
Podcast o klimacie
Podkast av Podcast o klimacie
W “Podcaście o klimacie” wspólnie z ekspertami poszukujemy najlepszych rozwiązań, ale też wskazujemy drogi, którymi nie warto podążać w walce ze zmianami klimatu.“Podcast o klimacie” tworzy Koalicja Klimatyczna, a o plany dla przyrody i klimatu gości pyta Barbara Rogala.
Prøv gratis i 7 dager
99,00 kr / Måned etter prøveperioden.Avslutt når som helst.
Alle episoder
27 Episoder
* Dlaczego walka z dezinformacją klimatyczną znalazła się w programie polskiej Prezydencji w Radzie UE? * Dlaczego jest ona w interesie całego naszego społeczeństwa? * Jak dokładnie walka ta powinna wyglądać? O tym w Podcaście o klimacie opowiada Anna Siewiorek – specjalistka ds. komunikacji i walki z dezinformacją klimatyczną, Fundacja Climate&Strategy, organizacji wspierającej w Koalicji Klimatycznej.

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wszystkie fale upałów w Polsce w latach 2010-2019 spowodowały śmierć około 6 tys. osób. W tym okresie przeciętnie umierało w Polsce o 577 osób w wieku powyżej 60 r.ż. więcej, niż gdyby fale upałów nie występowały. Dr hab. n. med. Tadeusz M Zielonka, profesor WUM i członek Komitetu Naukowego Koalicji Klimatycznej opowiada o tym, czym jest bezpieczeństwo zdrowotne i jak wiąże się z degradacją środowiska naturalnego i kryzysem klimatycznym. W tym odcinku mowa m.in. o: 1. Co to jest bezpieczeństwo zdrowotne? 2. Jakie zagrożenia dla zdrowia wiążą się z klimatem i środowiskiem, jak wpływają na funkcjonowanie na co dzień Kowalskiego? 3. Jak kryzys klimatyczny i zdrowotny wpływają na bezpieczeństwo zdrowotne? Rozmawia Barbara Rogala.

Gość: dr hab. Stefan Akira Jarecki Sposób organizacji transportu publicznego w państwie wpływa na jego bezpieczeństwo i konkurencyjność. Przez dekady kolejne polskie rządy prowadziły nieracjonalną politykę rozwoju systemu transportowego w kraju. Odwróćmy to – dla siebie i klimatu. * Co łączy model organizacji transportu w państwie z bezpieczeństwem narodowym? * Jak zmiana klimatu wpływa na infrastrukturę transportową? * Dlaczego adaptacja i spowalnianie zmiany klimatu to długofalowo zwiększanie konkurencyjności polskiej gospodarki? * Czym kolej wygrywa z autostradami? * Dlaczego dziś w Polsce mniej chętnie wybieramy pociągowe przewozy pasażerskie i towarowe niż drogowe? Jak to zmienić?

Co oznacza objęcie przez Polskę prezydencji w Radzie UE? Na czym polega ta rola? Czy prezydencja będzie okazją, przy której Polska aktywniej zawalczy o klimat i przyrodę na forum europejskim? Czy wręcz przeciwnie? Na te pytania odpowiada Krzysztof Mrozek, dyrektor Programu Fundusze Europejskie dla Klimatu w Polskiej Zielonej Sieci, ekspert Koalicji Klimatycznej, a także członek Rady NGO ds. Prezydencji przy Kancelarii Premiera.

* Czym jest bezpieczeństwo żywnościowe? * Czy złej jakości żywność wpływa na nasze zdrowie? * Jak produkcja żywności wpływa na środowisko naturalne? Bezpieczeństwo żywnościowe to nie tylko dostęp do odpowiedniej ilości żywności, ale także jej dostępność ekonomiczna, wpływ na zdrowie konsumentów i ekosystemy, które ją produkują. Elementem bezpieczeństwa żywnościowego jest też opłacalność produkcji i jej wpływ na lokalne społeczności. Narracja “dużo i tanio” to zagrożenie dla odporności polskiego modelu produkcji żywności i ryzyko, że będziemy mieć gorszy dostęp do dobrej jakości żywności w przyszłości – wskazuje dr Paulina Sobiesiak-Penszko, ekspertka Koalicji Klimatycznej oraz Dyrektorka Programu Zrównoważonego Rozwoju i Polityki Klimatycznej w Instytucie Spraw Publicznych w najnowszym odcinku Podcastu o klimacie.
Prøv gratis i 7 dager
99,00 kr / Måned etter prøveperioden.Avslutt når som helst.
Eksklusive podkaster
Uten reklame
Gratis podkaster
Lydbøker
20 timer i måneden