Cover image of show Millionærklubben

Millionærklubben

Podcast by Euroinvestor

11.1K

Danish

Business

Limited Offer

1 month for 9 kr.

Then 99 kr. / monthCancel anytime.

  • 20 hours of audiobooks / month
  • Podcasts only on Podimo
  • All free podcasts
Get Started

About Millionærklubben

Den bedste investering er den tid, du lytter

All episodes

1653 episodes

episode Friske regnskaber, grillet centralbank-kandidat og ny våbenhvile artwork

Friske regnskaber, grillet centralbank-kandidat og ny våbenhvile

Der er masser af forskellige input til markederne denne onsdag formiddag.  Et friskt regnskab fra Nordea er landet fra morgenstunden, mens der i aften lander friske tal fra softwarekæmpen ServiceNow og tech-kometen Tesla. Vi kigger på tallene og varmer op til de friske meldinger i dagens podcast.  Derudover blev våbenhvilen mellem Iran og USA forlænget på ubestemt tid - også selvom Iranerne her til morgen har angrebet et containerskib, og der ikke er udsigt til nye møder mellem parterne. Panelet diskuterer, hvad der er op og ned på situationen - og hvor det efterlader investorerne.  Endelig vender vi hvad der skete under tirsdagens høring af præsident Trumps valg som den kommende centralbankchef i USA, Kevin Warsh.  Med i studiet er aktiechef i HC Andersen Capital Michael Friis Jørgensen og chefstrateg i Sterna Capital Partners Mikael Olai Milhøj. Anders Haulund Vollesen, der er aktieanalytiker i Jyske Bank er med på en telefon.  Vært: Adam Geil  See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

22 Apr 2026 - 1 h 1 min
episode Teflonbelagte aktiemarkeder - misforstår investorerne de geopolitiske risici? artwork

Teflonbelagte aktiemarkeder - misforstår investorerne de geopolitiske risici?

Den geopolitiske usikkerhed er ikke ligefrem aftaget. Alligevel ser investorerne tilsyneladende gennem det hele og læner sig trygt ind i aktiemarkederne. Så hvem får ret på sigt? Millionærklubben tjekker ind på dagens finansmarkeder og debatterer, om verden set i lyset af krigen i Mellemøsten er bedre eller dårligere rustet mod energiprischok, end den var i 1970’erne. Panelet består af chefanalytiker Lau Svenssen fra Svenssen & Tudborg samt økonom og stifter af Earlybird Research & Education, Frank Hvid. Vært: Bodil Johanne Gantzel See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

Yesterday - 1 h 2 min
episode Vakler de danske selskaber i geopolitisk stormvejr? artwork

Vakler de danske selskaber i geopolitisk stormvejr?

Vi kender de danske selskaber ud og ind, men hvor godt kender vi deres robusthed, når geopolitik bliver mere og mere højspændt? Millionærklubben tjekker ind på de store danske aktier og debatterer, hvilke der står bedst og hvilke, der bare har at levere de kommende uger, hvor regnskabssæsonen skyller ind over os.  I studiet tegner Nordnets investeringsøkonom Per Hansen billedet af de kendte danske, mens den øvrige del af panelet, teknisk analytiker Lars Persson og aktiestrateg Michelle Nørgaard vurderer den aktuelle stemning også ud over landets grænser.  Vært: Bodil Johanne Gantzel See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

20 Apr 2026 - 1 h 1 min
episode Tro, håb og faretruende høj optimisme? artwork

Tro, håb og faretruende høj optimisme?

Der er ikke noget, der kan få farven retur i investorernes kinder som et godt, gedigent opadgående momentum, og starten på ugen har i den grad leveret dét. Der er dog stadig grund til forsigtighed, mener Millionærklubbens faste paneldeltagere, Lau Svenssen og Lars Persson, der begge peger på, at investorerne let kan falde over egne fødder, når euforien får hold i markedet. Hør, hvordan de selv takler de aktuelle markeder, når de i studiet debatterer markedsstemningen og svarer på spørgsmål fra lytterne.  Vært: Bodil Johanne Gantzel See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

17 Apr 2026 - 1 h 0 min
episode Nye aktierekorder og muligheder i sundhedssektoren artwork

Nye aktierekorder og muligheder i sundhedssektoren

Efter uger med bekymringer om inflation, olieprisen og økonomisk tilbagegang har investorerne igen genfundet det gode humør. Flere toneangivende aktieindeks rammer nye rekorder og væksttal i både Storbritannien og Kina lander højere end ventet. Spørgsmålet er, om bekymringerne kan fordufte for alvor, og vi har udsigt til flere nye aktierekorder de kommende måneder? Det diskuterer dagens panel i Millionærklubben, hvor vi også tager sundhedsaktierne under lup, og kigger efter gode investeringsmuligheder. Panelet består i dag af adm. direktør hos Pluto Markets Joakim Brüchmann, adm. direktør hos Global Health Invest Claus Henrik Johansen og Millionærklubbens faste porteføljeforvalter Lau Svenssen. Vært: Adam Geil  See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

16 Apr 2026 - 1 h 1 min
En fantastisk app med et enormt stort udvalg af spændende podcasts. Podimo formår virkelig at lave godt indhold, der takler de lidt mere svære emner. At der så også er lydbøger oveni til en billig pris, gør at det er blevet min favorit app.
En fantastisk app med et enormt stort udvalg af spændende podcasts. Podimo formår virkelig at lave godt indhold, der takler de lidt mere svære emner. At der så også er lydbøger oveni til en billig pris, gør at det er blevet min favorit app.
Rigtig god tjeneste med gode eksklusive podcasts og derudover et kæmpe udvalg af podcasts og lydbøger. Kan varmt anbefales, om ikke andet så udelukkende pga Dårligdommerne, Klovn podcast, Hakkedrengene og Han duo 😁 👍
Podimo er blevet uundværlig! Til lange bilture, hverdagen, rengøringen og i det hele taget, når man trænger til lidt adspredelse.

Choose your subscription

Most popular

Limited Offer

Premium

20 hours of audiobooks

  • Podcasts only on Podimo

  • No ads in Podimo shows

  • Cancel anytime

1 month for 9 kr.
Then 99 kr. / month

Get Started

Premium Plus

Unlimited audiobooks

  • Podcasts only on Podimo

  • No ads in Podimo shows

  • Cancel anytime

Start 7 days free trial
Then 129 kr. / month

Start for free

Only on Podimo

Popular audiobooks

Get Started

1 month for 9 kr. Then 99 kr. / month. Cancel anytime.