
Danish
Health & personal development
Limited Offer
Then 99 kr. / monthCancel anytime.
About Trident Mind Podcast🔱
Med Christian Nielsen, mental iværksætter, foredragsholder og forfatter til bogen "Det fragmenterede sind". Med livserfaring fra professionel dykning i udlandet, et årti med operativt arbejde i politiet og en PTSD diagnose som følge af sit arbejde. Efter 3,5 års hård mental genopbygning, blev han ansat som dykkertekniker/erhvervsdykker ved Frømandskorpset, hvor han var i 6 år. Motto: "Hellere fejle sig fremad end at leve livet i frygt for det ukendte. For de bedste ting i livet er på den anden side af frygt!" www.tridentmind.com
Afsnit 41 - Tak for denne gang / med Jakob Sejr som medvært
Vi lukker ned for podcasten med dette sidste afsnit, hvor jeg har inviteret Jakob med til at holde mig i ørene🙈. Lyt med til en uformel snak om årene som selvstændig og med Trident Mind Podcast som hjertebarnet. Vi runder alt fra overraskelser på min fødselsdag, den nye hverdag, buejagt, hjernetræning og selvfølgelig en masse actionfilm fra 80´erne og 90´erne som ALLE bør se😉. Og sidst men ikke mindst, runder jeg afsnittet af alene og sviner selvfølgelig AI til, for det har den fortjent😆 Et ydmygt, men kæmpe stort TAK til alle der har lyttet med🙏.
Afsnit 40 - Caroline Rinfeldt
Mød Caroline. 28 år, bjergbestiger og indbegrebet af kvindelig badass! Født med hoftedysplasi og astma, men løfter som styrkeløfter tungere vægte end mig ( og de fleste andre mænd for den sags skyld! ). Caroline kom for et par år siden ud af et særdeles dysfunktionelt forhold, som mærkede hende psykisk- og fysisk. Alligevel nåede hun 600 meter fra toppen af Manaslu, verdens 8. højeste bjerg, på trods af en psykisk nedtur der var til at tage og føle på. Langt de fleste mennesker vil aldrig nogensinde præstere noget lignende, selv ikke i deres bedste udgave, men Caroline er mentalt….anderledes. Året efter vendte Caroline tilbage til bjerget, og besteg det naturligvis. For Caroline giver ikke op…. Om et par måneder rejser hun mod K2, også kendt som et af ‘verdens farligste bjerge’. Som de nævnte i dén dokumentar jeg taler om i podcasten : “Flere mennesker har været i rummet, end på toppen af K2”. Kom med ind som fluen på væggen, når Caroline og jeg dykker dybt ned i hendes kærlighed til de mægtige bjerge der skriger til hende at de vil bestiges. Og mig der prøver at sammenligne mine enorme (🤣 ) erfaringer med indendørs klatring og en 'bjergvæg' på Kullen. Vi snakker om at presse sig selv langt ud over formåen samt at stå i en rå, men bedre udgave af sig selv. Døden og testamenter kommer vi også ind på, samt mange andre emner. Spænd hjelmen, bogstaveligt talt, for Caroline giver ikke ved dørene når hun går i gang! Jeg hylder hendes gå-på-mod, hendes kamp for kvinder og at hun om nogen lever selve introen til denne podcast til fulde: “…For de bedste ting i livet, er på den anden side af frygt!” Vi har brug for kvinder som Caroline der viser vejen, også for os mænd…. Følg Caroline på Instagram: @crinfeldt https://open.spotify.com/episode/1HUMJTcsMqAleEVrt5S52b?si=d577c8e450d74b5d [https://open.spotify.com/episode/1HUMJTcsMqAleEVrt5S52b?si=d577c8e450d74b5d] https://www.nimsdai.com/ [https://www.nimsdai.com/] https://www.eliteexped.com/ [https://www.eliteexped.com/]
Afsnit 39 - Si vis pacem, para bellum
Nu rabler det for ham, tænker du nok…. men det er jo længe siden at dét begyndte, det ved alle😉. “If you want peace, prepare for war!” . Dette er ét af temaerne for dette afsnit. ( OBS! Dette afsnit er optaget d. 19/2 kl. 14.43, altså ca. 1 time inden første pressemøde i Forsvarsministeriet. Du kan jo selv vurdere hvordan min analyse er gået 😉. Jeg løb tør for kræfter, og derfor er afsnittet først redigeret og udkommer nu ). Temaer i afsnittet: - Siden sidst - Hvorfor er du ( og dine gæster ) ikke mere specifikke omkring optagelsesprøven til FKP? - Trenden blandt folk om ikke at kunne tænke selv…. - Den aktuelle sikkerheds-situationen i DK og Europa. Hvad betyder den lavpraktisk for os herhjemme? - Er tiden den rette for dig til at tage en tørn i vores beredskab?
Afsnit 38 - Den ubehagelige samtale del 2
“Kunne du gøre tingene på en anden måde?” Psykologens ord runger i mit hoved, og jeg prøver at efterleve ordene, men let er det ikke. For vaner, rutiner og disciplin kan være dine bedste venner, men også dine fjender hvis du ikke nogen gange tænker ‘ud af boksen’. For mig er de tre ting dog oftest mine venner, men jeg øver mig også i at gøre tingene på en ny måde nogen gange, for ellers hænger man fast i mønstre der ikke nødvendigvis virker… Lyt med i anden del af ‘Den ubehagelige samtale’, hvor Jakob og jeg fortsætter vores snak. Endnu en gang en stor tak til Jakob for at hjælpe mig med det her afsnit. Der kommer også et lille ‘bonus afsnit’ bagefter. Lidt tanker og korrektioner omkring afsnittet, om man vil😉.
Afsnit 37 - Den ubehagelige samtale ( del 1 ) med Jakob Sejr som gæstevært
I dette afsnit ( del 1 af 2 ) kan du høre nærmere om hvorfor mit 2024 ikke helt blev som jeg havde håbet... Det er den ærlige, men ubehagelige samtale om at lide (endnu) et knæk, og forsøge at rejse sig igen. På trods af den modstand jeg på mange måder mødte i 2024 er jeg her endnu😊. I første del af samtalen, med Jakob som vært, taler vi om alt fra fysiske og psykiske skader, bueskydningen og dens betydning for min mentale sundhed samt mange andre ting. Bare rolig, det bliver ikke så trist som det måske kunne lyde.....selvironien og lidt humor bliver der stadig sneget ind😉 #tridentmindpodcast
Choose your subscription
Limited Offer
Premium
20 hours of audiobooks
Podcasts only on Podimo
All free podcasts
Cancel anytime
2 months for 19 kr.
Then 99 kr. / month
Premium Plus
Unlimited audiobooks
Podcasts only on Podimo
All free podcasts
Cancel anytime
Start 7 days free trial
Then 129 kr. / month
2 months for 19 kr. Then 99 kr. / month. Cancel anytime.