Umagen Værd

Mod er umagen værd

1 h 50 min · 25. März 20261 h 50 min
Episode Mod er umagen værd Cover

Beschreibung

Hvad er mod? Hvad skal der til for at blive mere modig? Hvordan hænger det sammen med motivation, og hvor er vi selv udfordret på vores mod? Som sædvandlig kommer vi vidt omkring, og hvis du gerne vil have et perspektiv på dit eget mod, så er det en oplagt episode for dig. Husk at du altid kan skrive til os på podcast@umagen.dk, hvis du har feedback eller ønsker til emner.

Kommentare

0

Sei die erste Person, die kommentiert

Melde dich jetzt an und werde Teil der Umagen Værd-Community!

Loslegen

2 Monate für 1 €

Dann 4,99 € / Monat · Jederzeit kündbar.

  • Podcasts nur bei Podimo
  • 20 Stunden Hörbücher / Monat
  • Alle kostenlosen Podcasts
Loslegen

Alle Folgen

62 Folgen

Episode Helles revolution: Kunst er terapi! Cover

Helles revolution: Kunst er terapi!

Inspireret af 1. maj vil vi i to udsendelser undersøge, hvilken revolution vi ønsker. Og vi starter med Helles revolution, der tager udgangspunkt i bogen "Art as therapy [https://www.saxo.com/dk/art-as-therapy_alain-botton_paperback_9780714872780?gad_source=1&gad_campaignid=20190190715&gbraid=0AAAAAD_rHDWm_cgMQbTSe5Dus5p3-3yfC&gclid=EAIaIQobChMI_dTryMGklAMVD0eRBR15CTL6EAQYASABEgJ8UfD_BwE]". For Helle vil gerne, at kunst var en del af alles liv - både så om beskuer og udøver. Men det kræver, at vi tager nogle opgør med, hvordan vi forstår kunst - og det kræver, at vi lærer, hvor meget vi kan bruge den til - og at vi nogle gang ikke skal bruge den til noget. Husk at du altid kan skrive til os på podcast@umagen.dk, hvis du har feedback eller ønsker til emner.

6. Mai 20261 h 23 min
Episode Inspiration er umagen værd Cover

Inspiration er umagen værd

Vi har været omkring emnet før, men vi har aldrig dykket helt ned i det, så nu skal vi da gøre det: Inspiration. Hvad er det? Hvad betyder det? Hvordan får vi det? Hvad konkret inspirerer os? Det dykker vi ned i denne gang. Vi håber, at du enten bliver inspireret af vores samtale, men mest af alt bliver inspireret til at blive inspireret :-) Titlen på Michael Højlund Larsen [https://www.hojlundlarsen.dk/]s bog er "Dialog: En enkel vej til et godt samarbejde". Det ser desværre ud til, at den ikke kan købes mere, men den kan findes her [https://bibliotek.dk/materiale/dialog_michael-hoejlund-larsen/work-of%3A870970-basis%3A29735492?tid=hkUVx17764160280341935811829&type=bog] på bibliotekerne. Husk at du altid kan skrive til os på podcast@umagen.dk, hvis du har feedback eller ønsker til emner.

17. Apr. 20261 h 43 min