
O czym nie mówią nam poloniści. Jakie bajeczki czytano dzieciom w XIX wieku?
Podkast av Alicja Zdziechiewicz
Obcięte palce? Wydziobane oczy? Przycięte pięty? Śmierć głodowa? To wszystko znajdziemy w XIX-wiecznych baśniach i opowieściach dla dzieci.
Prøv gratis i 7 dager
99,00 kr / Måned etter prøveperioden.Avslutt når som helst.
Alle episoder
10 Episoder
26 listopada 1855 w ubogim domu przy ulicy Yeni Szeri w Stambule zmarł w wieku 57 lat Adam Mickiewicz. W Imperium Otomańskim przebywał raptem dwa miesiące, nie szukając bynajmniej inspiracji poetyckich, a organizując Legion Polski do walki z Rosją podczas wojny krymskiej. W ostatnich tygodniach żył jak wojskowy, zażywał obozowego życia i obozowej kuchni. Zmarł nagle, jego zagadkowa choroba trwała raptem jeden dzień i wywołała falę plotek o cholerze, otruciu arszenikiem i nieudolnych medykach, którzy deliberowali nad umierającym poetą, zamiast go skutecznie ratować. Późniejsze relacje świadków były sprzeczne i każdy z nich podkreślał swój znaczący udział w udzielaniu pomocy poecie. Śmierć Mickiewicza była tematem niejednej konferencji literaturoznawców i niejednego artykułu. My jednak dzisiaj zajmiemy się losami pośmiertnymi Mickiewicza, które były równie zaskakujące i pokrętne jak spory paryskiej Polonii w kwestii, gdzie by tu wieszcza pochować… Czas sobie płynął, a wieszcz... czekał na swój własny pogrzeb pod schodami... Dlaczego? Zapraszam na kolejny odcinek podcastu "O czym nie mówią nam poloniści"

Matrona, sumienie narodu, patriotka i społeczniczka ze słowem "obowiązek" na ustach, czy młoda dziewczyna w chmurze papierosowego dymu, marząca o dyktatorze powstania styczniowego? Jak pogodzić patriotyzm pisarki z faktem sprzedaży przez nią majątku ziemskiego Rosjanom i rozwodu z mężem zesłanym na Sybir? Może Orzeszkowa wcale nie żyła tak, jak pisała? #orzeszkowa #traugutt

Tuwim, Lechoń, Słonimski, Wierzyński i Iwaszkiewicz. Beatlesi poezji, którzy przewietrzyli zatęchły pokój literatury młodopolsko-Bogo-ojczyźnianej. Posługiwali się prowokacją i humorem, organizowali happeningi i uciekali przed bojówkami dziarskich chłopców z ONR za złe pochodzenie, poglądy i styl. To były czasy, kiedy za wiersz groził człowiekowi lincz. #skamandryci #alkohol #antysemityzm #LGBT #faszyzm

Umęczona na ołtarzu rodziny Matka Polka czy szefowa domowego przedsiębiorstwa? Deprawatorka kobiet czy moralistka? "Lesbijka, która dla niepoznaki urodziła ośmioro dzieci"? A może mistrzyni przetrwania w wielkim mieście? Na pewno specjalistka od kreowania wizerunku w niesprzyjających okolicznościach. Zapraszam!

Kąpiel? Tak, byle nie za często. Łazienka? Diabelski wynalazek i zepsucie surowych sarmackich obyczajów! To może chociaż wychodek? Tak, ale tylko w ogródku! Zapraszam na audycje radiową na temat zwyczajów higienicznych w czasach Sopliców, Łęckich i Korczyńskich.
Prøv gratis i 7 dager
99,00 kr / Måned etter prøveperioden.Avslutt når som helst.
Eksklusive podkaster
Uten reklame
Gratis podkaster
Lydbøker
20 timer i måneden