PAPA

PAPA

Podcast by nichokawamura

Om at være far - og alt dét der følger med... Nicholas Kawamura tegner portrætter af inspirerende fædre ved at invitere dem hjem til snakke om at være...

Start 7 days free trial

After trial, only 99,00 kr. / month.Cancel anytime.

Start for free

All episodes

7 episodes
episode Silas Bjerregaard (Turboweekend) artwork
Silas Bjerregaard (Turboweekend)

Hvordan går man fra at være rockstjerne den ene dag til at skulle være far den næste? Oven i købet far i en sådan grad, at du bliver den primære forælder fordi moderen til barnet bliver syg og derfor ikke kan hverken løfte eller bære barnet. Kan man det? Eller er der en pris? Og hvad er i så fald den pris? Silas Bjerregaard fra Turboweekend har måttet forholde sig til netop dét og tilmed også gennemleve det. Og midt i det hele også opleve smerten ved noget af det mest ubærlige. Nemlig tabet af et ønskebarn. Hør Silas’ inspirerende og rørende historie fra de seneste syv og et halvt års kriser, udfordringer og sorg i dette afsnit af PAPA *Rettelse* Silas nævner i afsnittet at han og hans ekskone kører 10/4 deleordning. Det gør de imidlertid ikke. De har en 9/5 ordning og arbejder hen imod en 8/6 ordning.

11. mar. 2025 - 40 min
episode Anders Hemmingsen artwork
Anders Hemmingsen

*Denne episode er optaget få uger før Anders Hemmingsen blev far* “Det har været vigtigt for mig at stille alle de dumme spørgsmål - og sige dem højt” Anders Hemmingsen har en af Danmarks største Instagramprofiler med 1,3 mio. følgere. Han skal være far lige om lidt og der skal være styr på det hele. Lige fra babyudstyrspakken til privatskolernes ventelister. Men samtidig vil han heller ikke pakke sit kommende barn ind i vat. For der er også en virkelig verden der venter derude. Mangel på fertilitet og en under medium sædkvalitet gav Anders og hans kæreste Ninni en udsigt til en lang vej mod graviditeten. Men det gik stærkt mod alle odds og pludselig stod den på alkoholfrie øl og en tidlig tur hjem midt i festivalsæsonen. Forventningerne er mange og det kan være svært at sige farvel til en ung tilværelse med memes, tv-serier og et barnligt sind. For der er pludselig nye ting der kommer til at fylde. Skærmpolitik, sukker, pasning og generelt en lille frygt for livets nye retning. Hør om Anders’ forventninger til og tanker om at skulle være far lige om lidt.

04. mar. 2025 - 41 min
episode Adam Duvaa Hall artwork
Adam Duvaa Hall

“Det er svært at være far… Men det er også sjovt…” Hvordan ruster man bedst sine børn til et liv som ER hårdt og uretfærdigt? Er kampen mod skærmene en ulige kamp som man ikke kan vinde? Privatskole eller kommuneskole? Hvad sker der med kæledyrene når de kommer “om bag laden” Adam Duvaa Hall. Tv-vært og tidligere radiovært på P3 hvor Nicholas også lærte ham at kende, har sat sig i den grønne sofa og deler gavmildt ud af sine mange tanker om at være far.

25. feb. 2025 - 44 min
episode Lord Siva artwork
Lord Siva

Tager man arbejdet med hjem når man er musiker? Er der noget galt med børnemusik? Hvordan finder man som far til to lige tid til at se The Deer Hunter - to dage i træk? Lord Siva er gæst i dette afsnit af PAPA hvor han fortæller om at være en tænksom og ikke mindst følsom far til to små børn. En far der både kigger mod vennerne og sine egne forældre, når han forsøger at være så god en far for sine børn som muligt.

18. feb. 2025 - 28 min
episode Christopher Læssø artwork
Christopher Læssø

Hvordan er man far i en sammenbragt familie med tre børn? Hvordan håndterer man at skulle være far i en alder af 25, når man lige er kommet ind på drømmestudiet på teaterskolen og har fuld fart på “dauda”? Hvad er man villig til at ofre, når Hollywood kalder? Skuespiller Christopher Læssø giver os sin fortælling i Nicholas’ grønne sofa. Hvor han desuden også kommer med et meget kort og præcist PAPA-råd. God fornøjelse!

10. feb. 2025 - 39 min
En fantastisk app med et enormt stort udvalg af spændende podcasts. Podimo formår virkelig at lave godt indhold, der takler de lidt mere svære emner. At der så også er lydbøger oveni til en billig pris, gør at det er blevet min favorit app.
Rigtig god tjeneste med gode eksklusive podcasts og derudover et kæmpe udvalg af podcasts og lydbøger. Kan varmt anbefales, om ikke andet så udelukkende pga Dårligdommerne, Klovn podcast, Hakkedrengene og Han duo 😁 👍
Podimo er blevet uundværlig! Til lange bilture, hverdagen, rengøringen og i det hele taget, når man trænger til lidt adspredelse.

Available everywhere

Listen to Podimo on your phone, tablet, computer or car!

A universe of audio entertainment

Thousands of audiobooks and exclusive podcasts

No ads

Don't waste time listening to ad breaks when listening to Podimo's content.

Start 7 days free trial

After trial, only 99,00 kr. / month.Cancel anytime.

Exclusive podcasts

Ad free

Non-Podimo podcasts

Audiobooks

20 hours / month

Start for free

Other exclusive shows

Popular audiobooks