Pitäiskö erota?

25. Kumppani turruttaa kipunsa viinalla, mitä sanoo Harriet Holmborg?

💜🔥237639 min · 14. Mai 2026
Episode 25. Kumppani turruttaa kipunsa viinalla, mitä sanoo Harriet Holmborg? Cover

Beschreibung

Pitäiskö erota? -podcast palaa tauon jälkeen linjoille, mutta studion penkkiin istahtaa nyt vain Arttu. Hän ratkoo jatkossa kuulijoiden pulmia vaihtuvien vieraiden kanssa, joista ensimmäiseen jaksoon on saatu mukaan Harriet Holmborg! Päihderiippuvuudet parisuhteessa, mitä se tarkoittaa? Mitä kaikkea siihen liittyy, miten tunnistaa missä vaiheessa ollaan jo riippuvuuden puolella, kuinka tukea ja missä vaiheessa laittaa lappu luukulle? Jakson tarina kiteytyy näihin teemoihin ja Harrietilla onkin sanansa sanottavana. Harriet Holmborg (@djbabyboo)on hyvinvointivaikuttaja, joka on puhunut sosiaalisessa mediassa paljon päihteiden sävyttämästä menneestä elämästään ja täyskäännöksestään. Päihdeongelmat on kasvussa ja aihe koskettaa yhä useampaa ihmissuhdetta, joten kannattaa kuunnella!

Kommentare

6
Ellamariemilia
Ellamariemilia

Kyllähä jotku alkoholistit tunnistaa et he on alkoholisteja, mut he ei vaa haluu/jaksa tehä asialle mitää.

KatiSironen
KatiSironen

Miks mulla ei näy kuva/video?

2 Monate für 1 €

Dann 4,99 € / Monat · Jederzeit kündbar.

  • Podcasts nur bei Podimo
  • 20 Stunden Hörbücher / Monat
  • Alle kostenlosen Podcasts

Alle Folgen

39 Folgen

Episode 32. Voiko mies ja nainen olla aidosti vaan ystäviä, Alona Kuusisto? Cover

32. Voiko mies ja nainen olla aidosti vaan ystäviä, Alona Kuusisto?

Nyt paukkuu, sillä ensimmäistä kertaa Pitäiskö erota? -podin historiassa A. Kilpeläinen ottaa hiukan kierroksia! Tämän kertaisessa tarinassa käsitellään ongelmaa voiko mies ja nainen olla ystäviä keskenään. Entä jos on fyysistä vetovoimaa ja one thing leads to another? Mikäli on parisuhteessa, niin onko miehen naispuoliset ystävät ok tai päinvastoin? Miten tällainen dynamiikka toimii? Mitä jos tämän “ystävän” kanssa on romanttinen tausta? Alona on jotain mieltä, Arttu on toista mieltä ja mitähän siitä seuraa? Yhteentörmäys. Jakso on hauska ja liekittää. Sytyttää. Välillä myös täysin järjetön eikä argumentoinnissa meinaa olla päätä eikä häntää. Kysymys kuuluu; pääsikö Arttu ja Alona yhteiseen consensukseen, vaikka aiheessa on erittäin monta ulottuvuutta? Nyt on tulta.

😂💜373132. Juli 202647 min
Episode 29. Miehellä on suorituspaineita sängyssä, auta Joonas Pesonen! Cover

29. Miehellä on suorituspaineita sängyssä, auta Joonas Pesonen!

Mitä tehdä, kun mies lataa järkyttävät paineet sänkysuorittamiselle huonojen kokemusten vuoksi ja erektio loistaa poissaolollaan? Kuinka päästä tästä ikävästä, häpeää aiheuttavasta ongelmasta yli, kun se tuntuu toistuvasti olevan ongelma romanttisissa suhteissa? Onneksi on Joonas, jonka kuunteluoppilaaksi Arttukin jaksossa päätyy! Arttu kertoo jaksossa myös omista kokemuksistaan vastaavanlaisista tilanteista, jotka liippaavat läheltä tämän kertaista tarinaa. Arttu päätyy jälleen eläväksi esimerkiksi, mutta jaksosta on varmasti hyötyä kuulijalleen! Jaksossa aukesi uusia ulottuvuuksia, opittiin miehen seksuaalisuudesta ja samalla tultiin tietoisemmaksi tuon kuuluisan falloksen toiminnasta. Nyt on teetä!

💜🔥83111. Juni 202636 min