Mads og A-holdet
Dilemmaer: Rosa er i praktik i New Zealand. Planen er, at hun efter endt praktik vil rejse rundt i landet i to uger. Men det betyder, at hun misser sine bedsteforældres guldbryllup. Hun spurgte, om hun skulle afkorte sin tur med en uge. Mikkel har mødt en skøn kvinde, som han har været kærester med i otte måneder. Hun fortalte tidligt i forholdet, at hun arbejder i en bank, men nu har Mikkel fundet ud af, at det er løgn. Hun laver noget helt andet. Frida er en del af en venindegruppe, der mødte hinanden på højskolen. Men to fra gruppen skaber altid dårlig stemning, og Frida spurgte om de kan sluse de to ud. Anna har en gammel kollega, der skal giftes. Hendes forlovede begyndte for nylig at skrive beskeder til hende om sine seksuelle lyster og sendte fotos af trekanter, han har haft. Anna spurgte, om hun skal fortælle det til kvinden. Sonja er på barsel. Men hendes mand har, siden barnet kom til verden, arbejdet hjemme hver dag, og Sonja føler, han nærmest stjæler hendes barsel. Elisabeth har tidligt i sit forhold sagt, at hun ikke vil være sammen med en, der tager stoffer. Nu har hendes kæreste indrømmet, at det har han gjort. Og hun ved ikke, om hun skal gå. A-holdet: Tidligere vicestatsminister Jakob Ellemann, skuespiller Julie Rudbæk og tv-vært Hans Pilgaard.
422 Folgen
Comments
51Godmorgen. Ny episode er ude nu. Julie, Jakob og Hans er aldeles fremragende. Håber I er friske på også at byde ind med indspark. Og tak - på forhånd - for god tone i tråden. God dag //Mads
Elisabeth du skal gå fra ham der tager stoffer. Du skal prioritere dine børn og dem er han et dårligt forbillede for.
En med stofmisbrug er specialist i at få den pårørende til at tvivle på egne følelser og holdninger. Gå i tide...
Enig med Jakobs kontante udmelding og holdning vedr. kæresten der tager kokqin og hash. Godt sagt!
🙌🏽 præcis!
Kan kun være enig
Til dilemmaet med ex kollegaen der skal giftes; fortæl det. H is de har en aftale, er der jo ingen skade sket. Har de ikke en aftale, er hun fuldt oplyst inden hun gifter sig.
Enig, fuldstændigt latterligt og egoistisk at holde den information for sig selv, bare fordi man er en smule konfliktsky.
I forhold Elisabeths dilemma: Jeg ville melde fra i et forhold med brug af kokain. Jeg er enig med Ellemann omkring brugen af stoffer og normalisering af det . Håber det bedste for Elisabeth 🙏🙏.
Elisabeths kæreste: “Jeg ved godt , at du sagde, at stoffer var en dealbreaker, så derfor tænkte jeg, at det var bedst, at jeg løj for dig, så du ikke blev skuffet..” næste gang : “Jeg ved godt, at du sagde utroskab var en dealbreaker, så derfor tænkte jeg, at det var bedst, at jeg løj for dig, så du ikke blev skuffet…” LØB 🚩🚩🚩 Ps. Stoffer og børn er ikke en god kombi
Spild aldrig livet på folk i misbrug - specielt ikke hvis du har børn. De har ikke bedt om at skulle omgående ham...
Man må gerne sige til sin kæreste at man har brug for at han tager på arbejde for at få plads og tid alene. Det er fuldt legalt. Vær dog ærlig og tal sammen. Beder selv min mand om ikke at arbejde hjemme på mine hverdagsfridage. Og det mødes med fuld respekt
Jeg er begyndt at holde mine ferier i Oceanien , derfor holder jeg øje med priser og vejret . Du kan sagtens finde billige rejser for eksempel via Bali, men vigtigst af alt juli august er vintermåneder på New Zealand, Så du skal tage hjem og tage afsted på et senere tidspunkt, hvor Vejret vil være bedre eventuelt kombineret med et smut i Australien, Sydney - Auckland retur kan fås for 2500 kr. Du skal hjem til guldbryllup ❤️
Elisabeth, gå fra ham. Du vil aldrig stole på ham igen og den tvivl vil ødelægge dig. Du havde sagt det var en dealbreaker, han valgte at gøre det alligevel bag din ryg.
Det ville være fantastisk hvis Mads ville stoppe med at afbryde hele tiden. 😊
21 år. De begge er hermed tilgivet. Ham for ikke at opdage i 7 måneder at hun lyver. Hende for at lyve i 7 måneder for at pynte på hendes karriere. 😎😎🥳
Og ham der arbejder hjemme skal enten smutte afsted på job eller være på barsel. At være der og ikke reelt være til stede er skide irriterende.
Gå fra ham med kokainen. Kokainen var vigtigere for ham, end for dig han tog det selvom han kendte din holding.
Manden der arbejder hjemme, skal tage på arbejde !!! Det er virkelig irriterende, at han bliver hjemme og hensynsløst, som han opfører sig. Når hun har barsel, mor og baby skal IKKE indrette sig efter ham. Hun skal ikke tvinges ud med et barn på et par måneder. Et kompromis kunne være, at han arbejder hjemme 1 dag om ugen..
Det er ærgerligt at Jakob først har vist sin fine personlighed frem efter han er stoppet i politik, ellers havde han klart fået min stemme 😁
Den var du nu også før, men med så mange andre politikere, så sløres det desværre ofte.
Så enig med Jakob ift. dilemmaet med stoffer. Har brændt nallerne på en ekskæreste, som tog kokain på en bytur og var mig utro.
