
Rozhovory Choices
Podcast von choicessk
Nimm diesen Podcast mit

Mehr als 1 Million Hörer*innen
Du wirst Podimo lieben und damit bist du nicht allein
Mit 4,7 Sternen im App Store bewertet
Alle Folgen
77 Folgen
Nielen Lionel Messi, Anthony Hopkins, Sheldon Cooper, ale aj ľudia na autistickom spektre z nášho okolia sú jedineční. Myslia logicky, orientujú sa na detail a sú verní jednej oblasti, no líšia sa schopnosťou nadväzovať vzťahy, záujmami, citlivosťou na podnety či spôsobom komunikácie. S psychoterapeutkou a koučkou Zuzanou Oravcovou z platformy Univerzitka [https://univerzitka.sk/] sa rozprávame o ich výzvach pri dospievaní či hľadaní uplatnenia, no predovšetkým poukazujeme na to, ako svojou kreativitou a originálnym myslením prispievajú k obohateniu sveta.

Kyberšikana každodenne ovplyvňuje životy tisícov mladých ľudí. Aké jej formy zažívajú a koľkí sú jej obeťami? Zvládneme ju? Vieme jej predchádzať? S Petrom Lengyelom, odborníkom na prevenciu násilia a autorom vzdelávacích programov pre školy, sa rozprávame o aktuálnej situácii a niektorých zisteniach kvalitatívneho prieskumu Kyberšikana na stredných školách [https://absolventisikany.sk/wp-content/themes/sikana/public/etc/Kybersikana_na_strednych_skolach.pdf?v=1.0], ktorý realizoval Inštitút pre verejné otázky spolu s partnermi Slovak Telekom a Accenture.

V niektorých krajinách lekári môžu pacientom odporučiť návštevy výstav, koncertov, divadelných predstavení alebo účasť na umeleckých workshopoch ako súčasť liečebného plánu. Predpisovanie umenia je tam súčasťou zdravotnej starostlivosti. S kultúrnou manažérkou a publicistkou Michaelou Kučovou diskutujeme o tom, ako to prebieha a aký vplyv majú umenie a kultúrne aktivity na duševné zdravie a našu celkovú pohodu.

Rodičia sú súčasťou nášho života. Majú veľký vplyv na to, akí sme a aké vzťahy si vytvárame. Zvyčajne sú pre nás zdrojom lásky, podpory a bezpečia, no zažívame s nimi aj obdobia výziev, hnevu a neporozumenia. S psychologičkou, vedeckou pracovníčkou a vysokoškolskou pedagogičkou Luciou Záhorcovou sa rozprávame o tom, prečo je vzťah s rodičmi občas zložitý a ako ho môžeme lepšie pochopiť.

O význame nášho bytia sa dá premýšľať dvoma spôsobmi. Prvým je hľadanie veľkého zmyslu, kde sa zaoberáme otázkami “Prečo sme tu?” a “Aký je náš účel?”. Druhým je každodenný zmysel, kde sa zameriavame na dôvody, prečo robíme to, čo robíme, prečo sa snažíme a čo nám prináša pocit naplnenia a spokojnosti. O zmysle života sa rozprávame s filozofom, vysokoškolským pedagógom, organizátorom Filozofických víkendov Jakubom Betinským, ktorý je známy aj z podcastov Pravidelná dávka [https://www.pravidelnadavka.sk/] a Kvantum ideí [https://kvantumidei.podbean.com/].