
Millionærklubben
Podcast by Euroinvestor
Den bedste investering er den tid, du lytterSe tidligere videooptagelser fra Millionærklubben live herhttps://www.euroinvestor.dk/nyheder/podcast
Start 7 days free trial
99,00 kr. / month after trial.Cancel anytime.
All episodes
1381 episodes
Det har været den længste korte uge i mands minde, for med den igangværende handelskrig og usikkerheden i fuldt flor kræver hver eneste dag knivskarpt fokus og kritisk tænkning. Heldigvis begynder regnskaberne at fylde mere, så investorerne i det mindste får blik for, hvad der foregår i de børsnoterede selskaber. Millionærklubben tjekker ind på børsen, debatterer, hvilken vej pilen peger lige her og nu og svarer på spørgsmål fra lytterne. Med på en telefon er Michael Friis Jørgensen, aktiechef i HC Andersen Capital, der har set på regnskabstal fra ASML, og i studiet er der besøg af to unge investorer, Sejer Stray Christiansen og Victor Ainow fra Unge Aktionærer, en underafdeling af Dansk Aktionærforening. Vært: Bodil Johanne Gantzel. See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

Usikkerhed på de finansielle markeder ser ud til at sætte gang i gevaldige rotationer, for mens volatiliteten i aktiemarkedet udtrykt som VIX-indekset synes tilbage til nogenlunde ’spiselige’ niveauer, er kurs- og prisudsvingene i råvarer, obligationer og valutamarkederne usædvanligt høje. Hvad er det, der sker, og hvordan tjener man penge på det hele - det debatterer Millionærklubben med Lau Svenssen, chefanalytiker hos Svenssen & Tudbord, og Tue Østergaard, adm. direktør i HC Andersen Capital. Med på telefonen er også Saxo Banks ansvarlige for råvarestrategier, Ole Hansen, om udviklingen i guldprisen og perspektiver for det gyldne metal fremover. Vært: Bodil Johanne Gantzel See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

Det er svært at blive helt klog på udmeldingerne fra den amerikanske administration, der tilsyneladende skifter som vinden blæser. Millionærklubben forsøger at danne et overblik og undersøger, om der er langtidsholdbare temaer, som man kan læne sig op ad pt, med chefstrateg Tine Choi Danielsen fra PFA og chefanalytiker Lau Svenssen fra Svenssen & Tudborg i studiet. Vært: Bodil Johanne Gantzel. See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

Masser af muligheder for de friske - men nok mest af alt problematiske markeder for de fleste. Det har været en opslidende uge i finans, og mon ikke en stor del af markedsdeltagerne ser frem mod en tiltrængt weekend. Inden da er der dog en sidste handelsdag at muntre sig med, og Millionærklubben står som altid klar til at tage imod, hvad den end måtte bringe med sig. I studiet ser de to porteføljeforvaltere, Lau Svenssen og Lars Persson, på dagens aktuelle marked og svarer på spørgsmål fra lytterne. Vært: Bodil Johanne Gantzel See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

Har den amerikanske præsident Donald Trump bukket under for markedets frygt og sat en prop i den handelskrig, han selv har startet? Eller ruller han metoderne fra sin selvbiografi ‘The art of the deal’ ud på verdensøkonomien, så amerikanerne får verdens bedste handel? Det diskuterer Millionærklubben denne torsdag, hvor der er udsigt til en regulær aktiefest på de europæiske markeder. Dagens panel består af chefstrateg i SEB Thomas Thygesen, samt chefanalytiker i Svenssen og Tudborg og fast porteføljeforvalter her i klubben Lau Svenssen. Vært: Adam Geil See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.
Start 7 days free trial
99,00 kr. / month after trial.Cancel anytime.
Exclusive podcasts
Ad free
Non-Podimo podcasts
Audiobooks
20 hours / month