
Nederlands
Geschiedenis & Religie
Tijdelijke aanbieding
Daarna € 9,99 / maandElk moment opzegbaar.
Over Theologie aan de gracht
Theologie aan de gracht is een podcast van de Theologische Universiteit Utrecht over... theologie. Een onbeschaamd theologisch gesprek door docenten en onderzoekers van de TUU over het ambacht van de theologie.De vaste kern van de podcast wordt gevormd door Marinus de Jong, universitair docent theologie van het neocalvinisme. Daarnaast Koert van Bekkum, docent Oude Testament en hoogleraar aan de ETF in Leuven. Tot slot, Myriam Klinker-De Klerck, universitair hoofddocent Nieuwe Testament. Afwisselend schuiven andere onderzoekers, docenten en hoogleraren van de TUU aan om te praten over verschillende theologische onderwerpen.
#24 - Wat betekent de kinderdoop in verschillende culturen? - met Jos Colijn
Als je doopouders in verschillende landen vraagt naar de betekenis van de doop krijg je heel verschillende antwoorden. Toch is er ook overeenkomst: de doop brengt bescherming. Daarmee is de doopvatting een stuk sacramenteler dan de officiële leer, in tegenstelling tot bij de beleving van het heilig avondmaa. We praten er over door met Jos Colijn. Dr. Jos Colijn in universitair docent aan de TUU en is verantwoordelijk voor de Master of Intercultural Reformed Theology. Hij promoveerde in 2023 aan de Protestantse Theologische Universiteit op een proefschrift over de doop getiteld Testing the Waters Infant Baptism as a Case Study for Doing Reformed Theology Interculturally. [https://heiligedoop.nl/wp-content/uploads/2025/03/ColijnJJA.Proefschrift2023.pdf] In dit artikel [https://www.aup-online.com/content/journals/10.5117/KT2025.1.005.COLI] in Kerk en Theologie vat Jos een deel van zijn dissertatie samen: "Handelt God in de kinderdoop? Een intercultureel perspectief op de kinderdoop als sacrament in de gereformeerde traditie" (jaargang 76.1 (2025), 38-60). Jakob van Bruggen, Het logo van het geloof: over de doop (Kok, 2010). Het proefschrift van Jasper Bosman over de beleving van het avondmaal: Jasper Bosman, Celebrating the Lord’s Supper in the Netherlands: A Study of Liturgical Ritual Practice in Dutch Reformed Churches (2020) [https://theoluniv.ub.rug.nl/347/1/2020%20Bosman%20summary.pdf] En een samenvatting in een artikel: Jasper Bosman, "Beleving van het Heilig Avondmaal" in: Handelingen: tijdschrift voor praktische theologie en religiewetenschap 48.1 (2021). [https://doi.org/10.54195/h.11710]
#23 - Kars Veling; wat heeft de hermeneutiek en de filosofie te zeggen tot de theologie?
Dit jaar overleed filosoof, onderwijsbestuurder en politicus Kars Veling. Vlak voor zijn overlijden rondde hij zijn laatste publicatie af: Tot hier: filosofische herinneringen. Veling was de eerste politiek leider van de ChristenUnie, bestuurder van verschillende scholen, maar ook hoogleraar Filosofie aan de Theologische Universiteit Kampen (nu Utrecht). Samen met prof. dr. Pieter Vos, hoogleraar ethiek aan de PThU en alumnus van de TUU en prof. dr. Jan van der Stoep, opvolger van Veling als hoogleraar filosofie aan de TUU spreken we door over de erfenis van Veling en over dit boek. We spreken over de rol van de theologie en Bijbel in dit boek. Veling heeft daarover interessante beschouwingen en prangende vragen. Hoe verhoudt zich de theologie tot de filosofie? Wat heeft hermeneutiek te zeggen voor de interpretatie van de Bijbel? Wat is de rol van het geloof in de filosofie? Kars Veling, Tot hier: filosofische herinneringen (Buijten en Schipperheijn, 2025)
#22 - De pastorale kracht van het Oude Testament met Egbert Brink
Het boek Job kennen we vooral van de verhalende gedeelten aan begin en eind. De lange monologen slaan we misschien wel over. Egbert Brink, predikant in de NGK en docent pastoraat aan de TUU, leest juist wel die monologen. Daarin schuilt een ongekende pastorale kracht. Een gesprek over de Bijbel en pastoraat, het oude testament, de klacht en ons beeld van God. Ad de Bruijne en Hans Burger (red.), Gereformeerde hermeneutiek vandaag (Vuurbaak, 2017) Egbert Brink, ‘Het levensraadsel van de lijdende rechtvaardige’, in: Kamper kanttekeningen, Rob van Houwelingen (red.), Buijten & Schipperheijn Motief, Amsterdam, 2021 A. van de Beek, Rechtvaardiger dan Job (1992) ‘Pastorale omgang met kwetsbaarheid’ in Handelingen: tijdschrift voor praktische theologie en religiewetenschap 2022-2, 29-38. Weergave van Vol 49 Nr 2 (2022): Kwetsbaarheid [https://tijdschrift.handelingen.com/issue/view/588/66] Okke Jager, Oude beelden spreken een nieuwe taal (1990) Kees van de Kooi, Een weldadige kracht: Christelijk geloof en het alledaagse in het licht van de Geest (KokBoekencentrum, 2025)
#21 - Hoe gereformeerd is de charismatische beweging? met Ronald Westerbeek
We spreken met Ronald Westerbeek, gastdocent en promovendus aan de TU Utrecht en huistheoloog van New Wine, een charismatische vernieuwingsbeweging. Wat is de charismatische beweging eigenlijk? Is dat hetzelfde als de pinksterbeweging? En hoe verhoudt zich dat tot de gereformeerde traditie? Is het een breuk of liggen er meer lijnen. Een gesprek naar aanleiding van het boek van Ronald, Proeven en watertanden: aanzetten tot charismatische vernieuwing dat recent verscheen.
#20 - Schepping en evolutie - live in de sociëteit van S.S.R.-N.U.
Dit keer een wat andere aflevering, niet met een gast die praat over zijn onderzoek, maar een gesprek tussen dr. Marinus de Jong, prof. dr. Koert van Bekkum en prof. dr. Jan van der Stoep. We spreken over een thema dat ons door een luisteraar is aangereikt: schepping en evolutie. Hoe verhouden die twee zich tot elkaar? Hoe kijken wij daar als theologen en als filosoof-bioloog naar? Kunnen die samengaan of sluiten ze elkaar uit? En hoe resoneert hier de verhouding tussen geloof en wetenschap op de achtergrond. Wat deze aflevering extra bijzonder maakt is dat we op verzoek deze podcast live opnamen in de sociëteit van christelijke studentenvereniging SSR-NU in Utrecht. Aan het einde worden er door leden van deze vereniging ook vragen gesteld die we proberen te beantwoorden.
Kies je abonnement
Tijdelijke aanbieding
Premium
20 uur aan luisterboeken
Podcasts die je alleen op Podimo hoort
Gratis podcasts
Elk moment opzegbaar
1 maand voor € 1
Daarna € 9,99 / maand
Premium Plus
Onbeperkt luisterboeken
Podcasts die je alleen op Podimo hoort
Gratis podcasts
Elk moment opzegbaar
Probeer 30 dagen gratis
Daarna € 11,99 / month
1 maand voor € 1. Daarna € 9,99 / maand. Elk moment opzegbaar.