
Blok wschodni
Podcast von Paulina Siegień i Wojciech Siegień | Krytyka Polityczna
„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.***Przepisujemy idee na rzeczywistość. Dla Polski otwartej, zielonej i solidarnej.www.krytykapolityczna.plNagrywamy dla Was podcasty. Na innych kanałach polecamy rozmowy Pauliny Januszewskiej https://tinyurl.com/49bx6zzvi serial Zuzanny Dąbrowskiej i Julii Ikonowicz Wychowanie płci żeńskiej https://tinyurl.com/2wrwymc8O tym co słychać w wydawnictwie KP dowiecie się z podcastu O książkach https://tinyurl.com/52zcb543Znajdziecie nas też na platformach Spreaker i Apple Podcasts.
Nimm diesen Podcast mit
Alle Folgen
25 Folgen
„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. * Protrumpistowski zwrot cyfrowych oligarchów z Krzemowej Doliny w połączeniu z rozwijającymi się technologiami sztucznej inteligencji sprawił, że na horyzoncie zamajaczyło widmo cyberfaszyzmu. To, że internet, a zwłaszcza sieci (anty) społecznościowe szkodzą demokracji, dzisiaj brzmi już jak truizm. Ale to właśnie krystalizujący się podczas drugiej kadencji Trumpa sojusz big-techów z populistyczną i coraz bardziej radykalizującą się prawicą staje się niebezpiecznym wyzwaniem naszej najbliższej przyszłości. W nowym odcinku Bloku Wschodniego dyskutujemy o XIX-wiecznych, eugenicznych źródłach współczesnego cyberfaszyzmu, odkrywamy ciemną stronę słonecznej Kalifornii, odnajdujemy podobieństwa między Waltem Disneyem i Włodzimierzem Leninem. Przyglądamy się mesjanistycznym i transhumanistycznym inspiracjom Elona Muska i opowiadamy o rosyjskim technologicznym wunderkindzie, czyli Pawle Durowie. Wspólnie zastanawiamy się, kto od kogo czerpał inspiracje i czy wszystkich nas czeka cyfrowy Gułag. Bo jeśli współczesny cyberfaszyzm odwołuje się do tych samych prądów, z których wyrosły rewolucyjny komunizm i faszyzm z początku XX wieku, to jedno wiemy na pewno: to się niestety nie może skończyć dobrze. BLOK WSCHODNI [https://open.spotify.com/show/4R0FjS5t23AQ7Zxtzfxbjx] „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni [https://open.spotify.com/show/4R0FjS5t23AQ7Zxtzfxbjx]”, który prowadzą Paulina Siegień [https://krytykapolityczna.pl/bio/paulinasiegien/] i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. * W mieście Aczchoj-Martan w Czeczenii, władze wyrzuciły na bruk centralnego placu ciało 17 letniego Ekserhana Chumaszewa, który zasztyletował wcześniej kadyrowowskiego policjanta i w efekcie został zastrzelony przez innych funkcjonariuszy. Zebranym mieszkańcom miasteczka kazano przyglądać się bezczeszczeniu zwłok. W następnych dniach represje reżymu Kadyrowa dotknęły rodzin i krewnych Chumaszewa, którzy byli porywani z miejsc zamieszkania, grożono im pozbawieniem domów i wygnaniem z Czeczenii. Nagrania tej publicznej kaźni zwłok wywołały falę oburzenia na świecie, Kadyrowa oskarżano o barbarzyńskie praktyki rodem ze średniowiecza. Kreml z kolei udał, że nie wie nic o zdarzeniu, nie wszczęto żadnego postępowania. W tym samym czasie po drugiej stronie globu trwały aresztowania osób podejrzanych o nielegalny pobyt na terenie USA przez agentów ICE. Pod trampowski walec walki z nieleganą migracją wpadają często obywatele Stanów Zjednoczonych, którzy ze względów rasowych podpadają pod profil „unauthorized alien”. Tak było w przypadku Juana Carlosa Lopez-Gomeza, 20 latka zatrzymanego za przekroczenie prędkości i o mały włos nie wydalonego z własnego kraju. Takiego szczęścia nie miał Abrego Garica deportowany „przez pomyłkę” do Salwadoru i zamknięty w obozie koncentracyjnym dla szczególnie niebezpiecznych przestępców.W dzisiejszym podcaście przyglądamy się podobieństwom tych sytuacji i szukamy śladów czeczenizacji nowego kraju Europy Wschodniej, czyli Stanów Zjednoczonych. Zastanawiamy się nad podobieństwami pomiędzy reżymem putino-kadyrowskim oraz trampistowskim aparatem władzy. Być może najciekawsze podobieństwo pomiędzy reżymami polega na prywatyzacji przemocy, wymierzanej w imieniu państwa przez zewnętrzne, prywatne struktury penalne. BLOK WSCHODNI [https://open.spotify.com/show/4R0FjS5t23AQ7Zxtzfxbjx] „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni [https://open.spotify.com/show/4R0FjS5t23AQ7Zxtzfxbjx]”, który prowadzą Paulina Siegień [https://krytykapolityczna.pl/bio/paulinasiegien/] i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. * Nowa kadencja Donalda Trumpa od początku przebiega pod hasłami aneksji Kanady i Grenlandii. Dlaczego nie Meksyku? Dlaczego ekspansjonistyczna wyobraźnia nowej waszyngtońskiej administracji wyraźnie kieruje się na północ? W lutym w Arabii Saudyjskiej po raz pierwszy od kilku lat spotkały się delegacje amerykańskich