192 - Interview: Sean Tierney er slowmadic

Listen to all episodes on Podimo. Start your free trial now.

14 days free trial with access to all Podimo content, after that 4.99 kr./month Cancel any time. The offer only applies to new users, who has never had a trial before.

192 - Interview: Sean Tierney er slowmadic

I dag møder vi Sean Tierney. Jeg lærte ham at kende gennem Nomad Cruise [http://www.nomadcruise.com] og han har en interessant historie, han vil dele med os i dag.  Efter Nomad Cruise X endte vi begge på Bali og her kom vi til at hænge endnu mere ud sammen.  Han er også nomade men rejser mere langsomt end mig. Han er derfor det, der kaldes “slowmadic”.  Han er også podcaster og laver the Nomad Podcast [https://nomadpodcast.com/ep-44-palle-bo/] – og jeg er faktisk gæst på den netop i dag.  Fornylig droppede han sit velbetalte arbejde for at hellige sig sit initiativ, der hedder Charity Makeover [http://charitymakeover.org/] på fuld tid.  Her faciliterer han at mennesker med talent mødes og løser opgaver for velgørenhedsorganisationer – på frivillig basis.  Det er ret fedt og det er alt sammen noget, vi kommer til at tale om i denne episode.    CHARITY MAKEOVER Charity Makeover [http://charitymakeover.org/] er en græsrodsorganisation, som laver hackathons rundt omkring i verden for at hjælpe lokale velgørenhedsorganisationer.  Deres website forklarer det på denne måde:  "You have a unique gift. And it’s the best charitable contribution you can make. Anyone can donate money to support a charity. What if instead you could work alongside other talented knowledge workers and contribute your unique skill set to help improve how that charity functions?" Hvis du synes det lyder interessant, så besøgCharityMakeover.org [http://charitymakeover.org/]og se, hvordan du kan blive en del af en hackathon.    NOMAD PREP Vi talte faktisk slet ikke om det i samtalen, men jeg vil lige nævne, at Sean også har noget, der hedder Nomad Prep, hvor han hjælper kommende nomader med at tage springet til at blive digital nomade.      LINKS Charity Makeover [http://charitymakeover.org/] Watch Sean's keynote on Nomad Cruise X here [https://nomadpodcast.com/sean-nomad-cruise-keynote/].  Subscribe to The Nomad Podcast or listen here [https://nomadpodcast.com/ep-44-palle-bo/]. Nomad Prep [https://nomadprep.com] Remote Year [https://remoteyear.com] Nomad Cruise [http://www.nomadcruise.com] – sig til hvis du er interesseret... jeg kan skaffe dig en rabat på 100 €. Radiovagabond er produceret afRadioguru [http://radioguru.dk/]. SponsorHotels25.dk [http://hotels25.dk/]Følg også RadioVagabond påFacebook [http://facebook.com/theradiovagabond],Twitter [https://twitter.com/radiovagabond],Instagram [https://www.instagram.com/radiovagabond/]ogYouTube [http://youtube.com/TheRadioVagabond]

Listen to unlimited podcasts and audio books

Podcasts & Audiobooks – all in one app

Try for free – cancel anytime

Constantly growing selection of content


Get 30 days free, then DKK 59/month. Cancel anytime

Use PayPal or Credit Card.

Latest episodes

Show all