Iværksætterdebatten
Podcast gratuito

Iværksætterdebatten

Podcast de Esben Brandborg Østerby

Programmet hvor vi tør tale højt om det der sker eller ikke sker i dansk iværksætteri. 

Este podcast se puede escuchar gratuitamente en todos las plataformas y en la app de Podimo sin necesidad de suscripción.

Todos los episodios

9 episodios
episode Startups der lyver, fejlslagen børsnotering og forestående krise for tech-virksomheder artwork
Startups der lyver, fejlslagen børsnotering og forestående krise for tech-virksomheder
Har danske danske startups overhovedet noget troværdighed tilbage efter sager som Valuer, ACT Global og senest MeeW? Maler medierne et usandt glansbillede af dansk iværksætteri, eller prøver de bare at forstå hvad der foregår? Og venter der et nyt dot-com crash lige rundt om hjørnet? I denne episode har vi inviteret to dygtige journalister i studiet. Vi snakker om skandalen om den første danske børsnotering i 8 måneder, og mediernes rolle i det danske iværksættermiljø. Disclaimer: Daniel Laursen [https://www.linkedin.com/in/daniellaursen/], cofounder af Valuer, vil gerne understrege, at han ikke var i Valuer lige op til IPO. Næsten 1 år før blev han endegyldigt smidt ud af selskabet og havde derfor intet at gøre med selve IPO'en. Vært: Lucas Nygaard [https://www.linkedin.com/in/lucas-nygaard-76057594/] Gæster: Emil Stig Pedersen [https://www.linkedin.com/in/emil-stig-pedersen-35725510b/], Mikkel Jensen [https://www.linkedin.com/in/mikkel-jensen-b494aa133/] og Esben Brandborg Østerby [https://www.linkedin.com/in/esbenoesterby/]. Producer: Joshua Lindemann [https://www.joshualindemann.com/] God lyttelyst.
14 mar 2023 - 1 h 4 min
episode Fremtiden for startup investeringer og stemningen på investeringsmarkederne artwork
Fremtiden for startup investeringer og stemningen på investeringsmarkederne
Amazon, Microsoft, Meta og Salesforce fyrer titusindvis af medarbejdere. Er pengestrømmen til startups ved at tørre ud? Samtidig har VC's aldrig haft flere penge, mens økonomi og inflation buldrer derudaf. Er der stadig penge til startups? Hvad er en rigtig startup egentlig? Og er den traditionelle startup investor model ved at blive disrupted? God lyttelyst. Vært: Lucas Nygaard [https://www.linkedin.com/in/lucas-nygaard-76057594/] Gæster: Stine Mølgård Sørensen [https://www.linkedin.com/in/stinesorensen/], Mathias Gajhede [https://www.linkedin.com/in/mathiasgajhede/], Christian Bjerre Nielsen [https://www.linkedin.com/in/cbjerre/], Eksperter: Heini Zachariassen [https://www.linkedin.com/in/heini/] (Raw Startup [https://www.youtube.com/@RawStartup]) og Asbjorn Holmlund [https://www.linkedin.com/in/asbjorn-holmlund-head-of-fundraising/] (wefunder [https://wefunder.com/]) Producer: Joshua Lindemann [https://www.joshualindemann.com/]
23 feb 2023 - 1 h 11 min
episode Ægte og usande beretninger om negativ forskelsbehandling artwork
Ægte og usande beretninger om negativ forskelsbehandling
En ny rapport fra Dansk Iværksætterforening viser igen, at kvinder oplever signifikant større negativ forskelsbehandling, men hvad går historierne på og er de et udtryk for at kvinders forudsætninger for at blive iværksættere er ringere end mænds? Medvirkende: Andreas Gynther [https://www.linkedin.com/in/andreasgyntherpetersen/], Nima Sophia Tisdall [https://www.linkedin.com/in/nimatisdall/] og Camilla Paulsen [https://www.linkedin.com/in/camilla-paulsen-a6741187/] Vært: Esben Brandborg Østerby [https://www.linkedin.com/in/esbenoesterby/] Producer: Joshua Lindemann [https://www.joshualindemann.com/]
12 feb 2023 - 1 h 0 min
episode Vækstvirksomheder, følelser og arbejdskultur artwork
Vækstvirksomheder, følelser og arbejdskultur
Hvordan er det at være i en vækstvirksomhed og hvordan håndtere vi følelserne? Det spørger Rune to erfarne ledere og en specialist i adfærdsdesign om. God lyttelyst. Vært: Rune Skude Hernes [https://www.linkedin.com/in/rune-skude-hernes-b4b6b486/] Gæster: Kasper Bonde [https://www.linkedin.com/in/kasper-bonde-67695126/], Caroline Colov [https://www.linkedin.com/in/caroline-juhl-palmgren-colov-b0340562/] og Louis Goldschmidt [https://www.linkedin.com/in/louis-goldschmidt/]. Producer: Joshua Lindemann [https://www.joshualindemann.com/]
27 ene 2023 - 1 h 8 min
episode Den moderne iværksætter, ledelsesformer og en ulykkelig nyhed artwork
Den moderne iværksætter, ledelsesformer og en ulykkelig nyhed
Gæster: Patricia Plesner [https://www.linkedin.com/in/patricia-plesner/], Thorleif Gotved [https://www.linkedin.com/in/thorleifgotved/] og Anja Piening [https://www.linkedin.com/in/anjapiening/]. Vært: Rune Skude Hernes [https://www.linkedin.com/in/rune-skude-hernes-b4b6b486/] Producer: Joshua Lindemann [https://www.joshualindemann.com/]
19 ene 2023 - 1 h 6 min
Muy buenos Podcasts , entretenido y con historias educativas y divertidas depende de lo que cada uno busque. Yo lo suelo usar en el trabajo ya que estoy muchas horas y necesito cancelar el ruido de al rededor , Auriculares y a disfrutar ..!!
Fantástica aplicación. Yo solo uso los podcast. Por un precio módico los tienes variados y cada vez más.
Me encanta la app, concentra los mejores podcast y bueno ya era ora de pagarles a todos estos creadores de contenido

Disponible en todas partes

¡Escucha Podimo en tu móvil, tablet, ordenador o coche!

Un universo de entretenimiento en audio

Miles de podcast y audiolibros exclusivos

Sin anuncios

No pierdas tiempo escuchando anuncios cuando escuches los contenidos de Podimo.

Tu oferta:

Acceso ilimitado a todos los podcasts exclusivos
Sin anuncios
Descubre miles de audiolibros
Después de la prueba $99.00 / mes. Sin compromiso

Otros podcasts exclusivos

  • Otros podcasts exclusivos
  • Otros podcasts exclusivos
  • Otros podcasts exclusivos
  • Otros podcasts exclusivos
  • Otros podcasts exclusivos
  • Otros podcasts exclusivos
  • Otros podcasts exclusivos
  • Otros podcasts exclusivos
  • Otros podcasts exclusivos
  • Otros podcasts exclusivos

Audiolibros populares

  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares

Otros podcasts exclusivos

  • Otros podcasts exclusivos
  • Otros podcasts exclusivos
  • Otros podcasts exclusivos
  • Otros podcasts exclusivos
  • Otros podcasts exclusivos
  • Otros podcasts exclusivos
  • Otros podcasts exclusivos
  • Otros podcasts exclusivos
  • Otros podcasts exclusivos
  • Otros podcasts exclusivos

Audiolibros populares

  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares
  • Audiolibros populares