Podcast Naszego Bociana

Podcast Naszego Bociana

Podcast door Stowarzyszenie Nasz Bocian

Droga do rodzicielstwa nie zawsze jest prosta. 1 na 5 par w Polsce staje w obliczu niepłodności. Podcast Naszego Bociana to rozmowy o tym, jak sobie radzić z niepłodnością i jak lepiej żyć podczas starań. Będziemy mówić o leczeniu, adopcji, rodzicielstwie zastępczym i zaakceptowanej bezdzietności. Usłyszycie głosy ekspertów i pacjentów, rodziców i rodzin zastępczych. Porozmawiamy nie tylko o leczeniu czy o procesie stawania się rodziną adopcyjną, ale także o Waszych emocjach, sytuacji prawnej w Polsce czy refundacji leczenia.

Tijdelijke aanbieding

3 maanden voor € 1,00

Daarna € 9,99 / maandElk moment opzegbaar.

Begin hier

Alle afleveringen

66 afleveringen
episode #64 Ciąża po niepłodności – rozmowa o emocjach, których się nie pokazuje - Dr Izabella Grzyb artwork
#64 Ciąża po niepłodności – rozmowa o emocjach, których się nie pokazuje - Dr Izabella Grzyb

🎧 W najnowszym odcinku podcastu Naszego Bociana rozmawiamy o tym, co dzieje się z naszymi emocjami, gdy spełnia się marzenie o ciąży po leczeniu niepłodności. Czy to już tylko radość? Czy można się bać i czuć zagubienie, mając upragnione dziecko? Naszą gościnią jest dr Izabella Grzyb – psycholog kliniczna, która od kilkunastu lat wspiera pary zmagające się z niepłodnością i towarzyszy im również w okresie ciąży, porodu i wczesnego macierzyństwa. Rozmawiamy o lękach, presji otoczenia, depresji poporodowej, poczuciu winy i o tym, dlaczego warto mówić głośno o trudnych emocjach. To ważny i czuły odcinek – także dla przyszłych i świeżo upieczonych ojców. 📌 Plan odcinka: 02:00 – Czy po dwóch kreskach przychodzi tylko szczęście? 03:12 – Czego dowodzą badania o emocjach po leczeniu niepłodności? 06:05 – Presja otoczenia i wewnętrzne poczucie winy 10:00 – Lęk przed porodem – wzrost tokofobii i wyobrażenia o porodzie idealnym 14:10 – Macierzyństwo po leczeniu – zderzenie z rzeczywistością 20:44 – Depresja poporodowa i tabu wokół niej u kobiet po niepłodności 24:15 – Kiedy i jak szukać pomocy specjalisty? 26:55 – Co przeżywają ojcowie i jak dbać o związek po porodzie? _____________ Izabella Grzyb- doktor nauk o zdrowiu, specjalista psycholog kliniczny, psycholog kliniczny dzieci i młodzieży, od kilkunastu lat związana z kliniką leczenia niepłodności w Krakowie. Konsultuje pary oraz pacjentów indywidualnych zmagających się z problem niepłodności, a także kwalifikuje dawców gamet i pary starające się o IVF w ramach programu ministerialnego. Pracuje również w Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek w Krakowie, opiekując się pacjentkami po porodzie i rodzicami dzieci przebywających na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka. Równolegle zajmuje się diagnostyką dzieci i młodzieży w Centrum Medycznym Empatia w Krakowie, głównie w zakresie zaburzeń neurorozwojowych (spektrum autyzmu, adhd). Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Wykładowca w ramach kształcenia specjalistycznego dla psychologów klinicznych. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ten odcinek powstał dzięki wsparciu naszego partnera – firmy Merck. Dziękujemy za wspieranie edukacji i działań na rzecz zdrowia kobiet.

