
Podcast Naszego Bociana
Podcast de Stowarzyszenie Nasz Bocian
Droga do rodzicielstwa nie zawsze jest prosta. 1 na 5 par w Polsce staje w obliczu niepłodności. Podcast Naszego Bociana to rozmowy o tym, jak sobie radzić z niepłodnością i jak lepiej żyć podczas starań. Będziemy mówić o leczeniu, adopcji, rodzicielstwie zastępczym i zaakceptowanej bezdzietności. Usłyszycie głosy ekspertów i pacjentów, rodziców i rodzin zastępczych. Porozmawiamy nie tylko o leczeniu czy o procesie stawania się rodziną adopcyjną, ale także o Waszych emocjach, sytuacji prawnej w Polsce czy refundacji leczenia.
Disfruta 90 días gratis
4,99 € / mes después de la prueba.Cancela cuando quieras.
Todos los episodios
66 episodios
🎧 W najnowszym odcinku podcastu Naszego Bociana rozmawiamy o tym, co dzieje się z naszymi emocjami, gdy spełnia się marzenie o ciąży po leczeniu niepłodności. Czy to już tylko radość? Czy można się bać i czuć zagubienie, mając upragnione dziecko? Naszą gościnią jest dr Izabella Grzyb – psycholog kliniczna, która od kilkunastu lat wspiera pary zmagające się z niepłodnością i towarzyszy im również w okresie ciąży, porodu i wczesnego macierzyństwa. Rozmawiamy o lękach, presji otoczenia, depresji poporodowej, poczuciu winy i o tym, dlaczego warto mówić głośno o trudnych emocjach. To ważny i czuły odcinek – także dla przyszłych i świeżo upieczonych ojców. 📌 Plan odcinka: 02:00 – Czy po dwóch kreskach przychodzi tylko szczęście? 03:12 – Czego dowodzą badania o emocjach po leczeniu niepłodności? 06:05 – Presja otoczenia i wewnętrzne poczucie winy 10:00 – Lęk przed porodem – wzrost tokofobii i wyobrażenia o porodzie idealnym 14:10 – Macierzyństwo po leczeniu – zderzenie z rzeczywistością 20:44 – Depresja poporodowa i tabu wokół niej u kobiet po niepłodności 24:15 – Kiedy i jak szukać pomocy specjalisty? 26:55 – Co przeżywają ojcowie i jak dbać o związek po porodzie? _____________ Izabella Grzyb- doktor nauk o zdrowiu, specjalista psycholog kliniczny, psycholog kliniczny dzieci i młodzieży, od kilkunastu lat związana z kliniką leczenia niepłodności w Krakowie. Konsultuje pary oraz pacjentów indywidualnych zmagających się z problem niepłodności, a także kwalifikuje dawców gamet i pary starające się o IVF w ramach programu ministerialnego. Pracuje również w Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek w Krakowie, opiekując się pacjentkami po porodzie i rodzicami dzieci przebywających na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka. Równolegle zajmuje się diagnostyką dzieci i młodzieży w Centrum Medycznym Empatia w Krakowie, głównie w zakresie zaburzeń neurorozwojowych (spektrum autyzmu, adhd). Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Wykładowca w ramach kształcenia specjalistycznego dla psychologów klinicznych. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ten odcinek powstał dzięki wsparciu naszego partnera – firmy Merck. Dziękujemy za wspieranie edukacji i działań na rzecz zdrowia kobiet.

🎧 W najnowszym odcinku podcastu Naszego Bociana rozmawiamy o endometriozie – chorobie, która dotyczy nawet 1,5 miliona kobiet w Polsce, ale wciąż bywa bagatelizowana, źle diagnozowana, a czasem wręcz kwestionowana. Naszym gościem jest dr Daniel Kurczyński – ginekolog, ginekolog onkolog i ekspert w leczeniu endometriozy. Rozmawiamy o tym, czym jest endometrioza, jak się objawia, dlaczego diagnoza trwa czasem kilkanaście lat i co musi się zmienić, by pacjentki szybciej otrzymywały realną pomoc. Dr Kurczyński tłumaczy, jak wygląda leczenie, kiedy operacja ma sens, czy dieta przeciwzapalna może przynieść ulgę i co daje zapowiadane przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzenie o ośrodkach referencyjnych. 📌 Plan odcinka: 01:33 - Czym jest endometrioza? 05:50 - Dlaczego diagnoza trwa tak długo? 19:34 - Czy endometrioza zawsze boli? 11:28 - Jak wygląda ścieżka diagnostyczna? 13:49 - Jak znaleźć lekarza, który się zna na endometriozie? 15:44 - Na czym polega leczenie endometriozy? 19:02 - Dieta – czy może pomóc? 21:57 - Operacje – tak czy nie? 26:05 - Co zmieni rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia (1 lipca)? Czy endometrioza wreszcie przestanie być tematem tabu? ------------------- Dr Daniel Kurczyński - Specjalista ginekologii i ginekologii onkologicznej, wyspecjalizowany w leczeniu endometriozy. Fan chirurgii małoinwazyjnej (robotycznej i laparoskopowej) rozwijający swoje zainteresowania w kierunku neuropelweologii. Posiadam najwyższy cerftyfikat ESGE potwierdzający umiejętności wykonywania operacji laparoskopowych oraz certyfikat uprawniający do operacji robotycznych da Vinci. Ten odcinek powstał dzięki wsparciu naszego partnera – firmy Merck. Dziękujemy za wspieranie edukacji i działań na rzecz zdrowia kobiet.

