Millionærklubben

Transport til lands, til vands og i rummet Millionærklubben kredser om transport onsdag.

💜😂41 h 1 min · 29 de abr de 20261 h 1 min
Portada del episodio Transport til lands, til vands og i rummet Millionærklubben kredser om transport onsdag.

Descripción

Dels ift. dagens aktuelle regnskab fra DSV, og dels ift. et investeringstema, der bevæger sig helt ud i rummet. Hør, hvordan Danske Banks investeringsstrateg, Lars Skovgaard, forholder sig til rumfartsaktierne, når han udfolder og vurderer risici og muligheder for investeringstemaet. I studiet leverer HC Andersen Capitals aktiechef, Michael Friis Jørgensen, sit syn på forsikringsbrancen efter gårsdagens opsigtsvækkende dom om erhvervsskadeerstatning.  Vært: Bodil Johanne Gantzel See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

Comentarios

0

Sé la primera persona en comentar

¡Regístrate ahora y únete a la comunidad de Millionærklubben!

Empezar

1 mes por 1 €

Después 4,99 € / mes · Cancela cuando quieras.

  • Podcasts solo en Podimo
  • 20 horas de audiolibros / mes
  • Podcast gratuitos
Empezar

Todos los episodios

1660 episodios

Portada del episodio Forvalter håndplukker globale aktier: Fremhæver tre interessante selskaber

Forvalter håndplukker globale aktier: Fremhæver tre interessante selskaber

En hæsblæsende uge i finansverdenen står for døren. Det kommer til at strømme ind med regnskaber fra nogle af verdens største aktieselskaber, og samtidig er der rentemøder i vente i Europa og USA. Derudover ulmer konflikten i Mellemøsten stadig, og meldinger om fremskridt i forhandlingerne stjæler dagsordenen.  Millionærklubben tager temperaturen hos investorerne inden det hele går løs, og diskuterer, hvor du skal lægge kræfterne.  Og så dykker vi ned i tre interessante selskaber, som porteføljeforvalter hos Nordea Victor Fabricius har taget med i studiet.  Han er med i dagens panel sammen med teknisk analytiker Lars Persson og investor Michelle Nørgaard. Vært: Adam Geil  See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

🔥😢2527 de abr de 20261 h 0 min
Portada del episodio Millionærklubben Eksklusiv: Fremtiden er teknologisk - sådan investerer du ind i den Del 2

Millionærklubben Eksklusiv: Fremtiden er teknologisk - sådan investerer du ind i den Del 2

Jungletrommerne har lydt længe, og det er næppe nogen nyhed: Kunstig intelligens og nye, teknologiske landvindinger vil fuldstændigt ændre den verden, vi kender af i dag. Men hvad er allerede kendte faktorer, og hvad er fri fantasi? De ret så store spørgsmål sætter Millionærklubben til debat til dette eksklusiv-arrangement onsdag den 22. april i et helhjertet forsøg på at vurdere, hvordan man investerer ind i en fremtid, ingen kender. Her bliver du klogere på de største tendenser inden for kunstig intelligens, og du får eksperternes bud på, hvad der investeringsmæssigt er "hot or not". Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde: Bent Dalager, Innovation Lead & Partner hos KPMG, Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital, og Christian Jain Kongsted, investor og copytrader hos eToro. See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

💜🔥323 de abr de 202650 min