Autisme på Hjernen

Autisme på Hjernen

Podkast av Molis

I podcasten Autisme på Hjernen – sæson 2 behandler autoriseret psykolog Ea Carøe og autistisk forandringsagent Pernille Hebsgaard relevante temaer inden for autismeområdet. Her bidrager Ea Carøe med udgangspunkt et psykologfagligt perspektiv og sin kliniske erfaring, mens Pernille Hebsgaard med sit indefraperspektiv forener begges viden samt personlige erfaringer som nære relationer til autistiske mennesker. I flere af podcastens episoder inviterer Ea Carøe og Pernille Hebsgaard forskellige gæster til at medvirke med viden og perspektiver om de emner, episoderne går i dybden med. Autisme på Hjernen er en podcastserie på foreløbigt to sæsoner produceret af Molis, en psykologisk praksis med speciale i autisme og ADHD.

Prøv gratis i 7 dager

99,00 kr / Måned etter prøveperioden.Avslutt når som helst.

Prøv gratis

Alle episoder

19 Episoder
episode En autists vej i livet – med Silke Ena Svare Arbo artwork
En autists vej i livet – med Silke Ena Svare Arbo

I denne episode skal du lytte til en ung autists anderledes vej gennem arbejdslivet og livet helt generelt. Hvordan går man fra mistrivsel til trivsel? Hvad betyder diagnosticering for det autistiske menneske? Og hvilke styrker og udfordringer er der ved at være ung autist?

15. apr. 2025 - 1 h 18 min
episode Sendiagnosticeret og hvad så? – med Ea og Pernille artwork
Sendiagnosticeret og hvad så? – med Ea og Pernille

Hvornår er man egentlig sendiagnosticeret? Hvorfor diagnosticeres så mange sent i livet? Hvad betyder den sene diagnosticering for disse mennesker, og hvorfor ser vi typisk diagnosticering i forbindelse med udbrændthed? Det taler vi om i denne episode, der kombinerer det faglige og personlige perspektiv.

01. apr. 2025 - 1 h 17 min
episode Hvad er autistisk leg? – med forsker Zanitha Månegaard artwork
Hvad er autistisk leg? – med forsker Zanitha Månegaard

Ved du, hvad autistisk leg er, og er du nysgerrig på, hvordan autistiske børn leger, og hvad der skal til for at skabe en god legeoplevelse? I denne episode ser vi på autistisk leg fra et forskningsmæssigt perspektiv og dykker ned i, hvad der skal til, for at man reelt oplever sig selv som værende legende, og hvad leg betyder for autistiske børns udvikling.

18. mars 2025 - 1 h 2 min
episode Mødet med psykiatrien – med psykiater Mikkel Rasmussen artwork
Mødet med psykiatrien – med psykiater Mikkel Rasmussen

Denne episode tager afsæt i et psykiatrisk perspektiv, hvor vi taler om alt fra differentialdiagnostik og komorbiditeter til gode råd i forbindelse med udredning. Hvordan oplever psykiateren den nuværende praksis i forhold til udredning, hvilke udfordringer er der i denne forbindelse, og hvad er formålet med at diagnosticere?

04. mars 2025 - 48 min
episode Hvorfor er der modstand mod diagnoser? – med børne- og ungepsykiater Pernille Darling artwork
Hvorfor er der modstand mod diagnoser? – med børne- og ungepsykiater Pernille Darling

Vil du gerne vide, hvad tryghed betyder for autistiske mennesker i forhold til deres ageren i verden, hvorfor diagnoser er vigtige for mange, og hvad modstanden imod disse kan have grobund i? I denne episode taler vi om vigtigheden af at stille (de rigtige) diagnoser.

18. feb. 2025 - 1 h 15 min
Enkelt å finne frem nye favoritter og lett å navigere seg gjennom innholdet i appen
Liker at det er både Podcaster (godt utvalg) og lydbøker i samme app, pluss at man kan holde Podcaster og lydbøker atskilt i biblioteket.
Bra app. Oversiktlig og ryddig. MYE bra innhold⭐️⭐️⭐️

Prøv gratis i 7 dager

99,00 kr / Måned etter prøveperioden.Avslutt når som helst.

Eksklusive podkaster

Uten reklame

Gratis podkaster

Lydbøker

20 timer i måneden

Prøv gratis

Bare på Podimo

Populære lydbøker