
Sólo en Podimo
Hva så?! med Christian Fuhlendorff
Podcast de Christian Fuhlendorff
Seguidores
38.175
Reacciones
643.843
Disfruta 30 días gratis
4,99 € / mes después de la prueba.Cancela cuando quieras.

Más de 1 millón de oyentes
Podimo te va a encantar, y no sólo a ti
Valorado con 4,7 en la App Store
Acerca de Hva så?! med Christian Fuhlendorff
Hver mandag og torsdag udkommer “Hva så?!" som er mit bud på en podcast. Siden 2017 har jeg gået ture med mennesker jeg beundrer, finder spændende eller bare har noget helt særligt at byde på. Vi har ikke travlt, vi jagter ikke grinet, for det er faktisk ikke en gang et interview, med bare en helt almindelig menneskelig samtale.
Todos los episodios
737 episodios
Afsnit 732 Sofie Skriver er aktuel med sit første comedyshow Alle veje fører til mor, og i dagens afsnit taler vi om at træde ind i standupbranchen i en lidt senere alder end de fleste. Vi snakker om at være kvinde, mor og have en drøm på samme tid – og hvordan det delvist har kostet hende hendes ægteskab. Derudover kommer vi også omkring hendes svaghed for professionelle cykelryttere og meget mere. Gå fornøjelse, Christian.

Afsnit 731 Jan Elhøj er aktuel med sit nye comedyshow Ser Man Det, og i dagens afsnit kommer vi både omkring grin og alvor. Vi taler om urban exploring; blandt andet om dengang Jan blev jagtet rundt på en ukrainsk flyveskole af en kobbertyv og hvad man egentlig gør, hvis man pludselig finder noget af værdi. Derudover handler samtalen om penge og deres rolle i det gode liv, og om hvordan man indretter sin tilværelse på en måde, hvor man kan se sig selv i spejlet med ro i maven.

Afsnit 730 Thomas Høj Falkenberg er aktuel i den kommende opsætning af musicalen Chess, og i dagens afsnit dykker vi ned i musikkens verden. Vi taler om, hvordan musik komponeres til musical og bruges til at fortælle historier, om ABBAs indtog i deres tid og om hvordan talent måske krævede noget andet dengang, end det gør i dag. Vi snakker også om Thomas’ egne første skridt på trommerne, et kort afbræk med en læreruddannelse og meget mere fra et liv med musik i centrum. Gå fornøjelse, Christian.

Afsnit 729 Henning R. Jensen er aktuel med bogen “Derfor skaber du dit eget liv” – med baggrund i kvantefysikken, hvor han dykker ned i samspillet mellem naturvidenskab, bevidsthed og energi. I dagens afsnit taler vi om alt fra hvorfor glæde giver en “ren” energi, mens vrede skaber støj på linjen, til hvordan tvillinger kan mærke hinandens energi. Vi kommer omkring kvantecomputere, Tesla, rosa quartz og ideen om, at alt i sidste ende er energi… og at der måske findes en designer bag det hele! Gå fornøjelse, Christian.

Afsnit 728 Vincent F. Hendricks er aktuel med sin nye bog Det helt nødvendige, hvor han undersøger, hvad vi egentlig har brug for, når vi taler om et meningsfuldt liv. I dagens afsnit taler vi om balancen mellem det, vi stræber efter, og det, der reelt er muligt. For er det nødvendige lig med en god karriere, kærlighedsrelationer og venner – eller forveksler vi ofte vores egne idealer med, hvad verden kan levere? Samtalen kredser om de forventninger, vi stiller til både os selv og omverden, og om hvordan vi kan genfinde ro og retning i en tid, hvor mange føler sig rodløse. Gå fornøjelse, Christian.

Valorado con 4,7 en la App Store
Disfruta 30 días gratis
4,99 € / mes después de la prueba.Cancela cuando quieras.
Podcasts exclusivos
Sin anuncios
Podcast gratuitos
Audiolibros
20 horas / mes