Tiden

Tiden

Brandvarm krise, Flamingorevolutionen og Rejsekortet checker ud

💜417 min · 29 jun 2026
aflevering Brandvarm krise, Flamingorevolutionen og Rejsekortet checker ud artwork

Beschrijving

Er vi forberedte, når hedebølgen rammer? Nej, faktisk har vi slet ikke forstået alvoren af varmere klima. Hvordan opstod Albaniens Flamingorevolution? Dag efter dag, uge efter uge, har protesterne i landet vokset sig så store, at det nu er den største protestbevægelse siden kommunismens fald. Hvilken rejse var Rejsekortet? Fra i dag bliver rejsekortet i sin oprindelige form fortid, og det vil blive husket som en skandaliseret digitaliseringshistorie. Vært: Adrian Busk. Medvirkende: Kristian Lauta, prorektor for uddannelse og professor i retsvidenskab, KU. Jakob Sorgenfri Kjær, journalist, Politiken.

Reacties

0

Wees de eerste die een reactie plaatst

Meld je nu aan en word lid van de Tiden community!

Probeer gratis

Probeer 14 dagen gratis

€ 9,99 / maand na proefperiode. · Elk moment opzegbaar.

  • Podcasts die je alleen op Podimo hoort
  • 20 uur luisterboeken / maand
  • Gratis podcasts

Alle afleveringen

120 afleveringen

aflevering Jordskælv Venezuela, dronemystik og forandrede festivaler artwork

Jordskælv Venezuela, dronemystik og forandrede festivaler

Hvor hårdt rammer jordskælvene Venezuela? Det er et i forvejen svækket Venezuela, der i denne uge blev ramt af en voldsom naturkatastrofe. Var det droner, der var over Danmark i efteråret? Eller måske UFO'er? Både forsvaret og politiet har nu undersøgt og efterforsket sagerne, men det efterlader en del ubesvarede spørgsmål. Hvordan afspejler vores musikforbrug festivalerne? De danske festivaler beskyldes for at være tilbageskuende, men måske gør vores musikforbrug også bedre plads til flere nye kunstnere på de danske festivaler. Værter: Amalie Schroll Munk og Adrian Busk. Medvirkende: Carlos Salas Lind, ekstern lektor, CBS, ekspert i latinamerikanske forhold. Louise Dalsgaard, retsanalytiker, DR. Mads Gundersen, radiovært, P4.

💜🔥426 jun 202617 min
aflevering Dræbende varme, skibe i Hormuz og pride i Budapest artwork

Dræbende varme, skibe i Hormuz og pride i Budapest

Hvorfor er varmen så farlig? Varme har de seneste fire år dræbt 200.000 mennesker i Europa, og lige nu advarer myndighederne flere steder i Europa - også herhjemme - mod hedebølgen. Hvad har fået skibene til at sejle i Hormuzstrædet igen? Skibstrafikken har i denne uge været på sit højeste siden februar og samtidig har FN planer om at evakuere søfolk via Hormuzstrædet. Er en lovlig pride og en ny premierminister en garanti for LGBT+-rettigheder? Sidste år blev Budapest Pride forbudt, men Ungarns nye leder har lovet fundamentale forandringer i landet, hvor der i weekenden vil være pride uden forbud. Værter: Adrian Busk og Amalie Schroll Munk. Medvirkende: Jacob Feder Piil, specialkonsulent, Københavns Universitet, Ph.d. i temperaturregulering Benjamin Hansen, forperson, Copenhagen Pride.

💜🔥1125 jun 202616 min
aflevering Slut med Starmer, presset til selvskade og finske fornemmelser artwork

Slut med Starmer, presset til selvskade og finske fornemmelser

Hvad gik galt for den britiske premierminister? Mandag meldte Keir Starmer sin afgang som leder af Labour, og det betyder, at hans dage som Storbritanniens premierminister også er talte. Hvordan ender børn og unge med at blive presset til selvskade online? Tidligere har PET advaret mod såkaldte NVE-grupper, og nu fortæller børneorganisationer, at de får henvendelser fra børn og unge, der færdes i de ekstreme online fællesskaber. Hvorfor tillader finnerne nu atomvåben? I årtier var Finland uden alliancer, og sikkerhedspolitisk balancerede de mellem vesten og Rusland. Men nu har finnerne taget endnu et markant militært skridt mod vest. Vært: Adrian Busk. Medvirkende: Mathias Sindberg, udlandsjournalist, Dagbladet Information. Per Bang Thomsen, Norden -og Østersø-korrespondent, DR.

💜😂14123 jun 202616 min