Historien om alt
Simon og Rane ser på forestillinger om dæmoner på tværs af tid og kulturer – fra oldtidens idéer om onde gudevæsener til nutidige fortællinger om besættelse og dæmonuddrivelse. Vi kommer blandt andet ind på troen albinoer i Afrika, hekseforfølgelse, jætter og den aztekiske dæmon Tzitzimitl. Rane er optaget af den berygtede okkultist Aleister Crowley, kendt som “verdens ondeste mand”, der har fået en markant rolle i den vestlige okkultisme. Simon afslører, at han har en shaman, mens Rane fortæller om dengang han fik kastet en forbandelse over sig af en sibirisk kvinde. Følg med på instagram på @historienomalt_podcast Værter: Simon Jul og Rane Willerslev Producer og musik: Jakob Ranum Redaktør: Mette Søndergaard Podcasten er produceret i samarbejde med Nationalmuseet.
46 Episoder
Kommentarer
6Fritjof Capra: Patterns of Connection
skal vi ryge simon min kære homie øko skunkelade og konspirationsteorier
Apropo symboler som opstår på tværs: jeg fik engang en tattoo udført i junglen nær Pakals mayanske ruiner - fik tattoveret det mayanske symbol for dualisme. Dagen efter ringer min mexicanske roomie, som befinder sig to stater fra mig og fortæller han er blevet tattoveret. I hans tattovering indgår præcis det samme symbol 👀 vi er altså blevet tattoveret den samme dag med ens symboler
Hej - har lige lyst til at kommentere samtalen om tantrisk sex. I tantra kan manden via øvelser lære at tilbageholde udløsningen - dette betyder dog ikke, at manden ikke får orgasme. Når udløsningen tilbageholdes, kan manden få den ene orgasme efter den anden. I Tao beskrives det, at orgasmens energi kan holdes inde i kroppen. Energien hæves fra underlivet op i organerne, blære, nyrer, lever, hjerte. Dette skulle være sundt og livsforlængende! Måske skulle I lave et program om det?
Er der lavet meta analyser af påstanden om at det er livsforlængende?
Hvornår kommer Transport+ programmet
Fritjof Capra: Patterns of Connection
skal vi ryge simon min kære homie øko skunkelade og konspirationsteorier