Topstukken

Topstukken

Handen samen, ogen dicht

16 min · 13 de sep de 202216 min
portada del episodio Handen samen, ogen dicht

Descripción

Marjan Ruiter is directeur van het Zeeuws Museum en vertelt waarom 'Gebed voor de maaltijd' van Jan Toorop haar iedere keer weer raakt. Wat haar betreft een kunstwerk waarin vele inzichten samenkomen. Een bijzonder werk vanuit artistiek oogpunt, waarbij het luminisme een grote rol speelde. Maar het vertelt ook veel over de kunstenaar en zijn warme band met Zeeland. Daarnaast legt ze uit hoe het mogelijk is dat het Zeeuws Museum het werk tot twee keer toe heeft moeten aankopen. De podcast Topstukken wordt je aangeboden door de VriendenLoterij, dé cultuurloterij van Nederland. Ontdek meer over deze podcast op topstukkendepodcast.nl.

Comentarios

0

Sé la primera persona en comentar

¡Regístrate ahora y forma parte de la comunidad de Topstukken!

Prueba gratis

Empieza 7 días de prueba

$99 / mes después de la prueba. · Cancela cuando quieras.

  • Podcasts solo en Podimo
  • 20 horas de audiolibros al mes
  • Podcast gratuitos
Prueba gratis

Todos los episodios

38 episodios

episode Geestesziek of genie? artwork

Geestesziek of genie?

Eind negentiende eeuw start Jan Sluijters zijn carrière met een Prix de Rome op zak. De jonge kunstenaar gaat op pad om vlieguren te maken in Europa, waarbij hij terechtkomt op een tentoonstelling in Parijs. Daar manifesteert een nieuwe lichting kunstenaars zich met brutale fauvistische schilderijen in ongemengde knal kleuren. Voor Jan is het meteen duidelijk: dit wil hij ook doen. Wat dit betekende voor zijn prille carrière, maar ook voor de Nederlandse kunst vertelt Jan Rudolph de Lorm. Directeur van museum Singer Laren en trotse eigenaar van ruim veertig geschonken werken van Jan Sluijters. De podcast Topstukken wordt je aangeboden door de VriendenLoterij, dé cultuurloterij van Nederland. Ontdek meer over deze podcast op topstukkendepodcast.nl

💜122 de ago de 202218 min
episode Losers en paradijsvogels door de ogen van Otto Dix artwork

Losers en paradijsvogels door de ogen van Otto Dix

Het is een man met een rood aangelopen, dik gezicht. Met diepblauwe, doorzopen ogen. Zo omschrijft Ralph Keuning, van museum De Fundatie, een werk van kunstenaar Otto Dix. Het is een portret van een Duitse officier in de Eerste Wereldoorlog, waarin Dix zelf ook soldaat was. Met dit beeld, en vele van zijn andere werken, wilde hij vooral de rauwe werkelijkheid verbeelden. Reden te meer voor de Nazi's om zijn werk tijdens de Tweede Wereldoorlog te verbieden en zelfs te vernietigen. Maar waarom voelde Otto Dix zich dan uiteindelijk een verrader? Beeld: Otto Dix, Portret van Bruno Alexander Roscher, 1915, olieverf op karton, 67,2 x 50,7 cm, collectie Museum de Fundatie Zwolle en Heino/Wijhe, verworven met steun van de VriendenLoterij. De podcast Topstukken wordt je aangeboden door de VriendenLoterij, dé cultuurloterij van Nederland. Ontdek meer over deze podcast op topstukkendepodcast.nl.

8 de ago de 202220 min