
Lytt til Powojnie
Podkast av Powojnie
Co tydzień prowadzący opowiada o innym wątku z historii po 1945 roku. Podcast powstał w związku z dużą popularnością kanału Powojnie na YouTube.
Prøv gratis i 7 dager
99,00 kr / Måned etter prøveperioden.Avslutt når som helst.
Alle episoder
267 Episoder
Cześć! Dziś mija dokładnie 39 lat od katastrofy w Czarnobylu – wydarzenia, które na zawsze odmieniło świat. W wyniku błędów operatorów, wad konstrukcyjnych reaktora RBMK oraz systemowych zaniedbań w ZSRR doszło do jednej z największych katastrof XX wieku. Bezpośrednio zginęło 31 osób, a tysiące kolejnych ucierpiało z powodu promieniowania. W najnowszym odcinku przyglądam się Czarnobylowi z szerszej perspektywy. Opowiadam o życiu mieszkańców tego regionu w XX wieku. Dlaczego Moskwa zdecydowała się właśnie tam zbudować elektrownie? Jak powstało modelowe miasto socjalizmu Prypeć w której zamieszkali pracownicy elektrowni. Zastanawiam się również, jak wyglądało ich codzienne życie przed i po awarii, a także jak zareagowały na tę sytuację władze.

Cześć! W najnowszym odcinku, tuż przed Wielkanocą, postanowiłem pokazać, jak odradzała się Polska po II wojnie światowej. W tamtym czasie najważniejszą postacią w państwie był Bolesław Bierut – lider Polskiej Partii Robotniczej, przemianowanej później na Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą, a także prezydent kraju.Nie skupiłem się jednak na polityce. Tym razem opowiadam o codziennym życiu zwykłych ludzi. Gdzie mieszkali? Jak wyglądała ich codzienność? Co jedli i czy mogli liczyć na opiekę lekarską? Nie ma wątpliwości – życie w powojennej Polsce nie należało do łatwych. O wszystko trzeba było walczyć.Tę szarą rzeczywistość oplatały też macki systemu, który chciał kontrolować każdą dziedzinę życia. Lekarz przestał być wolnym zawodem. Repertuar kin podporządkowano propagandzie. A jeśli ktoś miał dwa lub więcej mieszkań – państwo kwaterowało lokatorów bez pytania właściciela o zgodę.Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądało życie w Polsce Ludowej tuż po wojnie – zapraszam na nowy odcinek.

Hej! W najnowszym odcinku wracam do tematu powojennych ucieczek nazistów do Ameryki Południowej. Osoby związane z reżimem Trzeciej Rzeszy, które chciały uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny, znalazły wsparcie po drugiej stronie oceanu. Prezydent Argentyny Juan Perón zorganizował siatkę przerzutową, która umożliwiła im dotarcie do jego kraju. Kto dokładnie stał za tą operacją? Kim byli ludzie współpracujący z urzędami imigracyjnymi, odpowiedzialni za przygotowywanie fałszywych dokumentów? Nie była to drobna akcja. Struktura miała swoje ogniwa w kilku europejskich państwach. Trasy ucieczek prowadziły przez Włochy, Hiszpanię, Szwajcarię i Skandynawię. Czy tamtejsze władze wiedziały o wszystkim? Sprawdźcie słuchając najnowszego odcinka.

Cześć! W najbliższym odcinku serii Powojnie wracam do Jugosławii – a dokładniej: do polityki Josipa Broz Tity. Przez lata swoich rządów pokazał on, że nawet mając za przeciwnika Józefa Stalina, można skutecznie lawirować między Wschodem a Zachodem. Gdy relacje z Kremlem zaczęły się psuć, Tito bez skrupułów zwrócił się w stronę Amerykanów. W swoich przemówieniach potrafił nazywać Stalina ludobójcą, a Stany Zjednoczone – państwem broniącym wolności.Do podobnej sytuacji doszło dwie dekady później, gdy władzę w ZSRR przejął Leonid Breżniew. Tym razem osią sporu była interwencja w Czechosłowacji. Tito stanowczo odradzał Moskwie inwazję na zaprzyjaźnione państwo socjalistyczne. Obawiał się, że wojska Układu Warszawskiego mogłyby wkroczyć także do Jugosławii.Więcej dowiecie się z najnowszego odcinka.

Cześć, biorąc pod uwagę najbardziej zniszczone miasta, które znalazły się w polskich granicach po 1945 roku po Warszawie i Wrocławiu Gdańsk był trzecią najbardziej zniszczoną aglomeracją. Walki o nią były wyjątkowo zacięte a Niemcy bronili się niezwykle zażarcie. Centrum zostało poważnie zniszczone przez nieustanne naloty i ostrzał artyleryjski - niektóre książki podają, że nawet w 90%. Równie mocno doświadczone przez wojnę zostały inne dzielnice - północny Wrzeszcz, Zachodnie Siedlce i południowa Orunia. A kiedy Sowieci wkroczyli już do miasta rozpoczęła się potężna grabież, a ulice zalała fala przemocy. Równocześnie pojawiła się nowa polska administracja. Sytuacja w niegdyś niemieckim mieście zmieniało się niezwykle dynamicznie. Zanim doszło do spotkania Wielkiej Trójki w Poczdamie w Gdańsku rozpoczęły się wysiedlenia Niemców. Zaczęła działać polska milicja. Mieszkania i pustostany zajmowane były przez przybywających do miasta osadników i repatriantów z innych części Polski.
Prøv gratis i 7 dager
99,00 kr / Måned etter prøveperioden.Avslutt når som helst.
Eksklusive podkaster
Uten reklame
Gratis podkaster
Lydbøker
20 timer i måneden