
Listen to Q&CO på B.T.
Podcast by B.T.
B.T.s Henrik Qvortrup endevender de mest diskuterede historier om mediernes rolle.- sammen med en kendt medieperson i Danmark.Vi mener, at medier altid skal tage ansvar.
Start 60 days free trial
99,00 kr. / month after trial.Cancel anytime.
All episodes
103 episodes
Først var det Cathrine Wichmand. Så fulgte Christina Sander trop. Det er ikke gået stille for sig i influencer-land den seneste uge. Den ene shitstorm har taget den anden, og spørgsmålet er, om folk har fået nok af tankeløse opslag og den krisekommunikation, der altid følger med, når influencerne - mod deres egen forventning - ikke kun modtager kærlighed men også kritik. Vi tager snakken med influencer Christina Sander, der i denne uge er kommet galt afsted med et opslag om Molslinjen. Og så spørger vi hvorfor åbenlys kønsdiskrimination tilsyneladende ikke giver anledning til kritiske spørgsmål på P1. Et afsnit af programmet ‘Parnasset’ har vakt stor forargelse - både fra lyttere og nu også en medvirkende, der føler sig røvrendt og misrepræsenteret af DR. For der, hvor hun tog afstand fra flere af de vilde påstande, der blev fremsat i programmet, har DR valgt at klippe ud. DR er i den varme stol, inden vi vender blikket mod ugens sidste emne: Berlingskes seneste dækning af TV 2s tilsyneladende ulovlige metoder under tilblivelsen af Den sorte svane. TV 2 står beskyldt for Danmarkshistoriens største medieskandale, men indtil videre har det ingen konsekvenser haft. Spørgsmålet er, om det nogensinde får det? Det taler vi med tidligere TV 2-chef og medierådgiver Michael Dyrby om. Vært: Henrik Qvortrup Medvært: Meta Louise Foldager, filmproducent Journalist: Maria Asmine Dam Gæster: Christina Sander, influencer og foredragsholder Anna Thygesen, kommunikationsrådgiver Louise Alenius, komponist og artist Mette Line Thorup, redaktionschef DR Kultur, Debat, Lyd Mikkel Andersson, Debattør og afdelingsleder i Liberal Alliance Michael Dyrby, selvstændig medierådgiver Producer: Teis Thornberg og Maria Asmine Dam Skriv dig op til nyhedsbrevet Q&CO via linket herunder. Så får du Henrik Qvortrups gennemgang af de mest diskuterede historier om medierne direkte i din indbakke: https://www.bt.dk/medier/qco-kom-med-henrik-qvortrup-igennem-de-mest-diskuterede-historier-om-medierne [https://www.bt.dk/medier/qco-kom-med-henrik-qvortrup-igennem-de-mest-diskuterede-historier-om-medierne] See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

Berlingske bringer endnu engang nye oplysninger om de metoder, TV 2 har taget i brug i forbindelsen med 'Den sorte Svane'. Denne gang handler det om, at TV 2 angiveligt har tilskyndet Amira Smajic til at begå hacking. Mens fem eksperter vurderer, at det er gravalvorligt - og måske den største medieskandale siden SE og Hør-sagen - så afviser TV 2 blankt. Vi spørger, hvad der er op og ned - og hvor alvorligt det er. Det vakte stor opsigt, da ansvarshavende chefredaktør på Frihedsbrevet i sidste uge meddelte, at han har fået tre måneders karantæne fra Christiansborg. Diverse chefredaktører har kritiseret beslutningen om at bandlyse Brügger - blandt andre Berlingskes Tom Jensen, der drager paralleller til den jagt på pressen, der foregår på den anden side af Atlanten. Men dét er dybt urimeligt, mener Folketingets formand Søren Gade, der i dagens afsnit - helt ekstraordinært - ser sig nødsaget til at komme med Præsidiets udlægning af