Betty Nansen Teatrets podcast

I teatret med Akavet Emma

43 min · 24 de abr de 202543 min
Portada del episodio I teatret med Akavet Emma

Descripción

Emma Thomsen, aka Akavet Emma, har ikke været i teatret siden 8. klasse, men i dette afsnit skal hun sammen med Line Kirsten ind og se Les Misérables på Betty Nansen Teatret, hvor hendes første store teenagecrush, Jens Albinus fra Ørnen, spiller hovedrollen. En oplevelse, der fremkalder store reaktioner hos Emma. For hvordan ser teatersalen overhovedet ud? Er det meningen, at skuespillerne skal gå rundt på scenen, inden forestillingen starter? Hvordan husker de alle de ord? Og har de egentlig koreograferet deres bukke-sekvens til sidst? Alt det – og meget mere – bliver hun klogere på i dette afsnit, blandt andet med hjælp fra medvirkende skuespiller Francisco Kalle Navarro, som de taler med efter forestillingen. God fornøjelse!

Comentarios

0

Sé la primera persona en comentar

¡Regístrate ahora y únete a la comunidad de Betty Nansen Teatrets podcast!

Empezar

1 mes por 1 €

Después 4,99 € / mes · Cancela cuando quieras.

  • Podcasts solo en Podimo
  • 20 horas de audiolibros / mes
  • Podcast gratuitos
Empezar

Todos los episodios

26 episodios

Portada del episodio I teatret med Emil Kondrup

I teatret med Emil Kondrup

Journalist og influencer Emil Kondrup kan virkelig godt lide tanken om at gå i teatret. Men om han nogensinde har været der, det kan man diskutere. Sidste gang var i 2.g., hvor han sov gennem forestillingen, og siden er årene gået med små børn og meget lidt kultur. I det her afsnit af I TEATRET MED.. kan du komme med Emil på hans første (vågne) teatertur, når han ser MARY VS. ELIZABETH I sammen med vært Line Kirsten Nikolajsen. Sammen taler de om at være ny i teatret, det hotte i at være analog og om, hvordan man bedst bevæger sig forbi sine medpublikummer. Efter forestillingen mødes de med medvirkende danser Tobias Prætorius til en snak om alt fra at danse street som balletdanser, at måtte improvisere sig ud af et kostumekiks på premiereaftenen og teateretikette. For må man egentlig have en sombrero på i teatret?

3 de feb de 202640 min
Portada del episodio I teatret med Michael Schøt

I teatret med Michael Schøt

Kommer stand-up komikere overhovedet i teatret? Kan tre en halv times ikke-musical undgå at blive kedeligt? Fungerer det, når en hel forestilling foregår på en skærm?  Og hvorfor er der egentlig lidt beef mellem scenekunsten og stand-up branchen?  Det er bare nogle af de ting, Line Kirsten vender med komiker Michael Schøt, når hun inviterer ham med ind og se Les Misérables. Michael viser sig at være lidt af en teaterelsker og nørd. Han kommer især i teatret, fordi han elsker at se ting live og mener, at komikere kan finde stor inspiration i teatret. Efter forestillingen snakker de med medvirkende skuespiller Sigrid Husjord og spørger blandt andet, om man nogensinde keder sig som skuespiller, når man spiller den samme forestilling igen og igen? Rigtig god fornøjelse.

10 de abr de 202540 min