
Watch Me
Podkast av Euroman
Brian Lykke er vært for podcasten ’Watch Me’, som hylder ur-nørderiet gennem venskabelige samtaler og gode anekdoter.
Prøv gratis i 14 dager
Etter prøveperioden kun 99,00 kr / Måned.Avslutt når som helst.
Alle episoder
83 Episoder
Man kan sagtens finde flotte, originale ure til ganske små penge, hvis bare man ved, hvad man skal lede efter. I dette afsnit af ’Watch Me Short’ hjælper Euromans ur-redaktør, Brian Lykke, dig på vej til at finde gode ur-fund til overkommelige priser.

’Watch Me Short’ – den korte, mundrette udgave af Brian Lykkes ur-podcast ’Watch Me’ – er landet med et nyt afsnit. Denne gang skal det handle om Nomos fra ur-byen Glashütte. ”Jeg har haft lidt af et tilløb til den her bauhaus-stil, der er så stringent, så kantet. Men jeg må indrømme, at det er kravlet lidt ind under huden på mig,” siger Euromans ur-redaktør og fremviser sit eget Nomos Tetra. ”Nomos er måske det mærke, hvor du i min optik får mest pengene. Du vil måske sige Seiko, og det er det nok også, men Nomos er deroppe af,” fortsætter han. I det nye afsnit af ’Watch Me Short’ får du også historien om Lykkes Nomos Tangente 38 Date Sportbunt – et ur, der gav ham et mindre chok, første gang han så det.

I dette afsnit af 'Watch Me Short' har Brian Lykke taget en lækkerbisken fra sin egen samling med: et Patek Philippe Calatrava. ”Mon dieu!” sukker Lykke ved synet af sit eget ur. ”Det er fandeme bare lækkert. Det er perfektion, skal vi ikke bare sige det sådan? Det er blueprintet på et dress-ur i min og mange andres optik.” Det er dog relativt nyt, at Brian Lykke har kastet sin kærlighed over de såkaldte dress-ure. Og faktisk troede han, at det var helt andet ur, han skulle bruge så mange penge på.

I dette andet afsnit af ’Watch Me Short’ kigger Brian Lykke nærmere på sit eget Oris Pilot Big Crown Caliber 473 fra 2023. Et ur, han i dag vægter meget højt – lidt på trods.

Som noget helt nyt introducerer Euromans ur-redaktør Brian Lykke nu formatet ’Watch Me Short’ – som en del af Euromans faste ur-podcast ’Watch Me’, der, helt som navnet antyder, ankommer i en mere mundret bid. Her vil Brian Lykke tage et enkelt ur under kærlig særbehandling og forklare historien og mekanikken bag. Det kan både være ure fra ur-redaktørens egen bankboks, men senere vil han også give dig som lytter mulighed for at udlåne dit eget ur til venlig besigtigelse. I dette afsnit af ’Watch Me Short’ er det et af Lykkes egne yndlingsure, der bliver kigget nærmere på: Glashütte Original SeaQ 1969. Vil du se uret, kan du også se med på Euromans YouTube-kanal.
Tilgjengelig overalt
Lytt til Podimo på telefonen, nettbrettet, datamaskinen eller i bilen!
Et univers av underholdning på lyd
Tusenvis av lydbøker og eksklusive podkaster
Ingen annonser
Ikke kast bort tid på å lytte til annonser når du lytter til Podimos innhold.
Prøv gratis i 14 dager
Etter prøveperioden kun 99,00 kr / Måned.Avslutt når som helst.
Eksklusive podkaster
Uten reklame
Gratis podkaster
Lydbøker
20 timer i måneden