sagen. Donald Trump er også på dagens program. For alt, hvad han siger er i disse uger guf for tabloidpressen. Vi vender Trumps tabloide karakter, og så spørger vi, om vi på et tidspunkt - trods alt - når et mætningspunkt. Vært: Henrik Qvortrup Medvært: Line Gertsen, undersøgende korrespondent på DR Tilrettelægger: Maria Asmine Dam Gæster: Lasse Lund Madsen, professor i strafferet ved Aarhus Universitet Signe Kühn, journalist på Berlingske David Trads, tidligere USA-korrespondent og vært på podcasten Kampagnesporet Jeppe Elkjær, udlandsredaktør på B.T. Søren Gade, formand for Folketinget og Folketingets præsidium Producer: Teis Thornberg og Maria Asmine Dam Skriv dig op til nyhedsbrevet Q&CO via linket herunder. Så får du Henrik Qvortrups gennemgang af de mest diskuterede historier om medierne direkte i din indbakke: https://www.bt.dk/medier/qco-kom-med-henrik-qvortrup-igennem-de-mest-diskuterede-historier-om-medierne [https://www.bt.dk/medier/qco-kom-med-henrik-qvortrup-igennem-de-mest-diskuterede-historier-om-medierne] See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

Den 1. april fyldte DR 100 år. Og i den anledning kommer DFs formand Morten Messerschmidt - i dagens afsnit - med en gave til mediemastodonten. Han sidder over for tidligere generaldirektør i DR Christian Nissen, der stadig er stor DR-defensor. Og så spørger vi om diverse sladder-podcast har taget for meget bad i den seneste tids sladdersager - herunder Sisse Sejrs stalkingsag. Det mener journalist Ditte Giese i hvert fald, der sammenligner den slags programmer med strikkekonerne, der hyggede sig ved de franske guillotiner. Èn af de såkaldte strikkekoner er i studiet og kaster kritikken durk tilbage i hovedet på Giese. Vi skal også en tur ind på Christiansborg, hvor De Konservatives Mai Mercado er godt og grundig træt af dét, hun kalder Socialdemokratiets spin-maskine. For ifølge hende er Ekstra Bladets artikel om, at LAs formand, Alex Vanopslagh, ‘pjækker’ fra vigtige møder et tekstbogseksempel på, hvad de Socialdemokratiske pressemedarbejdere kan, når de folder sig ud. Vi spørger, om det ikke bare er dem, der er gode til deres arbejde? Vært: Henrik Qvortrup Medvært: Jotam Confino, B.T.s mellemøstkorrespondent Tilrettelægger: Maria Asmine Dam Gæster: Anna Thygesen, kommunikationsrådgiver og vært på podcasten ‘Småt brændbart’ Morten Messerschmidt, formand for Dansk Folkeparti Christian Nissen, tidligere generaldirektør i DR Mai Mercado, medlem af Folketinget for De Konservative Niels Thulesen Dahl, politisk analytiker på Jyllands-Posten Producer: Frederik Riis-Jacobsen og Maria Asmine Dam Skriv dig op til nyhedsbrevet Q&CO via linket herunder. Så får du Henrik Qvortrups gennemgang af de mest diskuterede historier om medierne direkte i din indbakke: https://www.bt.dk/medier/qco-kom-med-henrik-qvortrup-igennem-de-mest-diskuterede-historier-om-medierne [https://www.bt.dk/medier/qco-kom-med-henrik-qvortrup-igennem-de-mest-diskuterede-historier-om-medierne] See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

