
Podcasty Aktuality.sk
Podcast door Ringier Slovakia Media s.r.o.
Všetky podcasty spravodajského portálu Aktuality.sk
Probeer 7 dagen gratis
€ 9,99 / maand na proefperiode.Elk moment opzegbaar.
Alle afleveringen
5948 afleveringen
Mimovládne organizácie čelia častým útokom zo strany dezinformátorov, ale aj politikov. Kde tento trend vznikol, prečo sa objavuje a aký vplyv má na spoločnosť? O týchto otázkach diskutovala Veronika Jursová Prachárová so šéfkou portálu Demagóg.sk Veronikou Frankovskou a riaditeľkou VIA IURIS Katarínou Batkovou. Veronika Frankovská v úvode diskusie pripomenula, že hoaxy o mimovládkach sa často spájajú s rodinou Šimečkovcov či Georgom Sorosom. „V prípade politikov to dlho bolo tabu. Dlho to patrilo do alternatívneho informačného spektra, ale v roku 2018 Fico osobne vykročil týmto smerom a spomenul meno George Soros aj v oficiálnej komunikácii. Odvtedy tento naratív pretrváva a politici častejšie označovali organizácie ako sorošovské,“ uviedla Frankovská. Dodala však, že v poslednom období politici tento typ komunikácie používajú menej. „Aj keď, závisí od publika, ku ktorému práve hovoria,“ doplnila. V druhej časti diskusie Katarína Batková vysvetlila, že kritika mimovládnych organizácií zo strany politikov súvisí s tým, že im prekážajú slobodní a aktívni občania. „Myslím si, že ide o snahu obmedziť ľudí, ktorí sa verejne angažujú, vyjadrujú svoje názory a môžu ovplyvňovať verejnú mienku,“ povedala Batková. Zároveň poukázala na to, že tento prístup sa netýka iba mimovládok, ale aj médií a iných kritikov vládnej moci. „Cieľom nového zákona o mimovládnych organizáciách je podľa mňa znedôveryhodniť tieto organizácie a zároveň odradiť občanov od toho, aby sa verejne vyjadrovali, zakladali občianske združenia alebo sa angažovali vo verejnom priestore, zo strachu, že dostanú nejakú škodlivú nálepku,“ uzavrela. Moderuje Veronika Jursová Prachárová.

„Naši ľudia“ si prišli na nepredstaviteľné peniaze. Šéfka nadácie Zastavme korupciu Zuzana Peková Jurajovi Kemkovi opísala schému, ktorá sa javí ako najdrahšia kauza od vzniku Slovenska.

Nie všetci kňazi prijali víziu pápeža Františka, hovorí v rozhovore najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi na Slovensku - košický arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober. Podľa neho by pápež František potreboval ďalších 12 rokov pontifikátu, aby presadil svoje vízie aj do praxe. Od konkláve však očakáva skôr pokračovateľa Františkovej línie. Marián Kuffa podľa neho robí dobrú robotu a s dedičstvom Slovenského štátu by sa mali vysporiadať historici. V podcaste s arcibiskupom a predsedom KBS Bernardom Boberom sa dozviete: – čo je odkaz pápeža Františka; – že keby pápež žil dlhšie, zmenil by viac; – že pápež František spájal minulosť s prítomnosťou a konzervatívcov s liberálmi; – ako bojoval proti nedotknuteľnosti cirkevných hodnostárov; – že bojovný štýl niektorých ľudí v cirkvi vychádza ešte zo spomienok na totalitnú represiu; – ako sa mu zastavuje rozum, keď niekto o pápežovi píše, že je satan alebo antikrist; – že konkláve bude zrejme pokračovať v línií doterajšieho pápeža; – či pápežova synoda bola o demokratizácii cirkvi a diskusii s veriacimi; – že nie všetci kňazi prijali Františkovu demokratizáciu cirkvi; – či je možné v kostole diskutovať s kňazom, s ktorými veriaci nesúhlasia; – že slovenskí veriaci píšu anonymy na kňazov; – že ak konkláve vyberie staršieho kandidáta, bude skôr kompromisný a na kratší čas; – ktorý príbeh z nedávnej cirkevnej histórie svedčí o tom, že aj krátkodobý pápež môže byť revolucionár; – ako sa slovenská cirkev vysporiadala s vojnovým Slovenským štátom a Jozefom Tisom.

