Cover image of show B.T. & det gode selskab

B.T. & det gode selskab

Podcast by B.T.

1.2K

Danish

News & politics

Limited Offer

1 month for 9 kr.

Then 99 kr. / monthCancel anytime.

  • 20 hours of audiobooks / month
  • Podcasts only on Podimo
  • All free podcasts
Get Started

About B.T. & det gode selskab

Send spørgsmål til selskab@bt.dk om familien, vennerne, arbejdspladsen, naboerne og vores medborgere. Så hjælper B.T.s Henrik Qvortrup og det gode selskab dig med svar på store spørgsmål om det helt nære..

All episodes

35 episodes
episode Med Bent Isager, Kristian Ring-Hansen Holt og Mikkel Andersson artwork

Med Bent Isager, Kristian Ring-Hansen Holt og Mikkel Andersson

Ugens gode selskab taler om krænker-kursus, ustyrlige hooligans, djøf-sprog på arbejdspladsen og og garbage, garbage, garbage!  ______  Vært: Henrik Qvortrup  Det gode selskab:  Kristian Ring-Hansen Holt, journalist og vært på Aftenshowet Bent Isager-Nielsen, tidligere drabschef i Rigspolitiet  Mikkel Andersson, chefrådgiver hos Liberal Alliance Tilrettelægger: Maria Asmine Dam Producer: Kasper Riising See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

01 Nov 2024 - 1 h 5 min
episode Med Bubber, Marie Brixtofte og Esben Kjær artwork

Med Bubber, Marie Brixtofte og Esben Kjær

Trumps McDonalds-stunt, amerikaniseringen af sproget, CPH Halft blev udsolgt, som var det festival-billetter og rådden-banakunst!? Det er nogle af de emner, det gode selskab tager stilling til i denne uge   Vært: Henrik Qvortrup Det gode selskab:  Bubber, radio- og TV-vært  Marie Brixtofte, psykolog og medlem af kommunalbestyrelsen i Gentofte Kommune for Venstre  Esben Kjær, journalist og radiovært  Tilrettelægger: Maria Asmine Dam  Producer: Kasper Riising og Maria Asmine Dam    See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

25 Oct 2024 - 54 min
episode Med Natasja Crone, Gustav Salinas og Jes Dorph Petersen artwork

Med Natasja Crone, Gustav Salinas og Jes Dorph Petersen

Hårtransplantationer, Pia K’s Tik-Tok-sprog, forældres raseri på den lokale fodboldbane, Yahya Sinwars død og et 'meget snobbet' københavnsk bageri?  Det er de emner, som det gode selskab tager stilling til i denne uges afsnit af B.T. & det gode selskab. Vært: Henrik Qvortrup Det gode selskab:  Natasja Crone, journalist og nyhedsvært på TV 2 Gustav Salinas, iværksætter og mediepersonlighed Jes Dorph Petersen, journalist og tidligere TV-vært Tilrettelægger: Maria Asmine Dam Producer: Kasper Riising og Maria Asmine Dam See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

18 Oct 2024 - 1 h 1 min
episode Med Jeppe Søe, Reimer Bo Christensen og Lotte Folke artwork

Med Jeppe Søe, Reimer Bo Christensen og Lotte Folke

Kong Frederiks talegaver - eller mangel på samme, Tivolis fyrværkeri, de - tilsyneladende - groteske ting, lærervikarer må finde sig i og den etbenede pirat Lucky's 'integrationsplan'. Det er nogle af de emner, det gode selskab tager stilling til i denne uges afsnit    Vært: Henrik Qvortrup  Det gode selskab:  Reimer Bo Christensen, tidligere vært på TV Avisen Jeppe Søe, løsgænger i Folketinget  Lotte Folke, redaktionschef på Politiken Tilrettelægger: Maria Asmine Dam Producer: Jens Marrot og Maria Asmine Dam    See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

11 Oct 2024 - 1 h 11 min
episode Med Kira Eggers, Kristian Ring-Hansen Holt og Nynne Bjerre Christensen artwork

Med Kira Eggers, Kristian Ring-Hansen Holt og Nynne Bjerre Christensen

Er Katherine Diez’ bog en MeToo-bog? Bør skolen betale når en gruppe elever bliver sendt hjem fra studietur på grund af druk? Og er der grund til at blive lige så sur som B.T.s læsere, når Rema1000 har valgt at gøre pakkerne med hakket oksekød mindre? Det er nogle af de spørgsmål, det gode selskab tager stilling til i denne uges afsnit af B.T. & det gode selskab.   Vært: Henrik Qvortrup  Det gode selskab:  Kira Eggers, fitness-instruktør og tidligere stripper  Kristian Ring-Hansen Holt, journalist og vært på Aftenshowet Nynne Bjerre Christensen, journalist og tidligere vært på Deadline Tilrettelægger: Maria Asmine Dam Producer: Kasper Riising, Maria Asmine Dam See omnystudio.com/listener [https://omnystudio.com/listener] for privacy information.

04 Oct 2024 - 1 h 2 min
En fantastisk app med et enormt stort udvalg af spændende podcasts. Podimo formår virkelig at lave godt indhold, der takler de lidt mere svære emner. At der så også er lydbøger oveni til en billig pris, gør at det er blevet min favorit app.
En fantastisk app med et enormt stort udvalg af spændende podcasts. Podimo formår virkelig at lave godt indhold, der takler de lidt mere svære emner. At der så også er lydbøger oveni til en billig pris, gør at det er blevet min favorit app.
Rigtig god tjeneste med gode eksklusive podcasts og derudover et kæmpe udvalg af podcasts og lydbøger. Kan varmt anbefales, om ikke andet så udelukkende pga Dårligdommerne, Klovn podcast, Hakkedrengene og Han duo 😁 👍
Podimo er blevet uundværlig! Til lange bilture, hverdagen, rengøringen og i det hele taget, når man trænger til lidt adspredelse.

Choose your subscription

Limited Offer

Premium

20 hours of audiobooks

  • Podcasts only on Podimo

  • All free podcasts

  • Cancel anytime

1 month for 9 kr.
Then 99 kr. / month

Get Started

Premium Plus

Unlimited audiobooks

  • Podcasts only on Podimo

  • All free podcasts

  • Cancel anytime

Start 7 days free trial
Then 129 kr. / month

Start for free

Only on Podimo

Popular audiobooks

Get Started

1 month for 9 kr. Then 99 kr. / month. Cancel anytime.