Anholdt
Nytårsnat mellem 1995 og 1996 bliver den 52-årige Frede Kristensen slået ihjel på brutal vis, da sneen langsomt begynder at dale over Odense. Han bliver fundet kort efter af et par på hjørnet af det, der siden er blevet kaldet Danmarks farligste vej. Men hvordan kan et drab på åben gade forblive uopklaret i mere end seks år? Og hvordan ender politiet pludselig med at opklare det brutale drab, uden de overhovedet har været på sporet af gerningsmanden? Det får du svar på i dette afsnit af Anholdt, hvor kriminalredaktør Erik Thomsen og kriminalreporter Amalie Kristensen taler om drabssagen i det andet og sidste afsnit om Danmarks farligste vej, Gotersvej i Odense. See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.
37 episodios
Comentarios
1Stop. Jeg er ked af det som er sket. Hver gang I bringer det frem er det svært. K lever men ikke uden skam.. Så har han ikke fået straf nok nu?
Stop. Jeg er ked af det som er sket. Hver gang I bringer det frem er det svært. K lever men ikke uden skam.. Så har han ikke fået straf nok nu?