Neutíchajúce protesty, odpor voči nominantom ministerstva kultúry a destabilizované fondy - zdá sa, že nominantka SNS vo vedení rezortu kultúry Martina Šimkovičová má problémov viac, ako dosť. Pred jej rezortom vo štvrtok a piatok prebiehala protestná performancia, ktorá vládnej moci nie je po chuti. Problémy s dotačnými schémami dopadajú na nezriaďované kultúrne projekty, ale aj na folklórnu tvorbu. V regióne sa našli aj taký, ktorí hovoria o kultúrnej hanbe. Slovenská národná strana dokonca vyzvala Ministerstvo vnútra a políciu, aby bezodkladne zabezpečili poriadok pred Ministerstvom kultúry. "Je nepredstaviteľné, aby v zmysle súčasne platných zákonov boli takýmto spôsobom blokované vstupy do ministerstva ako ústredného orgánu štátnej správy...Slovenská národná strana vyzýva na bezodkladný zákrok voči týmto ľuďom a na zabezpečenie verejného poriadku, a bezpečnosti v okolí ministerstva kultúry. Je to vyslovene trápne, ak musíme takýmto spôsobom apelovať na zabezpečenie poriadku v okolí budovy, kde sídli ministerstvo kultúry," oznámilo tlačové oddelenie SNS. Ohrozených je pritom niekoľko folklórnych festivalov, ktoré sú zatiaľ bez finančnej podpory. Deje sa tak napriek tomu, že detské folklórne festivaly už zachraňoval minister Rudolf Huliak zdrojmi z Tiposu a folkloristom financie prisľúbila aj samotná ministerka. Tá momentálne obviňuje šéfa FPU Ondreja Špotáka. O kultúrnom dianí v Banskobystrickom kraji pre Aktuality Nahlas hovorila kolegyňa Ivana Zigová. Zatiaľ, čo Slovenská národná galéria svojho nového šéfa Juraja Králika pozná, Andrea Predajňová zatiaľ oficiálne Slovenské národné múzeum nevedie. O situácii v Betliari, ale aj o tom, kto je bývalá hovorkyňa generálnej prokuratúry hovorila kolegyňa Kristína Braxatorová, ktorá sa dlhodobo venuje aj Slovenskej národnej galérii.

Slovenský hokejista Marek Hrivík bol hosťom najnovšej epizódy podcastu Góly z bufetu, kde porozprával o skúsenostiach z reprezentácie aj klubového hokeja. Po pôsobení vo Švédsku mieri do českej extraligy, kde si oblečie dres Vítkovíc. Vysvetlil rozhodnutie vynechať najbližší svetový šampionát po operácii členka a náročnom závere sezóny. Okrem iného hovoril aj o výzvach moderného hokeja, najmä v súvislosti s rýchlosťou a agresivitou korčuľovania. Prezradil, čo plánuje zmeniť v tréningu a regenerácii pred príchodom do českej extraligy. Taktiež načrtol aj psychickú stránku posledných sezón a to, čo si z nich odnáša do budúcnosti. Svoj nový angažmán vo Vítkoviciach vníma ako logický posun. „Česko bola moja preferencia. Chcel som ísť bližšie k domovu. Od osemnástich rokov som bol stále preč a začínam to na sebe cítiť. Potrebujem sa posunúť aj v živote, nielen v hokeji. Dlho som nad tým rozhodnutím premýšľal,” priznal Marek Hrivík v podcaste Góly z bufetu na ŠPORT.sk [https://sport.aktuality.sk/].
Probeer 7 dagen gratis
€ 9,99 / maand na proefperiode.Elk moment opzegbaar.
Exclusieve podcasts
Advertentievrij
Gratis podcasts
Luisterboeken
20 uur / maand