Sorte tal

Sorte tal

Podcast by DR

DR's podcast om de vigtigste danske virksomheder. Hver uge går Sorte tal bagom opkøb, økonomiske sværdslag, roterende svingdøre og de store danske virksomheders jagt på sorte tal. Sammen med fast gæst erhvervsjournalist og rådgiver Sune Aagaard, kommer vært Ulrik Rosenkvist tæt på toppen af dansk business - og hvad deres op- og nedture betyder for Danmark. Hør flere afsnit i DR Lyd

Start 7 days free trial

After trial, only 99,00 kr. / month.Cancel anytime.

Start for free

All episodes

32 episodes
episode Hvad kommer Trumps told til at betyde på længere sigt? artwork
Hvad kommer Trumps told til at betyde på længere sigt?

Donald Trumps toldudregninger har efterladt økonomer målløse, markederne er gået ned, og virksomhederne sidder og tænker: hvad betyder det for verdenshandlen? Vi forsøger at kigge ud i fremtiden: hvordan ligger landet om to uger? En måned? Et år? Og har Trump formået at make America great again om fire år? Og så bliver vi ved Trump. Hvis man skal lave business med USA, så skal man nok lige kigge sit mangfoldighedsarbejde efter i sømmene. Men er det måske ikke meget positivt for hele området? Til slut skal vi til Kina. For kan de danske virksomheder lære noget at deres kinesiske konkurrenter? Vært: Ulrik Rosenkvist Schultz. Fast gæst: Sune Aagaard. Medvirkende: Josephine Cetti, chefstrateg i Nordea, Helene Aagaard, CEO hos Diversity Factor og Christina Boutrup, journalist, forfatter og Kinanalytiker.

07. apr. 2025 - 55 min
episode Tidligere PET-chef: Truslen mod topchefer stiger artwork
Tidligere PET-chef: Truslen mod topchefer stiger

Er det blevet mere usikkert at være topdirektør? Skal topcheferne frygte for deres sikkerhed? De skal i hvert fald være bevidste om, at i takt med, at de bliver mere og mere synlige, så stiger truslen imod dem. Det mener i hvert fald tidligere PET-chef Jakob Scharf. Vi vender, hvad og hvem det helt konkret er, at topcheferne og virksomhederne skal frygte. Og så har vi inviteret Zealand Pharmas direktør Adam Steensberg i studiet. Er han stadig lige så henrykt for milliardaftalen med Roche her et par uger efter? Zealand Pharma står til at modtage 36 milliarder - men det er slet ikke det beløb, han fokuserer på. Det er et helt andet tal. Et tal, der betyder, at Zealand Pharma bliver en central aktør på det kun voksende fedmemarked. Vært: Ulrik Rosenkvist Schultz. Fast gæst: Sune Aagaard. Medvirkende: Jakob Scharf, direktør for Certa og tidligere chef for PET og Adam Steensberg, CEO for Zealand Pharma.

31. mar. 2025 - 55 min
episode Punktum i DSV-magtkamp og de allerstørste virksomheder fylder mere og mere i økonomien artwork
Punktum i DSV-magtkamp og de allerstørste virksomheder fylder mere og mere i økonomien

Vi starter med at tage til generalforsamling. DSV-magtkampen har nu fået sig en ende. Vi giver dig overblikket over, hvordan generalforsamlingen forløb - og hvor meget magtkampen fyldte. Nationalbanken kommer forbi studiet til en snak om, hvor meget de allerstørste virksomheder fylder i økonomien. Hint: de fylder mere og mere. Vi vender betydningen af netop dét. Og så slår vi et smut forbi Tyskland, hvor de har truffet en historisk økonomisk beslutning. Hvor på skalaen befinder vi os? Til sidst får vi besøg af Dagrofas direktør, der giver en status på, hvordan de som underdog positionerer sig i markedet overfor Coop og Salling. Vært: Ulrik Rosenkvist Schultz. Fast gæst: Sune Aagaard. Medvirkende: Thomas Harr, vicedirektør hos Nationalbanken, Josephine Cetti, chefstrateg hos Nordea og Tomas Pietrangeli, direktør hos Dagrofa.

24. mar. 2025 - 55 min
episode 'Trumpcession' rammer også Danmark + ATP's direktør evaluerer grønne milliardtab artwork
'Trumpcession' rammer også Danmark + ATP's direktør evaluerer grønne milliardtab

Aktiemarkedet tester Donald Trump for tiden. Historisk er han kendt for at have et helt særligt forhold til markedet - men måske ikke denne gang? Nu vil han heller ikke udelukke, at der ikke kan komme en recession. Hvad kan det få af betydning for Danmark og danske virksomheder? Vi vender også Legos årsregnskab, der var af den historiske slags - og det kræver vist en stor buket blomster. Og så har vi til sidst inviteret ATP's direktør Martin Præstegaard i studiet for at svare på den kritik, der har været af ATP - og deres investeringsstrategi. Løber det ham koldt ned ad ryggen, når snakken falder på Northvolt? Og skal ATP måske holde sig fra de grønne investeringer i fremtiden? Vært: Ulrik Rosenkvist Schultz. Fast gæst: Sune Aagaard. Medvirkende: Sofie Manja Eger Huus, seniorstrateg hos Danske Bank og Martin Præstegaard, adm. direktør for ATP.

17. mar. 2025 - 54 min
episode Invester i våben og KAOS i DSV-bestyrelsen artwork
Invester i våben og KAOS i DSV-bestyrelsen

Der skal bruges mange mange mange mange mange milliarder på det europæiske forsvar. Hvordan kan det komme den danske våbenindustri til gode? Og hvilket grej skal vi egentlig producere herhjemme? Og så har Salling købt op i Baltikum. En supermarkedskæde samt to gutter på størrelse med Pyrus. Hvad kan det betyde for Salling? Og måske for dig? Til sidst skal vi ind i DSV's bestyrelseslokale. Fordi her har det angiveligt gået hedt for sig. Magtkampe og kaos er overskriften. Vært: Ulrik Rosenkvist Schultz. Fast gæst: Sune Aagaard. Medvirkende: Peter Ernstved Rasmussen, podcastvært og redaktør på OLFI og Anne Malberg Horsager, programdirektør for DTU's bestyrelsesuddannelser.

10. mar. 2025 - 55 min
En fantastisk app med et enormt stort udvalg af spændende podcasts. Podimo formår virkelig at lave godt indhold, der takler de lidt mere svære emner. At der så også er lydbøger oveni til en billig pris, gør at det er blevet min favorit app.
Rigtig god tjeneste med gode eksklusive podcasts og derudover et kæmpe udvalg af podcasts og lydbøger. Kan varmt anbefales, om ikke andet så udelukkende pga Dårligdommerne, Klovn podcast, Hakkedrengene og Han duo 😁 👍
Podimo er blevet uundværlig! Til lange bilture, hverdagen, rengøringen og i det hele taget, når man trænger til lidt adspredelse.

Start 7 days free trial

After trial, only 99,00 kr. / month.Cancel anytime.

Exclusive podcasts

Ad free

Non-Podimo podcasts

Audiobooks

20 hours / month

Start for free

Other exclusive shows

Popular audiobooks