10 jul 2025 - 33 min
episode #63 Endometrioza: koszmar, którego nie widać - Dr Daniel Kurczyński artwork
#63 Endometrioza: koszmar, którego nie widać - Dr Daniel Kurczyński

🎧 W najnowszym odcinku podcastu Naszego Bociana rozmawiamy o endometriozie – chorobie, która dotyczy nawet 1,5 miliona kobiet w Polsce, ale wciąż bywa bagatelizowana, źle diagnozowana, a czasem wręcz kwestionowana. Naszym gościem jest dr Daniel Kurczyński – ginekolog, ginekolog onkolog i ekspert w leczeniu endometriozy. Rozmawiamy o tym, czym jest endometrioza, jak się objawia, dlaczego diagnoza trwa czasem kilkanaście lat i co musi się zmienić, by pacjentki szybciej otrzymywały realną pomoc. Dr Kurczyński tłumaczy, jak wygląda leczenie, kiedy operacja ma sens, czy dieta przeciwzapalna może przynieść ulgę i co daje zapowiadane przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzenie o ośrodkach referencyjnych. 📌 Plan odcinka: 01:33 - Czym jest endometrioza? 05:50 - Dlaczego diagnoza trwa tak długo? 19:34 - Czy endometrioza zawsze boli? 11:28 - Jak wygląda ścieżka diagnostyczna? 13:49 - Jak znaleźć lekarza, który się zna na endometriozie? 15:44 - Na czym polega leczenie endometriozy? 19:02 - Dieta – czy może pomóc? 21:57 - Operacje – tak czy nie? 26:05 - Co zmieni rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia (1 lipca)? Czy endometrioza wreszcie przestanie być tematem tabu? ------------------- Dr Daniel Kurczyński - Specjalista ginekologii i ginekologii onkologicznej, wyspecjalizowany w leczeniu endometriozy. Fan chirurgii małoinwazyjnej (robotycznej i laparoskopowej) rozwijający swoje zainteresowania w kierunku neuropelweologii. Posiadam najwyższy cerftyfikat ESGE potwierdzający umiejętności wykonywania operacji laparoskopowych oraz certyfikat uprawniający do operacji robotycznych da Vinci. Ten odcinek powstał dzięki wsparciu naszego partnera – firmy Merck. Dziękujemy za wspieranie edukacji i działań na rzecz zdrowia kobiet.

27 mei 2025 - 30 min
episode #62 Niepłodność a życie zawodowe - Katarzyna Łodygowska artwork
#62 Niepłodność a życie zawodowe - Katarzyna Łodygowska

🎧 W kolejnym odcinku podcastu Naszego Bociana rozmawiamy o tym, jak pogodzić leczenie niepłodności z pracą zawodową. Dlaczego wiele osób nie mówi o leczeniu w pracy? Czy grozi im dyskryminacja? Jakie mają prawa i z jakich form wsparcia mogą skorzystać? Naszą gościnią jest Katarzyna Łodygowska – prawniczka specjalizująca się w prawie pracy, znana w sieci jako @matka_prawnik. Kasia tłumaczy, co pracodawca może, a czego nie powinien wiedzieć, jak korzystać z L4, urlopów i benefitów oraz co zrobić, gdy nie czujemy się bezpiecznie w miejscu pracy. 📌 Plan odcinka: 03:01 – Strach przed zwolnieniem i obawa o rozwój kariery  08:36 – Czy można liczyć na zrozumienie w pracy? 15:37 – Co pracodawca widzi na zwolnieniu lekarskim (L4)?  23:08 – Urlopy i elastyczna praca – co nam przysługuje? 33:59 – Jak zgłosić się po bezpłatną pomoc prawną? A Wasze miejsca pracy – wspierają czy utrudniają leczenie? -------- Katarzyna Łodygowska, prawniczka, specjalistka prawa pracy. Członkini Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Rady Fundacji Polskiego Instytutu Mindfulness. Prawniczka projektu "Fertility at Work" Stowarzyszenia Nasz Bocian,, fundacji Avalon oraz fundacji Ronić po Ludzku. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa pracy oraz uprawnień rodzicielskich. Współautorka publikacji z zakresu prawa pracy i work-life-balance w wydawnictwie C.H.Beck. Aktywna komentatorka najnowszych zmian prawnych związanych z prawem pracy w podcastach, programach i publikacjach realizowanych przez telewizje śniadaniowe, Fakty TVN, Business Insider Polska, Wprost, Newsweek, Wysokie Obcasy Praca, Forbes Women. Ten podcast powstał dzięki wsparciu naszego partnera – firmy Merck. Dziękujemy za wspieranie inicjatyw, które edukują i wspierają osoby zmagające się z niepłodnością.