i rosyjskich urzędników wysokiego szczebla, by rozmrażać relacje i dyskutować o zakończeniu wojny w Ukrainie. Ale jeden z członków rosyjskiej delegacji, dotychczas nieznany szerszej publiczności finansista po Standfordzie Kiriłł Dmitrijew w wypowiedzi dla mediów zaznaczył, że rozmowy toczyły się także wokół rosyjsko-amerykańskiej współpracy w obszarze Arktyki. W kolejnym odcinku „Bloku wschodniego” rozmawiamy o regionie, w którym koncentrują się przyszłe konfrontacje największych światowych graczy i przybliżamy możliwe obszary współpracy i konkurencji Rosji i nowego państwa Europy Wschodniej, czyli trumpistowskiej Ameryki. BLOK WSCHODNI [https://open.spotify.com/show/4R0FjS5t23AQ7Zxtzfxbjx] „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni [https://open.spotify.com/show/4R0FjS5t23AQ7Zxtzfxbjx]”, który prowadzą Paulina Siegień [https://krytykapolityczna.pl/bio/paulinasiegien/] i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. * Stany Zjednoczone Ameryki Północnej to nowe państwo bloku wschodniego. Ta koncepcja będzie nam przyświecać w trzecim sezonie podcastu, w którym rozmawiamy centralnie o wschodzie. W najbliższych odcinkach będziemy przyglądać się skutkom dla Europy Wschodniej i całego obszaru poradzieckiego. Na pierwszy ogień idzie Białoruś. W obliczu tektonicznych zmian we światowej geopolityce spowodowanej autorytarnym kaprysem Donalda Trumpa, stawiamy tezę, że kwestia nawozów to skomplikowany problem geopolityczny. To właśnie ze względu na ten problem nowa amerykańska administracja postanowiła wskrzesić politycznego trupa Łukaszenki, a Trump krótko po zaprzysiężeniu wysłał do Mińska swojego emisariusza. Dzieje się tak dlatego, że łukaszenkowski reżim dysponuje złożami dwóch, prawie niewyczerpanych zasobów: więźniami politycznymi i nawozami potasowymi. Gdzie znajduje się Białoruś na wykrzywionej mapie świata w głowie Donalda Trumpa? Okazuje się, że bardzo blisko Kanady. Dlatego pokażemy skomplikowaną układankę interesów ekonomicznych i politycznych, w której agresywna postawa Trumpa w stosunku do Kanady, skutkuje jego zbliżeniem z białoruskim satrapą. A w tle jest bezpieczeństwo żywnościowe świata, tendencje migracyjne i wielkie pieniądze. BLOK WSCHODNI [https://open.spotify.com/show/4R0FjS5t23AQ7Zxtzfxbjx] „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni [https://open.spotify.com/show/4R0FjS5t23AQ7Zxtzfxbjx]”, który prowadzą Paulina Siegień [https://krytykapolityczna.pl/bio/paulinasiegien/] i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. * W ostatnim w tym roku podcaście próbujemy przyjrzeć się bilansowi ostatnich miesięcy dla obu stron wojny. Proponujemy, żeby spojrzeć na ten konflikt nie tylko w krótkiej perspektywie ostatnich trzech lat gorącej jego fazy. Niedawno ukazała się bowiem ważna książka Jak Ukraina traciła Donbas Denisa Kazanskiego i Maryny Worotyncewej, która dowodzi, że z niemilitarnymi formami agresji Rosji przeciwko Ukrainie mieliśmy do czynienia na długo przed 2014 rokiem. W tym sensie efekt hybrydowych i otwarcie militarnych form wojny Rosji przeciwko Ukrainie może być oceniany jako ciąg porażek strategii Kremla na drodze do podporządkowania Ukrainy. Z drugiej strony przyglądamy się bilansowi wojny po stronie agresora. Rozważamy zadyszkę wojennego modelu ekonomiki Putina, skutkującej narastającym kryzysem ekonomicznym w Rosji, niedawną syryjską katastrofę Putinowskiego reżimu i porażkę hybrydowej agresji w Mołdawii. Putin broni się jeszcze zaciekle w Gruzji, wsadza kije w szprychy demokracji w Rumunii i efektywnie wykorzystuje swoich proxy na Węgrzech czy w Słowacji. W tym samym czasie z syryjskich pustyń nadciąga dla Rosji militarne zagrożenie w postaci zradykalizowanych i ostrzelanych uczestników powstania antyasadowskiego.W sieci krążą dziesiątki nagrań bojowników z Syrii, płynnym rosyjskim zapowiadających przyjście i wywrócenie do góry nogami państwa rosyjskiego. Sprzyja temu bezprecedensowe osłabienie totalitarnej władzy klanu Kadyrowa w Czeczenii. Słowem, pod koniec 2024 roku obie strony konfliktu są wycieńczone, ale struktura glinianego kolosa pseudoimperium Putina chwieje się w posadach. Pozostaje pytanie – czy przyjdzie Trump i go przewróci, czy wyciągnie do niego dłoń, ratując od upadku? BLOK WSCHODNI [https://open.spotify.com/show/4R0FjS5t23AQ7Zxtzfxbjx] „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni [https://open.spotify.com/show/4R0FjS5t23AQ7Zxtzfxbjx]”, który prowadzą Paulina Siegień [https://krytykapolityczna.pl/bio/paulinasiegien/] i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy. Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Hol dir die App, um deine Podcasts mitzunehmen