Spillertruppen

15: Conrad Harder og Mads Valentin Pedersen

🔥🌟130111 h 5 min · 23. huhti 2026
jakson 15: Conrad Harder og Mads Valentin Pedersen kansikuva

Kuvaus

Det handler om spilletid - eller rettere: manglen på samme. Conrad Harder er i gang med sin første sæson i RB Leipzig, og han står på spring for at gøre det, han har drømt om, siden han var en lille dreng: at score en masse mål på højeste niveau. Vi taler om at arbejde med sin egen trænerstab ved siden af klubbens - og om tålmodighed. Mads Valentin Pedersen ville også gerne spille mere - hør backens dramatiske historie om at føle sig presset til at spille, gennemføre kampe på den såkaldte tyskersprøjte og om at sige fra for derefter at blive degraderet til ungdomsholdet.

Kommentit

11
KasperSteenbach
KasperSteenbachPodcastaaja

Fedt, du kan lide Spillertruppen, Bertil - og tak for forslag. Torp og Nicolaisen er hermed på listen 👌🏼

BertilPedersen

Mega fed og uformel podcast, hvor jer virkelig synes du er god til at have en samtale med spillerne og det virker naturligt. Hvad med spillere som Victor Torp i Coventry hvor han har været en stor faktor i deres tilbagevenden til Premier League eller Rasmus Nicolaisen anfør for Ligue 1 klubben Toulouse?

3 kuukautta hintaan 3,99 €

Sitten 7,99 € / kuukausi · Peru milloin tahansa.

  • Podimon podcastit
  • 20 kuunteluaikaa / kuukausi
  • Lataa offline-käyttöön

Kaikki jaksot

20 jaksot

jakson 17: Nicolas Madsen og Kasper Jørgensen kansikuva

17: Nicolas Madsen og Kasper Jørgensen

26-årige Nicolas Madsen har netop spillet sin anden Championship-sæson med Queens Park Rangers til ende, og det tidligere FC Midtjylland-talent kan gå på ferie med kåringerne som to gange årets spiller i QPR - foruden et sæt bøjede ribben fra sæsonens sidste kamp. Men hvorfor er han, selv hæderen til trods, aldrig helt tilfreds? LASK Linz vandt The Double i 1965, men provinsklubben fra den nordlige del af Østrig har ikke vundet en titel hverken før eller siden - indtil i fredags, hvor LASK, med Kasper Jørgensen som både starter og assistmager, vandt pokalfinalen. Klubben fører også den østrigske Bundesliga med to runder igen, og den ligeledes 26-årige Jørgensen fortæller om netop at befinde sig midt i afgørelserne stund.

🫶😲2447. touko 202649 min