Obserwator Finansowy
Podcast by Obserwator Finansowy
Misją Obserwatora Finansowego jest prezentacja i popularyzacja pogłębionej wiedzy i myśli ekonomicznej w obszarach makroekonomii, szeroko rozumianych ...
Aloita 7 vrk maksuton tilaus
Kokeilun jälkeen vain 7,99 € / kuukausi.Peru milloin tahansa.
Kaikki jaksot
17 jaksotPozytywne zmiany na polskim rynku funduszy inwestycyjnych ETF (ang. exchange-traded fund – ETF) są widoczne, ale trudno oczekiwać tak szybkiej ścieżki rozwoju, żeby polski rynek ETF mógł dołączyć do grupy rynków średniorozwiniętych – mówi Adam Marszk z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Współautorzy badania nt. ETFów, dr hab. Ewa Lechman i dr Adam Marszk z Politechniki Gdańskiej, przeanalizowali rozwój ETFów i innowacyjnych instrumentów finansowych w Polsce, Europie i regionie Azji i Pacyfiku w ostatnim stuleciu.
Wzrost gospodarczy opiera się na długofalowych trendach technologicznych. Obserwując je, możemy prognozować na 20-30 lat do przodu. Dziś dla wzrostu kluczowa jest automatyzacja i cyfryzacja gospodarki. Krótkotrwałe zdarzenia, które pojawiają się i znikają, np. kryzysy gospodarcze, nie zmieniają wielkich trendów – mówi prof. Jakub Growiec z SGH i NBP.
Pandemia spowodowała, że od 5 do 10 proc. spadła liczba imigrantów zarobkowych w Polsce, ale II połowa 2020 roku pokazała, że to było zjawisko przejściowe. „Najnowsze badanie ankietowe wśród imigrantów z Ukrainy zostało przeprowadzone w wakacje 2020 roku, a zakończyło się na początku października, akurat w momencie pomiędzy pierwszą a kolejnymi falami epidemii koronawirusa. To dało nam możliwość przeprowadzenia w miarę normalnego badania, które dotyczyło jednego regionu – aglomeracji Wrocławia” - mówi dr Paweł Strzelecki z Departamentu Statystyki NBP.
Wyniki ankiety NBP i KNF wskazują, że duże banki mocno inwestują w technologie i szybko zwiększają przewagę w sektorze. Ankieta objęła 26 instytucji, czyli ok. 80 proc. sektora, w latach 2016-2019. Czy można powiedzieć, że jest to trochę pocztówka z przeszłości?, sprzed epidemii? Okres ostatnich kilku miesięcy wywrócił co prawda do góry nogami wiele zjawisk gospodarczych, ale widać, że duże banki zbudowały bazę, która umożliwiła im wprowadzanie nowych rozwiązań w trudnych czasach, np. zakładanie rachunku z wideo weryfikacją, pośrednictwo poprzez usługę e-obywatel w przyjmowaniu wniosków do PFR, cyfryzacja pracy zdalnej, itp.
W danych jeszcze nie widać wpływu epidemii koronawirusa na polski handel zagraniczny. Będzie to z pewnością jeden z największych czynników ryzyka dla polskiej wymiany towarowej ze światem w 2020 roku. Co mówią natomiast o handlu zagranicznym dostępne dane za 2019 rok? Pozytywnym zjawiskiem był duży wzrost popytu na samochody z napędem alternatywnym. Największym hitem eksportowym były baterie samochodowe – mówi w podcaście Obserwatora Finansowego ekspert NBP Wojciech Mroczek.
Saatavilla kaikkialla
Kuuntele Podimoa puhelimella, tabletilla, tietokoneella tai autossa!
Kokonainen maailma kuunneltavaa viihdettä
Tuhansia äänikirjoja ja yksinoikeuspodcasteja
Ei mainoksia
Kuuntelemalla Podimon sisältöä et tuhlaa aikaa mainosten kuuntelemiseen.
Aloita 7 vrk maksuton tilaus
Kokeilun jälkeen vain 7,99 € / kuukausi.Peru milloin tahansa.
Podimon podcastit
Mainoksista vapaa
Muut kuin Podimon podcastit
Äänikirjat
20 tuntia / kk