Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego

Lytt til Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego

Podkast av Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego

Zapraszamy do wysłuchania zapisów rozmów i wykładów, które odbywały się w ramach projektów edukacyjnych, historycznych i obywatelskich Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Prezentowane są tu nagrania w j. polskim i j. niemieckim. Fundacja „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego jest politycznie niezależną instytucją pożytku publicznego. Realizuje projekty na rzecz integracji europejskiej oraz współpracy między narodami. W ramach współpracy międzynarodowej organizuje wiele inicjatyw adresowanych do osób niepełnosprawnych i defaworyzowanych. www.krzyzowa.org.pl

Prøv gratis i 7 dager

99,00 kr / Måned etter prøveperioden.Avslutt når som helst.

Prøv gratis

Alle episoder

52 Episoder
episode PODCAST || „Jak wyglądała droga Polski do NATO i Unii Europejskiej?” artwork
PODCAST || „Jak wyglądała droga Polski do NATO i Unii Europejskiej?”

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z udziałem prof. Sławomira Łukasiewicza, historyka, pracownika naukowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, o przemianach zachodzących w Polsce po 1989 roku oraz o drodze Polski do członkostwa w zachodnich strukturach politycznych, gospodarczych i militarnych .  ----------------------------------------------------------- Sławomir Łukasiewicz prof. KUL, historyk, politolog, europeista, specjalizujący się m.in. w dziejach polskiej emigracji politycznej okresu zimnej wojny i historii integracji europejskiej. Aktualnie bada środowiska polskich sowietologów na emigracji. Autor książki Trzecia Europa. Polska myśl federalistyczna w Stanach Zjednoczonych 1940-1971 (2010); redaktor tomu "O jedność Europy. Antologia Polskiej XX-wiecznej myśli europejskiej" (2015).   Projekt „Być może powrót do Europy to zbyt słabe określenie...”. Polska na drodze do NATO i Unii Europejskiej. Historia i znaczenie przeobrażeń z lat 1989-2004 realizowany jest przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego we współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” i jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

27. sep. 2024 - 53 min
episode Podcast || Agata Urbanik „Wysłuchać zamiast argumentować. (Praktyczne porady dla spolaryzowanych)”. artwork
Podcast || Agata Urbanik „Wysłuchać zamiast argumentować. (Praktyczne porady dla spolaryzowanych)”.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Agatą Urbanik o polaryzacji i o tym, w jaki sposób sobie z nią radzić. Czyli, jak ze sobą rozmawiać, aby się nie pokłócić, a jeżeli już pokłócić, to jak nie spalić za sobą mostów? Rozmowa, przygotowana w formie podcastu, jest częścią projektu „Laboratorium Dialogu”, realizowanego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.   Agata Urbanik Facylitatorka, trenerka i superwizorka. Współpracowniczka Nansen Center for Peace and Dialogue i członkini Stowarzyszenia Trenerskiego Organizacji Pozarządowych. Prowadzi Pogotowie Facylitacyjne.

15. des. 2023 - 43 min
episode Jakub Wygnański „Rzeczy, z którymi musimy się zmierzyć” artwork
Jakub Wygnański „Rzeczy, z którymi musimy się zmierzyć”

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Jakubem Wygnańskim o wyzwaniach, jakie stoją przed nami, jako społeczeństwem, oraz kwestiach, które musimy ułożyć na nowo w powyborczej Polsce. Rozmowa, przygotowana w formie podcastu, jest częścią projektu „Laboratorium Dialogu”, realizowanego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce. Jakub Wygnański socjolog, prezes fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Autor licznych publikacji i wystąpień na temat budowania społeczeństwa obywatelskiego, znaczenia trzeciego sektora oraz roli organizacji pozarządowych i wolontariatu.

08. des. 2023 - 55 min
episode Katarzyna Grzybowska-Walecka „Czy to koniec polskiej wojny domowej?” artwork
Katarzyna Grzybowska-Walecka „Czy to koniec polskiej wojny domowej?”

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr Katarzyną Grzybowską-Walecką o tym, w jaki sposób politycy polaryzują społeczeństwo, w jaki sposób my, obywatele, możemy temu przeciwdziałać i czy nowy układ w polskim parlamencie oznacza koniec sporów dzielących społeczeństwo? Rozmowa, przygotowana w formie podcastu, jest częścią projektu „Laboratorium Dialogu”, realizowanego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.   Katarzyna Grzybowska-Walecka dr, politolożka specjalizująca się w badaniu procesów demokratycznych oraz (nie)demokratycznymi trendami w Europie Centralnej. Wykładowczyni na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Kelley Visiting Fellow w Wadham College Uniwersytetu Oxfordzkiego.

01. des. 2023 - 38 min
episode Prof. Patrycja Matusz – Czy Polska prowadzi politykę migracyjną? artwork
Prof. Patrycja Matusz – Czy Polska prowadzi politykę migracyjną?

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prof. Patrycją Matusz o polityce migracyjnej – czym ona jest, na jakich podstawach tworzy się jej założenia i czy Polska ją w ogóle prowadzi?  Rozmowa, przygotowana w formie podcastu, jest częścią projektu „Laboratorium Dialogu”, realizowanego przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.   Patrycja Matusz dr hab., prof. UWr., politolożka specjalizująca się z zagadnieniach migracji, prorektorka Uniwersytetu Wrocławskiego ds. projektów i relacji międzynarodowych.

24. nov. 2023 - 42 min
Enkelt å finne frem nye favoritter og lett å navigere seg gjennom innholdet i appen
Liker at det er både Podcaster (godt utvalg) og lydbøker i samme app, pluss at man kan holde Podcaster og lydbøker atskilt i biblioteket.
Bra app. Oversiktlig og ryddig. MYE bra innhold⭐️⭐️⭐️

Prøv gratis i 7 dager

99,00 kr / Måned etter prøveperioden.Avslutt når som helst.

Eksklusive podkaster

Uten reklame

Gratis podkaster

Lydbøker

20 timer i måneden

Prøv gratis

Bare på Podimo

Populære lydbøker