🎧 W kolejnym odcinku podcastu Naszego Bociana rozmawiamy o tym, jak pogodzić leczenie niepłodności z pracą zawodową. Dlaczego wiele osób nie mówi o leczeniu w pracy? Czy grozi im dyskryminacja? Jakie mają prawa i z jakich form wsparcia mogą skorzystać? Naszą gościnią jest Katarzyna Łodygowska – prawniczka specjalizująca się w prawie pracy, znana w sieci jako @matka_prawnik. Kasia tłumaczy, co pracodawca może, a czego nie powinien wiedzieć, jak korzystać z L4, urlopów i benefitów oraz co zrobić, gdy nie czujemy się bezpiecznie w miejscu pracy. 📌 Plan odcinka: 03:01 – Strach przed zwolnieniem i obawa o rozwój kariery 08:36 – Czy można liczyć na zrozumienie w pracy? 15:37 – Co pracodawca widzi na zwolnieniu lekarskim (L4)? 23:08 – Urlopy i elastyczna praca – co nam przysługuje? 33:59 – Jak zgłosić się po bezpłatną pomoc prawną? A Wasze miejsca pracy – wspierają czy utrudniają leczenie? -------- Katarzyna Łodygowska, prawniczka, specjalistka prawa pracy. Członkini Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Rady Fundacji Polskiego Instytutu Mindfulness. Prawniczka projektu "Fertility at Work" Stowarzyszenia Nasz Bocian,, fundacji Avalon oraz fundacji Ronić po Ludzku. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa pracy oraz uprawnień rodzicielskich. Współautorka publikacji z zakresu prawa pracy i work-life-balance w wydawnictwie C.H.Beck. Aktywna komentatorka najnowszych zmian prawnych związanych z prawem pracy w podcastach, programach i publikacjach realizowanych przez telewizje śniadaniowe, Fakty TVN, Business Insider Polska, Wprost, Newsweek, Wysokie Obcasy Praca, Forbes Women. Ten podcast powstał dzięki wsparciu naszego partnera – firmy Merck. Dziękujemy za wspieranie inicjatyw, które edukują i wspierają osoby zmagające się z niepłodnością.

🎧 W kolejnym odcinku podcastu Naszego Bociana rozmawiamy o pierwszej wizycie w ośrodku leczenia niepłodności – kiedy warto się na nią umówić, jak wybrać klinikę i laboratorium embriologiczne, jakie emocje mogą towarzyszyć wizycie oraz jak najlepiej się do niej przygotować. Naszym gościem jest lek. Jan Lewandowski – specjalista położnictwa i ginekologii, w trakcie specjalizacji z endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, wicedyrektor warszawskiej kliniki nOvum. Plan odcinka: 2:54 – Kiedy umówić się na pierwszą wizytę? 6:46 – Jak wybrać klinikę? 11:11 – Co powinniśmy wiedzieć o laboratorium embriologicznym? 16:48 – Jak przygotować się do pierwszej wizyty? 25:19 – O co może pytać nas lekarz podczas pierwszej wizyty? 27:12 – Dlaczego na pierwszą wizytę powinniśmy pójść we dwoje? 34:04 – Jakie emocje towarzyszą pierwszej wizycie w ośrodku leczenia niepłodności? A Wy? Macie tę pierwszą wizytę już za sobą? Ten podcast powstał dzięki wsparciu naszego partnera – firmy Merck. Dziękujemy za wspieranie inicjatyw, które edukują i budują świadomość w temacie leczenia niepłodności.

Co dzieje się z nadmiarowymi zarodkami w procedurze in vitro? Czy wiesz, jakie są możliwości dla pacjentów, którzy mają nadliczbowe zarodki? Jakie decyzje mogą podjąć? Co na ten temat mówi prawo w Polsce i za granicą? W tym odcinku gościmy wyjątkową ekspertkę, adw. dr Annę Wilińską-Zelek – Adwokatkę Roku, członkinię Komisji Praw Człowieka NRA, wyróżnioną przez Forbes Women jako jedną z najwybitniejszych prawniczek w biznesie. 🏆 Tematy odcinka: ⚖️ Jak długo można przechowywać zarodki w Polsce? 💔 Co dzieje się w przypadku rozwodu lub rozstania? 👶 Na czym polega adopcja prenatalna? 🌍 Jak wyglądają przepisy w innych krajach? 🔍 Co moglibyśmy zmienić w polskim prawie? Plan odcinka: 00:43 Skąd się biorą nadprogramowe zarodki? 03:56 Jak długo można przechowywać zarodki? 04:20 Przymusowe dawstwo zarodków 05:55 Co można zrobić z nadliczbowymi zarodkami w świetle polskiego prawa? 06:55 Ważne zapisy w umowie o przechowywanie zarodków 10:35 Wywóz zarodków za granicę – prawo, organizacja i koszty 12:43 Przekazanie zarodków do dawstwa 15:11 Anonimowość dawstwa – co tak naprawdę oznacza? 18:35 Rozwód – co dalej z zarodkami? 21:28 Co dzieje się z zarodkami po śmierci partnera? 22:23 Prawodawstwo innych państw Europy i świata 🎧 Posłuchaj i dowiedz się więcej! 💙 Podcast powstał dzięki wsparciu partnera – firmy Merck. Dziękujemy za wspieranie inicjatyw, które edukują i budują świadomość w temacie leczenia niepłodności. #NadmiaroweZarodki #PrawoiNiepłodność #InVitro #AdopcjaPrenatalna #PrawaPacjentów #PodcastNaszBocian #AnnaWilińskaZelek #Niepłodność #Merck
Disfruta 90 días gratis
4,99 € / mes después de la prueba.Cancela cuando quieras.
Podcasts exclusivos
Sin anuncios
Podcast gratuitos
Audiolibros
20 horas / mes