11 apr 2025 - 36 min
episode #61 Pierwsza wizyta w ośrodku leczenia niepłodności - lek. Jan Lewandowski artwork
#61 Pierwsza wizyta w ośrodku leczenia niepłodności - lek. Jan Lewandowski

🎧 W kolejnym odcinku podcastu Naszego Bociana rozmawiamy o pierwszej wizycie w ośrodku leczenia niepłodności – kiedy warto się na nią umówić, jak wybrać klinikę i laboratorium embriologiczne, jakie emocje mogą towarzyszyć wizycie oraz jak najlepiej się do niej przygotować. Naszym gościem jest lek. Jan Lewandowski – specjalista położnictwa i ginekologii, w trakcie specjalizacji z endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, wicedyrektor warszawskiej kliniki nOvum. Plan odcinka: 2:54 – Kiedy umówić się na pierwszą wizytę? 6:46 – Jak wybrać klinikę? 11:11 – Co powinniśmy wiedzieć o laboratorium embriologicznym? 16:48 – Jak przygotować się do pierwszej wizyty? 25:19 – O co może pytać nas lekarz podczas pierwszej wizyty? 27:12 – Dlaczego na pierwszą wizytę powinniśmy pójść we dwoje? 34:04 – Jakie emocje towarzyszą pierwszej wizycie w ośrodku leczenia niepłodności? A Wy? Macie tę pierwszą wizytę już za sobą? Ten podcast powstał dzięki wsparciu naszego partnera – firmy Merck. Dziękujemy za wspieranie inicjatyw, które edukują i budują świadomość w temacie leczenia niepłodności.

03 mrt 2025 - 40 min
episode #60 Niewykorzystane zarodki w procedurze in vitro - co dalej? - adw. dr Anna Wilińska Zelek artwork
#60 Niewykorzystane zarodki w procedurze in vitro - co dalej? - adw. dr Anna Wilińska Zelek

Co dzieje się z nadmiarowymi zarodkami w procedurze in vitro? Czy wiesz, jakie są możliwości dla pacjentów, którzy mają nadliczbowe zarodki? Jakie decyzje mogą podjąć? Co na ten temat mówi prawo w Polsce i za granicą? W tym odcinku gościmy wyjątkową ekspertkę, adw. dr Annę Wilińską-Zelek – Adwokatkę Roku, członkinię Komisji Praw Człowieka NRA, wyróżnioną przez Forbes Women jako jedną z najwybitniejszych prawniczek w biznesie. 🏆 Tematy odcinka: ⚖️ Jak długo można przechowywać zarodki w Polsce? 💔 Co dzieje się w przypadku rozwodu lub rozstania? 👶 Na czym polega adopcja prenatalna? 🌍 Jak wyglądają przepisy w innych krajach? 🔍 Co moglibyśmy zmienić w polskim prawie? Plan odcinka: 00:43 Skąd się biorą nadprogramowe zarodki? 03:56 Jak długo można przechowywać zarodki? 04:20 Przymusowe dawstwo zarodków 05:55 Co można zrobić z nadliczbowymi zarodkami w świetle polskiego prawa? 06:55 Ważne zapisy w umowie o przechowywanie zarodków 10:35 Wywóz zarodków za granicę – prawo, organizacja i koszty 12:43 Przekazanie zarodków do dawstwa 15:11 Anonimowość dawstwa – co tak naprawdę oznacza? 18:35 Rozwód – co dalej z zarodkami? 21:28 Co dzieje się z zarodkami po śmierci partnera? 22:23 Prawodawstwo innych państw Europy i świata 🎧 Posłuchaj i dowiedz się więcej! 💙 Podcast powstał dzięki wsparciu partnera – firmy Merck. Dziękujemy za wspieranie inicjatyw, które edukują i budują świadomość w temacie leczenia niepłodności. #NadmiaroweZarodki #PrawoiNiepłodność #InVitro #AdopcjaPrenatalna #PrawaPacjentów #PodcastNaszBocian #AnnaWilińskaZelek #Niepłodność #Merck

16 dec 2024 - 25 min
Super app. Onthoud waar je bent gebleven en wat je interesses zijn. Heel veel keuze!
Super app. Onthoud waar je bent gebleven en wat je interesses zijn. Heel veel keuze!
Makkelijk in gebruik!
App ziet er mooi uit, navigatie is even wennen maar overzichtelijk.

Tijdelijke aanbieding

3 maanden voor € 1,00

Daarna € 9,99 / maandElk moment opzegbaar.

Exclusieve podcasts

Advertentievrij

Gratis podcasts

Luisterboeken

20 uur / maand

Begin hier

Alleen bij Podimo

Populaire luisterboeken