Café Eddy
Danmark Rundt er netop overstået og den tidligere cykelrytter Jakob Fuglsang kommer forbi og spreder lidt stjernestøv på caféen. Cykelløbet, hvor Wout van Aert tog den samlede sejr, evalueres og Fuglsangs forhold til Remco Evenepoel vendes inden blikket falder på Fuglsangs store bedrifter i karrieren og hvad han går og sysler med nu, hvor han har lagt den aktive karriere bag sig. Til sidst i programmet skal Maitre Jacques tage stilling til campingferie og krydstogt. Værter: Bastian Emil og Brian Holm Gæst: Jakob Fuglsang Producer: Andreas 'Lydmand' Saxild Redaktør: Sarah Ørsted
74 jaksot
Kommentit
21En stor godverdomme til Podimo. Hver gang jeres afsnit er slut, så begynder Bendtners podcast Stolpe ind at autoafspille.
Vi gider ikke høre på det….
Helt enig!!
Troede jeg var den eneste der sad med den fornemmelse...
Så enig!
Hvad ville Maitre Jacques mene om at være et segment i jeres podcast?
Fuglsang er lidt højrøvet. Vi ved jo alle at startede ret ofte. At han mener han kan kører snottet rundt på alle som motionist. Det tror jeg så ikke han kan. Han skal træne og gør det sikkert uden at sige det. Klassisk cykelrytter trick. Ja han fik sin klassiker sejr, men ellers skulle nok at stoppet 5 år før han gjorde.
Dyrker Bastian egentlig sport?
Ville Maitre Jacques svare at Pogacar er ren, hvis han blev spurgt af pressen, men tænke at han nok er dopet i sit stille sind?
Ret sjovt afsnit, når man har en kat der hedde Nibali, der reagere på sit navn.. den lille fyr troede der blev talt til ham hele tiden 😅
Hvad ville Maitre Jacques mene om Klovn? Og Picaldis omelet;)
Jeg er nysgerrig på hvad Maitre Jacques ville mene om velfærdsstaten?
Hvad tror i at i ville være uenige med jacques anquetil om?
Hvad ville Maitre Jacques mene om det danske “New Nordic Cuisine”?
Rigtig god og sjov
Chapeau til at hylde sine helte - i livet og i døden. Senest med den italienske fodboldlegende, Franco Baresi, som blev sendt smukt afsted på sin sidste rejse med hyldestsange som “C’e solo un Capitano” og optog med stort fremmøde.
Hvad ville Maitre Jacques mene om fænomenet “coolcation” (beklager, men det kaldes det), hvor man rejser væk fra varmen til køligere klima på ferie?
Undskyld til Brian for at have rippet op i et traume. Men hvad ville MJ mene om at bruge sin telefon på toilettet??
Hvad ville Maitre Jacques mene om den danske køkultur
Mit spørgsmål lød egentlig - hvad ville Maitre Jacques mene om ‘glamping’ - begrebet er en sammentrækning af glamourøs og camping? Hehe
Og hvad ville Maitre Jacques mene om at flyve i luftballon?
En stor godverdomme til Podimo. Hver gang jeres afsnit er slut, så begynder Bendtners podcast Stolpe ind at autoafspille.
Hvad ville Maitre Jacques mene om at være et segment i jeres podcast?