunta juttu" minä siihen, että "Ai liikunnallinen? Miten niin et?" "Jos siitä sit lähtee ruutuaikaa." 🤦🏻♀️🤣 Lapsi varmaan kauhistui, kun ruutuaikaa on jo niin vähiin rajattu😅 Itsellä kuitenkin hiukan ottaa tuo sydämeen, koska itse olen lapsena ajatellut, että en ole liikunnallinen. Tajusin vasta yli 3-kymppisenä, että se on minulle itsestäni pinttynyt vale. Nykyisin olen fysioterapeutti.
Paskoja vitsejä jälkipolville..ihana loppukevennys 😂❤️❤️❤️ Lisää vaan! Jos mieli voi hyvin,jaksaa kehokin toimia paremmin ja tekemisen mielekkyys,ihan vaik sitä kävelyä.Hyvä ravinto varmasti kaatuu monella ihan varmasti talouteen,hedelmät,kasvikset..ja jos haluaa varsinkin syödä kotimaisesti.Pienet stepit on hyvä juttu,kun vaan malttas yks juttu kerrallaan,eikä vaadi itseltään liikaa..tälleen omakohtaiset ajatukset,mitä läpikäynyt ja havainnut.
😂😂😂😂olin ihmisten ilmoilla ko kuuntelin tätä ja rävähdin nauraan Ritan vitseille😂åiti katsoa ympärilleen huomaks kukaan😂😂😂👌👌👌🔥❤️😅
Tekosyitä vaiko oikeita syitä? Pyöritään tätä asiaa jatkuvasti omassa päässä. Mun liikunta jäi reilu viisi vuotta kun sairastuin vaikeaan työuupumukseen. Mieli tekisi kokoajan takaisin sen tutun ja turvallisen liikuntaharrastusen pariin, mutta en uskalla. Tämän viiden vuoden aikana elämä työssäkäyvästä sinkusta on muuttunut työkyvyttömäksi kahden pienen lapsen äidiksi, pientilan emännäksi ja vaikka elämääni rakastan, on se hyvin kuormittavaa vaillinaiselle, uupuneelle keholle.
Tiedän, että suunnitelmallinen liikunta voisi helpottaa joitain fyysisiä oireita, mutta käytänkö sen ainoan vapaan 15 minuuttisen päivässä lepoon vai liikuntaan? Mieli väittää tekosyiksi, järki oikeaksi ja ymmärreväkasi syyksi 😏
Ritan vitsit jatkoon! 😂❤️
Armollista verrattuna Martinan ja Petäistön ajatuksiin treenaamisesta ja hyvinvoinnista
Lisää Ritan paskoja vitsejä! 😂
Hyviä paskoja vitsejä 😂 Oli hyvä jakso ja kolahti kyllä itselle, kun olen tehnyt 2 vuotta sitten elämäntapa muutoksen 🥰
Teitä on mukava kuunnella!😍 Täyttä asiaa,huumoria !❤️
Hyvinvointi lähtee omista valinnoista. Joskus vaan on huonommat kortit, joista valita. 🤷♀️ Mutta niistäkin pystyy valitsemaan. On paljon sairauksia jotka estää liikunnan, mutta silti voi valita mitä syö ja miten nukkuu tms. Hyvinvointia on myös muut harrastukset, jos liikunta ei ole ajankohtaista. Vesiliikunta sopii monelle, mutta vaatii oman järjestelyn jos on perheellinen. Lenkkeily ja kotijumppa on helpompaa jos lapsia on monta. Jokainen pelaa niillä korteilla jota on annettu.
Osuipa aihe sopivasti. Täällä kymmeniä ja kymmeniä ylimääräisiä kiloja omistava naikkonen käveli lenkkiä metsässä ja kuunteli just osuvaa juttua teiltä. Kiitos ajattelunaiheesta 👍 Ja Ritan paskat vitsit jatkoon 😁👍
Itelle vuorotyö tekee haasteita. Varsinkin ruokailut. Jonkin verran hyötyliikuntaa töihin kävelyllä tai pyöräilyllä. Mut tää laitto taas miettii asioit ja elämää.
Uutta jaksoa odotin jo innolla muttei tullut oliko jaksot tässä ☹️
Ai vitsi, oon nauttinut teidän podista jo aiemmin, mutta nyt jotenkin osui ja upposi ihan täysin! Kiitos, että jo alkuun mainitsitte erilaiset elämäntilanteet ja tuli tosi kunnioittava olo kaikenlaisia ihmisiä ja elämäntilanteita kohtaan. Ja miten paljon vinkkejä, niitä tavallisia ja kestäviä. Kiitos! Ja vaikka varmasti tarkoitus oli puhua tärkeästä aiheesta ja samalla vaivihkaa promota valmennusta, onnistuitte täysin siinä että tässä juuri mietin voisiko teidän valmennus sopia myös mulle! ❤️
Ritan vitsit jatkoon😂
Lisää vitsejä 🤪
Aivan ihan jakso 😂 ja Ritan vitsi oli ihan huippu 🔥
Samaa mieltä monien kanssa, vitsit jatkoon. Hauskoja olette
Ritan vitsit! 👌🏻
Olen opettaja ja seisomatyössä. Seison noin 5 tuntia päivässä luokan edessä. Mikä kalorikulutusmäärä voisi olla seisomisesta suhteessa istumiseen? Aktiivikello ei sitä mitenkään laske, askeleet kyllä. Liikun joka päivä töiden jälkeen.
Vitsit te ootte ihania ja rakastan tota teidän välistä kemiaa ja huumoria🥰 Ja Ritalla on hyvät vitsit!
Asiaa ja huumoria 🩷 Ihan parasta kuunneltavaa ! Ritan vitsit kruunaa kyllä show:n 🤭🤣
Vitsit jatkoon 😂
Erittäin hyvä ja positiivinen jakso. En yhtään ihmettele, että olette kovin suosittuja valmentajia. Ritan vitsi oli aivan hyvä 😁 Kiitos Aki ja Rita ☀️
Juu en tosiaankaan mene salille, juoksemaan, uimaan. En ole liikunnallinen, en osaa uida, en osaa pyöräillä, en osaa käyttää kuntosalilaitteita. Traumat on jääny koululiikkunnasta
On kyllä aivan tosi hyvä aihe. 🥰 Niin asiaa!
Todella hyvä jakso! Kiitos 🩷
😁😂
Kuulijatoive: Ritan vitsit jatkoon! Niin hyviä 😂😂
Monesti terveyttään ja sitä kun pystyy liikkumaan ei arvosta ennenkuin menettää sen😓😓