Big Picture

#24 – Positive vinde på markederne. Kinas stille magtovertagelse. Europa vågner op. Dansk politik efter valget.

💜🔥1435 min · 23. apr. 202635 min
episode #24 – Positive vinde på markederne. Kinas stille magtovertagelse. Europa vågner op. Dansk politik efter valget. cover

Description

Jeppe og Peter tager temperaturen på en verden i forandring – fra Wall Street til Shenzhen, fra Strasbourg til Christiansborg.  Markederne – hvorfor blæser de positive vinde? Aktiemarkederne viser overraskende styrke midt i geopolitisk uro. Hvad driver fremgangen – og hvornår vender vinden? Chinese powerhouse. Lige fra elbiler og AI. Kina tager teknologiske kvantespring. Er Europa og Vesten overhovedet i stand til at følge med? Europa – er vi ved at vågne op? Der er tegn på stigende investeringslyst og lysere udsigter. Men er det nok, når Europa presses fra øst af Kina og fra vest af Trump? Dansk politik – hvad mener Mogensen? Hverken rød eller blå blok fik flertal ved valget – og nu er der ingen, der ved, hvem der ender ved roret. Hvad betyder den politiske usikkerhed for dansk økonomi?  Big Picture giver dig overblikket over økonomien, geopolitikken og de investeringstemaer, der driver markederne. Har du spørgsmål eller input til podcasten? Skriv til podcast@majinvest.com Lyt med – og få overblikket.

Comments

0

Be the first to comment

Sign up now and become a member of the Big Picture community!

Start for free

Start 7 days free trial

99 kr. / month after trial. · Cancel anytime.

  • Podcasts kun på Podimo
  • 20 lydbogstimer pr. måned
  • Gratis podcasts
Start for free

All episodes

25 episodes

episode #25 – Markederne holder kursen. Tysk økonomi bremser. Tech i Asien eksploderer. Dansk politik – hvornår får vi en regering? artwork

#25 – Markederne holder kursen. Tysk økonomi bremser. Tech i Asien eksploderer. Dansk politik – hvornår får vi en regering?

Markederne – fremgang trods alt Aktiemarkederne holder overraskende godt, men hvad driver egentlig fortsat optimismen? Vi ser på, hvilke kræfter der holder pilen opad – og hvad der skal til for at vende billedet.  Emerging markets – den store overraskelse Vækstmarkeder i Asien, Latinamerika og Afrika viser kraftig fremgang. Hvad er motoren bag opsvinget – og er det her, de næste store afkast skabes?  Tysk økonomi – toget bremser, Europas lokomotiv kæmper fortsat Strukturelle udfordringer, energiomkostninger og svag eksport holder Tyskland tilbage. Hvor slemt er det – og hvad skal der til for at vende udviklingen?  Tech i Asien – eksplosiv vækst Fra Seoul til Singapore og Shanghai boomer tech-sektoren. Hvilke selskaber og trends driver væksten?  Politisk opdatering fra Mogensen – hvor bliver regeringen af? Valget er overstået, men Danmark mangler stadig en regering. Vi tager temperaturen på forhandlingerne og spørger: Hvad er der på spil, og hvad betyder det for dansk økonomi?  Big Picture giver dig overblikket over økonomien, geopolitikken og de investeringstemaer, der driver markederne.  Har du spørgsmål eller input til podcasten? Skriv til podcast@majinvest.com  Lyt med – og få overblikket.

💜🔥107. maj 202633 min
episode #24 – Positive vinde på markederne. Kinas stille magtovertagelse. Europa vågner op. Dansk politik efter valget. artwork

#24 – Positive vinde på markederne. Kinas stille magtovertagelse. Europa vågner op. Dansk politik efter valget.

Jeppe og Peter tager temperaturen på en verden i forandring – fra Wall Street til Shenzhen, fra Strasbourg til Christiansborg.  Markederne – hvorfor blæser de positive vinde? Aktiemarkederne viser overraskende styrke midt i geopolitisk uro. Hvad driver fremgangen – og hvornår vender vinden? Chinese powerhouse. Lige fra elbiler og AI. Kina tager teknologiske kvantespring. Er Europa og Vesten overhovedet i stand til at følge med? Europa – er vi ved at vågne op? Der er tegn på stigende investeringslyst og lysere udsigter. Men er det nok, når Europa presses fra øst af Kina og fra vest af Trump? Dansk politik – hvad mener Mogensen? Hverken rød eller blå blok fik flertal ved valget – og nu er der ingen, der ved, hvem der ender ved roret. Hvad betyder den politiske usikkerhed for dansk økonomi?  Big Picture giver dig overblikket over økonomien, geopolitikken og de investeringstemaer, der driver markederne. Har du spørgsmål eller input til podcasten? Skriv til podcast@majinvest.com Lyt med – og få overblikket.