Man kan ikke stole på misbrugere
Ej fortæl kvinden der skal giftes det. Spørg dig selv om du ville have vidst det hvis det var dig der var hende. Hvorfor skal det være en nær ven for at vi vil give et andet menneske sådanne ting. Hvis de har en aftale er det måske en kvinde der siger tak for søster solidaritet- eller en kvinde der kommer til at takke dig for at få det at vide inden de blev gift . Eller også så kommer det også som et chok, de bliver stadig gift men får det dejligste ærlige parforhold, med nye regler.
Fortæl det til kvinden, hendes kommende mand er en svin og det skal outtes!! Mennesker som opfører sig sådan som den mand, sårer mange i deres egoistiske væremåde
Datoen for et Guldbryllup er vel kendt flere år ud i fremtiden? I min familie er der i hvert fald tradition for, at fejrer det på datoen. Personligt ville jeg ikke rejse hjem, men det lyder som om, hun vil fortryde det, hvis hun ikke deltager.
Enig med Ellemann, det er så trættende at misbrug er blevet så romantiseret og smart.
Hvordan kan folk stadig ha råd til coke, når så mange andre ikke engang har råd til hakket oksekød??
Til Anna hvis gamle kollega skal giftes: politi anmeld ham. Han udsætter dig for blufærdighedskrænkelse hvilket er strafbart. Ingen skal finde sig i i ufrivilligt at få tilsendt den type materiale
Kære Sonja. Din kæreste skal fise på arbejde og kun arbejde hjemme, hvis det giver mening for jeres familie. Stor high five fra en anden mor på barsel ♡
Til hende i new zealand og guldbryllup. Tag hjem, men lav surprise for dine bedsteforældre. Vores datter gjorde det til sine bedsteforældre, og de blev SÅ glade og overraskede. Den bedste gave de fik, har de siden sagt
Der er noget nyt, der er alt for mange afbrydelser 😌
Til højskolevennerne: Hvorfor ikke prøve at snakke med de to der åbenbart ødelægger den gode stemning. Sandheden er nogle gange en gave. Fortielser og eksklution er meget mere sårende og nogle gange kan mennesker kun se sig selv når flere har sagt fra
Rejs rundt. Du er ung. Fyr den af. Ikke gas. Dine bedsteforældre kommer ikke til at give dig dårlig samvittighed. Det kommer du til at gøre mod dig selv. Om nogle år. Har selv prøvet det. Ps 4 dage.
Rosa skal da blive i NZ! 🇳🇿
Til hende med guld-bryllup dilemmaet. Du har stadig en hel uge, hvor du kan opleve ting og sager og samtidig nå guldbryllupet- det er da en win/win. Så må der lige prioriteres i hvad I skal nå at se/opleve på new Zealand, men det havde trods alt været værre, hvis guldbryllupet lå i den første uge. Nyd at du faktisk er så heldig, at du kan nå begge.
Gad vide om det var en DEAL BREAKER?
Er det ikke liidt hårdt at kalde en person der tager stoffer et par gange om året for en misbruger? Verden har normaliseret alkohol, ellers skulle man også kalde alle der nyder vin til maden eller en øl efter arbejde for alkoholikere med den logik :-/ hun siger hendes eks blev modbydelig når han var påvirket og det har skabt hende dealbreaker - et godt råd til forhold; aldrig døm din nye kæreste for hvad den gamle gjorde, de vil aldrig blive denne samme person.
Rejs rundt i New Zealand! Hyg dig imens du er ung og få en på opleveren - du kan altid nå at komme til suppe-steg-og-is.
Åhhhh jeg glæder mig til Hans’s nye bog. Den sidste var super god
Nej Hans, du kan ikke slippe afsted med at sige du er 41 i udlandet 😂😂 Måske for 20 år siden
Som Julie siger om jobløgnen, er det en hvid løgn, der nemt kan komme til at køre videre. Men den er ikke så slem. Dog er det vigtigt, at Mikkel gør op med sig selv, om han virkelig ikke kan glemme det
Selvfølgelig skal hun tage hjem til det guldbryllup!! Det er once in a lifetime!! New Zealand ligger der også om 10 år.
Giver ham ret. At lyve i 7 måneder Er rødt flag. Ps lad være med at låne hende penge. 😎😎😎
Har hun så stået op hver dag og gået på “arbejde” ? Ps hvordan pokker kan det lade sig gøre at han ikke opdager det efter en måned.
De ses i weekender og ferier kun. Og hun har haft andre jobs ☺️
Hans bog ville sælge tusind bøger, hvis han fortalte 80% helt ærligt. Frem på bordet. Men alle kendte og politikere som skriver bøger, de ligger kun 25% af deres erfaringer i deres bøger. Alt det kedelige.
Julie Rudbæk - synes du er lidt ved siden af, at man ikke er voksen som 21 eller 24 årige. Bevares, selvfølgelig er frontallappen ikke vokset helt sammen, men det er lidt meget at mene, at alle +20 årige ikke er voksne. Det er ret ofte at A-holdet synes, at 20-årige ikke er voksne😅😅
Måske mest på den måde at man som 21-årig stadig ikke helt er så god til konsekvensberegning som en på 30. At man som 21-årig pynter på sit cv i dating kontekst er da ikke en dealbreaker med mindre der er andre ting også
Fejl i timestamps igen…
Det kigger vi på
Godmorgen. Ny episode er ude nu. Julie, Jakob og Hans er aldeles fremragende. Håber I er friske på også at byde ind med indspark. Og tak - på forhånd - for god tone i tråden. God dag //Mads
Elisabeth du skal gå fra ham der tager stoffer. Du skal prioritere dine børn og dem er han et dårligt forbillede for.