Coverbild der Sendung Mads og Børneholdet

Mads og Børneholdet

Podcast von Mads Steffensen

3.5K

Dänisch

Nur bei Podimo

30 Tage kostenlos testen

4,99 € / Monat nach der Testphase.Jederzeit kündbar.

  • 20 Stunden Hörbücher / Monat
  • Podcasts nur bei Podimo
  • Alle kostenlosen Podcasts
Kostenlos testen

Mehr Mads og Børneholdet

Mads og Børneholdet: En fascinerende rejse ind i børnenes verden! Hver lørdag inviterer den karismatiske vært Mads Steffensen et panel af skarpsindige børn til at udforske livets dilemmaer set gennem deres øjne. Fra venskabsdramaer til familiepuslespil og skolegårdens udfordringer - intet emne er for stort eller for småt. Lyt med når børnene deler deres unikke perspektiver på kærlighed, kæledyr og alt derimellem. Voksne lyttere vil blive overraskede og måske endda lære noget nyt! Engagér dig i diskussionen ved at sende dine egne dilemmaer til borneholdet@podimo.com. Mads og Børneholdet er mere end bare en podcast; det's en øjenåbner til børnenes fascinerende tankeverden.

Alle Folgen

43 Folgen

Episode Episode 43: Smuk veninde løber med al opmærksomheden, to i klassen skaber dårlig stemning, og angst for abekopper. Cover

Episode 43: Smuk veninde løber med al opmærksomheden, to i klassen skaber dårlig stemning, og angst for abekopper.

Børneholdet: Texas fra Klassen, Yoko fra Akavet og Lucas fra Klassen. Dilemmaer: Mille har en veninde der er vildt smuk som altid løber med opmærksomheden. Sebastian har en stor frygt for abekopper og ved ikke, hvordan han håndterer det. Klaras veninde har en gammel Youtube-kanal som nogen fra klassen gør nar af bag venindens ryg, og Klara ved ikke, om hun skal sige det til veninden. Bente og Jette er frustrerede over at to fra deres klasse altid taler grimt til dem.

15. Juli 2022 - 26 min
Episode Episode 42: Får ikke nok lommepenge, balletpigerne driller fordi jeg danser hiphop og ensom på ny skole. Cover

Episode 42: Får ikke nok lommepenge, balletpigerne driller fordi jeg danser hiphop og ensom på ny skole.

Børneholdet: Texas fra Klassen, Yoko fra Akavet og Lucas fra Klassen. Dilemmaer: Erika er træt af, hun ikke får nok lommepenge. Sif danser hiphop som den eneste i klassen, mange af pigerne danser ballet, og de mobber Sif og siger, hiphop ikke er fedt. Emil og hans ven blev passet af Emils morfar. De gik ned på deres skole om aftenen, selv om de ikke må, og nu er Emil bange for at morfaren vil sladre til hans forældre. Alexander er startet i en ny skole. Alle drengene spiller fodbold, men det gør han ikke, og han føler sig udenfor.

8. Juli 2022 - 24 min
Episode Episode 41: Crush på en pige fra min klasse, er træt af at være genert og kan ikke lide mine krøller. Cover

Episode 41: Crush på en pige fra min klasse, er træt af at være genert og kan ikke lide mine krøller.

Børneholdet: Texas fra Klassen, Yoko fra Akavet og Lucas fra Klassen. Dilemmaer: En dreng spurgte, hvordan han får sagt til en pige, at han synes, hun er sød. Luna er vildt træt af sine krøller og vil meget hellere have glat hår. Maja går på en privatskole, hvor de får alt for mange lektier for. Trine er træt af, at hun er genert.

1. Juli 2022 - 25 min
Episode Episode 40: Snød med diktat, dyr take-away sluger lommepengene og hvordan overtaler jeg min forældre til at jeg skal på efterskole i udlandet. Cover

Episode 40: Snød med diktat, dyr take-away sluger lommepengene og hvordan overtaler jeg min forældre til at jeg skal på efterskole i udlandet.

Børneholdet: Texas fra Klassen, Yoko fra Akavet og Lucas fra Klassen. Dilemmaer: Norma kiggede efter sin veninde i diktat, men veninden havde desværre en del fejl og derfor fik Norma lavere karakter, end hvis hun bare havde stavet ordene selv. Wille bruger alle sine penge på slik og snacks på tanken i frikvarteret og han er træt af, han ikke kan spare op. Maikens forældre synes ikke, hun skal på efterskole i udlandet, og Maiken ved ikke, hvordan hun skal overtale dem.

24. Juni 2022 - 31 min
Episode Episode 39: Vil ikke have togskinner, afhængig af min telefon og hvorfor går piger på toilettet sammen. Cover

Episode 39: Vil ikke have togskinner, afhængig af min telefon og hvorfor går piger på toilettet sammen.

Børneholdet: Liva fra juniorbagedysten, Lucas fra Klassen og Jeppe fra Linda P og stjerneskuddene. Dilemmaer: Isabella er træt af, at hun skal have togskinner. Emil spurgte, hvorfor piger altid går på toilettet sammen, og hvad de laver derude. Emily er afhængig af sin telefon, og hun føler sig stresset over det. Karl har kun tre tætte venner, og han er i tvivl om det er for få, ikke mindst fordi hans jævnaldrende virker til at have mange flere venner.

17. Juni 2022 - 27 min
Super gut, sehr abwechslungsreich Podimo kann man nur weiterempfehlen
Super gut, sehr abwechslungsreich Podimo kann man nur weiterempfehlen
Ich liebe Podcasts, Hörbücher u. -spiele, Dokus usw. Hier habe ich genügend Auswahl. Macht 👍 weiter so

Wähle dein Abonnement

Am beliebtesten

Premium

20 Stunden Hörbücher

  • Podcasts nur bei Podimo

  • Keine Werbung in Podimo Podcasts

  • Jederzeit kündbar

30 Tage kostenlos testen
Dann 4,99 € / monat

Kostenlos testen

Premium Plus

100 Stunden Hörbücher

  • Podcasts nur bei Podimo

  • Keine Werbung in Podimo Podcasts

  • Jederzeit kündbar

30 Tage kostenlos testen
Dann 13,99 € / monat

Kostenlos testen

Nur bei Podimo

Beliebte Hörbücher

Kostenlos testen

30 Tage kostenlos testen. 4,99 € / Monat nach der Testphase. Jederzeit kündbar.