Der gik ikke længe før alle vidste, hvem der var den tiltalte i Berlingskes artikel om den tidligere minister, der har været i besiddelse af kæmpe mængde af overgrebsmateriale på børn. Også selvom Berlingske - i hvert fald ifølge dem selv - havde anonymiseret Henrik Sass Larsen tilstrækkeligt. Vi tager diskussionen med Berlingskes Tom Jensen og en meget erfaren forsvarsadvokat, der mener, at Berlingske “saboterede” den juridiske proces. Og så har en leder fra Ekstra Bladet vakt enorm opsigt. For var det over stregen at kalde Kasper Schmeichel “kvabset” og sammenligne ham med et “polioramt barn”, efter hans tvivlsomme præstation mod Portugal? Sidst men ikke mindst vender vi en forsker-fejde i Weekendavisens spalter. En rasende vaccineforsker diskuterer med Martin Krasnik. Vært: Henrik Qvortrup Medvært: Marchen Neel Gjertsen Tilrettelægger: Maria Asmine Dam Gæster: Kåre Pihlmann, forvarsadvokat og formand for landsforeningen af forsvarsadvokater Tom Jensen, ansvarshavende chefredaktør for Berlingske Anders Olsen, redaktionschef på Ekstra bladet Carsten Werge, fodboldredaktør på TV 2 Magnus Hviid, kommunikationsdirektør i Spillerforeningen Christine Stabell Benn, vaccineforsker og professor ved Syddansk Universitet Martin Krasnik, chefredaktør på Weekendavisen Producer: Frederik Riis Jakobsen og Maria Asmine Dam Skriv dig op til nyhedsbrevet Q&CO via linket herunder. Så får du Henrik Qvortrups gennemgang af de mest diskuterede historier om medierne direkte i din indbakke: https://www.bt.dk/medier/qco-kom-med-henrik-qvortrup-igennem-de-mest-diskuterede-historier-om-medierne [https://www.bt.dk/medier/qco-kom-med-henrik-qvortrup-igennem-de-mest-diskuterede-historier-om-medierne] See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

I fredags blev momfluenceren Julie-Elsebeth og datteren Lotte angiveligt bedt om at gå fra et arrangement på Christiansborg, fordi Lotte larmede for meget. Det affødte en grædeselfie til influencerens over 150.000 følgere og siden har debatten kørt for fuldt drøn. Vi debriefer lovestormen til Julie-Elsebeth, der blev til en shitstorm for udsmideren, Roccamore-direktøren Frederikke Schmidt, og spørger, hvordan vi skal håndtere den magt, influencerne har fået. Det gør vi, efter vi vender den seneste udvikling i Dorphs kamp for retfærdighed. I mandags tabte han en erstatningssag mod den advokat, der stod bag den advokatundersøgelse, der fik ham fyret fra TV 2. Spørgsmålet er, hvorfor han bliver ved med at kæmpe, når kritikerne alligevel har stemplet ham som Mr. MeToo og dem, der bakker ham op - modsat- har anerkendt hans mission om at nuancere debatten. Til sidst spørger vi, om TV 2s sidste søndagssatsning, ‘Verden i opbrud’, var skrevet lidt for meget i mol. Det mener en kritiker, der ikke har meget pænt at sige om programmet. Vært: Henrik Qvortrup Medvært: Miriam Zesler, vært på TV 2 Tilrettelægger: Maria Asmine Dam Gæster: Jes Dorph-Petersen, tidligere vært på TV 2 Peter Astrup, senirorrådgiver Liberal Alliance Mia Wagner, iværksætter Amalie Lyhne, debattør og lederskribent for Berlingske Nathalie Anna Ostrynski, samfunds- og debatredaktør på Sjællandske Nyheder Producer: Maria Asmine Dam og Frederik Riis-Jacobsen Skriv dig op til nyhedsbrevet Q&CO via linket herunder. Så får du Henrik Qvortrups gennemgang af de mest diskuterede historier om medierne direkte i din indbakke: https://www.bt.dk/medier/qco-kom-med-henrik-qvortrup-igennem-de-mest-diskuterede-historier-om-medierne [https://www.bt.dk/medier/qco-kom-med-henrik-qvortrup-igennem-de-mest-diskuterede-historier-om-medierne] See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.
Start 60 days free trial
99,00 kr. / month after trial.Cancel anytime.
Exclusive podcasts
Ad free
Non-Podimo podcasts
Audiobooks
20 hours / month