💜🔥1423. apr. 202635 min
episode #23 – Markederne nu. Stabilitet i Mellemøsten – holder den? Hormuz genåbner – fred eller pause? Danmark uden regering – hvad nu? artwork

#23 – Markederne nu. Stabilitet i Mellemøsten – holder den? Hormuz genåbner – fred eller pause? Danmark uden regering – hvad nu?

Jeppe og Peter dykker ned i ugens vigtigste temaer inden for økonomi, geopolitik og politik.  Markederne nu Der er tegn på stabilitet i Mellemøsten – men gælder det også aktiemarkederne? Hvor stiger markederne mest lige nu, og hvad driver udviklingen?  Hormuzstrædet Genåbningen af Hormuzstrædet ændrer det geopolitiske billede. Kan vi forvente varig stabilitet - eller er der tale om en kortvarig våbenhvile?  Dansk politik Danmark står uden regering. Hvornår kommer der en løsning? Er et nyvalg på vej – og hvem kan ende som ny statsminister?  Big Picture giver dig overblikket over økonomien, geopolitikken og de investeringstemaer, der driver markederne.  Har du spørgsmål eller input til podcasten? Skriv til podcast@majinvest.com  Lyt med – og få overblikket.

💜😂89. apr. 202633 min
episode #22 – Finansmarkederne under pres. Konflikt i Golfen - hvordan påvirkes økonomien? Valget 2026! artwork

#22 – Finansmarkederne under pres. Konflikt i Golfen - hvordan påvirkes økonomien? Valget 2026!

Jeppe og Peter dykker ned i ugens vigtigste temaer inden for økonomi, politik og investering.  Markederne lige nu Verden bevæger sig hurtigt. Markederne reagerer. I denne episode er der fokus på tre centrale emner. Finansmarkederne Aktierne svinger. Usikkerheden er høj. Hvad driver volatiliteten – og hvor er vi på vej hen? Og hvorfor opfører guld sig anderledes, end man skulle tro?  Konflikten i Golfen Energi er nøglen til verdensøkonomien. Hvad betyder uro i Golfen for vækst, inflation og stabilitet? Og hvilke lande står mest sårbare i den nye situation?  Valget 2026 Danmark står over for et muligt kursskifte. Hvad blev afgørende i valgkampen? Og hvad er håbet for den næste regering? Big Picture giver dig overblikket over økonomien, geopolitikken og de investeringstemaer, der driver markederne. Har du spørgsmål eller input til podcasten? Skriv til podcast@majinvest.com  Lyt med – og få overblikket.

💜😂1826. mar. 202640 min
episode #21 – Olieuro i Golfen. Ny oliekrise? Formueskat - stopper den iværksætteri? AI og aktiemarkedet. ATP igen under pres. artwork

#21 – Olieuro i Golfen. Ny oliekrise? Formueskat - stopper den iværksætteri? AI og aktiemarkedet. ATP igen under pres.

Jeppe og Peter dykker ned i ugens vigtigste temaer inden for økonomi, politik og investering.  Markederne lige nu Hvad betyder den eskalerende situation i Golfen for energipriser og markeder? Er vi på vej ind i en ny oliekrise, og hvad kan det betyde for den globale økonomi?  Formueskat og iværksætteri Formueskatten er på den politiske dagsorden. Hvad risikerer Danmark at miste? Og kan højere skatter bremse iværksætteri og investeringer?  AI og aktiemarkedet AI er en vigtig spiller for selskaber i fremtiden, men skaber teknologien også reel indtjening for selskaberne – eller er vi stadig midt i en boble?  ATP under pres ATP er igen i fokus på grund af svag performance. Hvorfor har ATP haft så svært ved at skabe afkast? Og bør politikerne se pensionsgiganten efter i sømmene?  Big Picture giver dig overblikket over økonomien, geopolitikken og de investeringstemaer, der driver markederne. Har du spørgsmål eller input til podcasten? Skriv til podcast@majinvest.com  Lyt med – og få overblikket.

💜810. mar. 202630 min