Obserwator Finansowy
Podcast de Obserwator Finansowy
Misją Obserwatora Finansowego jest prezentacja i popularyzacja pogłębionej wiedzy i myśli ekonomicznej w obszarach makroekonomii, szeroko rozumianych ...
Empieza 7 días de prueba
Después de la prueba $99.00 / mes.Cancela cuando quieras.
Todos los episodios
17 episodiosPozytywne zmiany na polskim rynku funduszy inwestycyjnych ETF (ang. exchange-traded fund – ETF) są widoczne, ale trudno oczekiwać tak szybkiej ścieżki rozwoju, żeby polski rynek ETF mógł dołączyć do grupy rynków średniorozwiniętych – mówi Adam Marszk z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Współautorzy badania nt. ETFów, dr hab. Ewa Lechman i dr Adam Marszk z Politechniki Gdańskiej, przeanalizowali rozwój ETFów i innowacyjnych instrumentów finansowych w Polsce, Europie i regionie Azji i Pacyfiku w ostatnim stuleciu.
Wzrost gospodarczy opiera się na długofalowych trendach technologicznych. Obserwując je, możemy prognozować na 20-30 lat do przodu. Dziś dla wzrostu kluczowa jest automatyzacja i cyfryzacja gospodarki. Krótkotrwałe zdarzenia, które pojawiają się i znikają, np. kryzysy gospodarcze, nie zmieniają wielkich trendów – mówi prof. Jakub Growiec z SGH i NBP.
Pandemia spowodowała, że od 5 do 10 proc. spadła liczba imigrantów zarobkowych w Polsce, ale II połowa 2020 roku pokazała, że to było zjawisko przejściowe. „Najnowsze badanie ankietowe wśród imigrantów z Ukrainy zostało przeprowadzone w wakacje 2020 roku, a zakończyło się na początku października, akurat w momencie pomiędzy pierwszą a kolejnymi falami epidemii koronawirusa. To dało nam możliwość przeprowadzenia w miarę normalnego badania, które dotyczyło jednego regionu – aglomeracji Wrocławia” - mówi dr Paweł Strzelecki z Departamentu Statystyki NBP.
Wyniki ankiety NBP i KNF wskazują, że duże banki mocno inwestują w technologie i szybko zwiększają przewagę w sektorze. Ankieta objęła 26 instytucji, czyli ok. 80 proc. sektora, w latach 2016-2019. Czy można powiedzieć, że jest to trochę pocztówka z przeszłości?, sprzed epidemii? Okres ostatnich kilku miesięcy wywrócił co prawda do góry nogami wiele zjawisk gospodarczych, ale widać, że duże banki zbudowały bazę, która umożliwiła im wprowadzanie nowych rozwiązań w trudnych czasach, np. zakładanie rachunku z wideo weryfikacją, pośrednictwo poprzez usługę e-obywatel w przyjmowaniu wniosków do PFR, cyfryzacja pracy zdalnej, itp.
W danych jeszcze nie widać wpływu epidemii koronawirusa na polski handel zagraniczny. Będzie to z pewnością jeden z największych czynników ryzyka dla polskiej wymiany towarowej ze światem w 2020 roku. Co mówią natomiast o handlu zagranicznym dostępne dane za 2019 rok? Pozytywnym zjawiskiem był duży wzrost popytu na samochody z napędem alternatywnym. Największym hitem eksportowym były baterie samochodowe – mówi w podcaście Obserwatora Finansowego ekspert NBP Wojciech Mroczek.
Disponible en todas partes
¡Escucha Podimo en tu celular, tableta, computadora o coche!
Un universo de entretenimiento en audio
Miles de pódcasts y audiolibros exclusivos
Sin anuncios
No pierdas tiempo escuchando anuncios cuando escuches los contenidos de Podimo.
Empieza 7 días de prueba
Después de la prueba $99.00 / mes.Cancela cuando quieras.
Podcasts exclusivos
Sin anuncios
Podcasts que no pertenecen a Podimo
Audiolibros
20 horas / mes