Katastrofin kaava
14. elokuuta 2005 lähti Helios Airwaysin lento HCY522 Larnacasta kohti Ateenaa. Jaksossa kerrotaan aavelennoksikin kutsutun lennon tarina. Jakso toteutettu yhteistyössä Nextoryn kanssa. Sekä uudet että palaavat asiakkaat saavat 50 päivän kokeilujakson Nextorylle osoitteesta nextory.com/kaava. Seuraa podcastia Instagramissa: https://www.instagram.com/katastrofinkaava Tue podcastia kahvikupposen muodossa: https://buymeacoffee.com/katastrofinkaava Sisältövaroitukset: lento-onnettomuus, tukehtuminen, hapenpuute, lapset Lähteitä: Asiantuntijahaastattelu https://www.faa.gov/sites/faa.gov/files/2022-11/Helios737_AccidentReport.pdf https://www.theguardian.com/world/2020/sep/19/in-2005-helios-flight-522-crashed-into-a-greek-hillside-was-it-because-one-man-forgot-to-flip-a-switch https://simpleflying.com/helios-airways-flight-522/
20 Folgen
Kommentare
14Ihanaa, että on podcast jossa juontaja selkeästi muistaa meidän kielemme. Kun on sana-ja lauserakenteiden painot kohdallaan, on kuunteleminen ilo - synkistä aiheista huolimatta.
Oi miten kiva palaute! Kun käyttää englantia pääasiassa lähteenä, saa olla tarkkana, ettei ajaudu käyttämään finglishiä ja suomennettuja englanninkielisiä sanontoja. Vaikka aina toki on parantamisen varaa! Ei sitä nykyään välttämättä edes huomaa jos vahingossa ”ottaa bussin” 😊
Loistava jakso! En ole kuullut tästä tapauksesta aikaisemmin. Arvostan tapaasi tehdä podia. Asiat on kunnolla tutkittu, vaikeampi tieto yksinkertaistetaan niin että maallikokin ymmärtää, aiheet ovat mielenkiintoisia ja kuten SSP sanoi puhe on sujuvaa ja oikeaa suomea.
Kiitos paljon palautteesta! ☺️ Ja mukava kuulla sekin että oli tuntematon tapaus!
Jälleen äärimmäisen mielenkiintoinen jakso! KIITOS! Aivan kamala kohtalo Andreaksella. 😰
On kyllä todella! En tosiaan voi kuvitella miten hän on pärjännyt koneessa yksin, ja mitä on pyörinyt mielessä viimeisessä vaiheessa. 😬 monella ei olisi enää mitään neuvokkuutta tuossa vaiheessa enää jäljellä.
Ai että nautin sun kerronnasta, niin selkeää ja perusteellista. Tämä ei ollut tuttu entuudestaa ja oli tosi mielenkiintoinen ja surullinen tapaus. Toisaalta ajattelin että oli matkustajien onni että menehtyivät ennen koneen syöksyä maahan. Eivät ehtineet kokea kauhua muut kuin viiminen hengissä oleva 😢. Kiitos hyvästä pdcastistä, nämä on niin mielenkiintoisia.
Pidän paljon podistasi. Muutama päivä sitten muistelin tätä tapausta. Oli iloinen yllätys saada kuunnella juuri tästä tapauksesta. Tästä on vähän julkaisuja. Kiitos!
Oho, olipas melkoinen sattuma! 😊 kiva että jakso osui sitten oikeaan hetkeen!
Olipa mielenkiintoinen jakso! Olen tän sanonut ennenkin, mutta myös tässä jaksossa nousi esille sun tapa kertoa kaikki tekniset yksityiskohdat tavalla, joka saa munlaisen pölvästinkin pysymään kärryillä ilman tylsistymisen tunnetta 🤝🏻
Kiitos mielenkiintoisesta podcastista! Kerronta on erinomaista ja puhe luonnollista ja hyvää kieltä! Tätä on ilo kuunnella!
Mahtava jakso! Tykkäsin tästä rakenteesta, jossa matkustajien ja koneen kohtalo selvisi vasta pikkuhiljaa. Jännitys pysyi yllä loppuun asti, kun ei ollut entuudestaan tuttu tapaus. Yritän kyllä unohtaa tämän, kun reilun viikon päästä matkustan lentokoneella. 😅
Jälleen kerran mielenkiintoinen tapaus. Muutenkin laadukasta sisältöä ja jaksoista huomaa, että tapauksiin on perehdytty huolellisesti. Jaksotoiveena voisin ehdottaa Konginkankaan onnettomuutta.
Moikka! Kiitos palautteesta, laitan tämän toiveen ylös, varmasti jossain kohtaa paneudun tähänkin! Konginkankaasta muistaakseni taisi tehdä joku toinen podcast tän vuoden puolella jakson 🤔
Ihanaa, että on podcast jossa juontaja selkeästi muistaa meidän kielemme. Kun on sana-ja lauserakenteiden painot kohdallaan, on kuunteleminen ilo - synkistä aiheista huolimatta.
Loistava jakso! En ole kuullut tästä tapauksesta aikaisemmin. Arvostan tapaasi tehdä podia. Asiat on kunnolla tutkittu, vaikeampi tieto yksinkertaistetaan niin että maallikokin ymmärtää, aiheet ovat mielenkiintoisia ja kuten SSP sanoi puhe on sujuvaa ja oikeaa suomea.