
Človek Zvedavý
Podcast von Peter Sopko & Marek Sandor
Človek Zvedavý je podcast, v ktorom Peter a Marek nechávajú spolu s hosťami voľne plynúť myšlienky na témy od umenia až po vedu. Spája ich spoločná chuť učiť sa nové veci, obaja by sa charakterizovali ako "jack of all trades, master of none" a tento projekt im tiež slúži ako protiváha k stereotypu, ktorý im do života vnáša práca s číslami.
Nimm diesen Podcast mit
Alle Folgen
27 Folgen
Hlava 22 od Josepha Hellera je román, ktorý sa stal kultovým dielom a samotný názov zľudovel ako označenie na absurdné situácie, s ktorými sa stretávame v každodennom živote aj dnes. V roku 2019 na základe predlohy od Josepha Hellera vyšlo seriálové spracovanie tohto diela a v najnovšej epizóde podcastu Človek Zvedavý sa rozprávame o oboch verziách tohto nadčasového príbehu, o vojne, absurdnosti byrokracie a snahe prežiť.

V tohtoročnej prvej epizóde sa rozprávame o knihe Why Honor Matters alebo Prečo na cti záleží od autora Tamler Sommers. Hovoríme o kultúre cti (honor culture), kultúre dôstojnosti (dignity culture), o tom, aké majú výhody a nevýhody a o tom, či má česť v dnešnom svete miesto. Bolo niekedy stretnutie v dueli dobré riešenie? Mala by sa v istej forme vrátiť restoratívna spravodlivosť do škôl a súdnych procesov? Je v poriadku brániť si česť násilím? Mali postavy v Krstnom otcovi niečo, čo by sme im mohli závidieť? Nevieme. Ale snažíme sa to zistiť.

Lockdown je tu, celoplošné testovanie začína a preto je dobrý čas rozprávať sa o filozofii stoikov. William B. Irvine v roku 2008 vydal knihu Sprievodca dobrým životom: Starodávne umenie stoickej radosti, v ktorej prináša svoj pohľad na učenie, ktoré žili Marcus Aurelius, Seneca, Epictetus alebo Musonius Rufus. V rozhovore o tejto knihe prechádzame hlavné metódy stoikov, ktoré spomína autor, ako napríklad negatívna vizualizácia, nacvičovanie chudoby alebo internalizácia cieľov.

Po ďalšej dlhšej pauze sme sa dnes okrem iného rozprávali o krátkom príbehu od argentínskeho spisovateľa Jorge Luis Borges - Babylonská knižnica. Ako by vyzeral svet, v ktorom by väčšinu okolia tvorili knihy? Čo keby väčšina z tých kníh nedávala zmysel? Ako by sa ľudia správali a ako by našli zmysel života? V krátkej poviedke od Borgesa sa nám rozprávač snaží popísať práve takýto svet. Rozhovor o príbehu začína 11:10

Po dlhšej pauze sa v epizóde #023 rozprávame s Matejom Štepitom! Na začiatku sa nevyhneme ani téme pandémie, ktorá stále rezonuje našim svetom, ale Matej je okrem iného psychológ, poradca a učiteľ jogy a v podcaste sa s ním rozprávame o rôznych častiach jeho profesie a záujmov. V takmer dvojhodinovej konverzácii prejdeme témy ako: spiritualita/duchovno, duša, vnútorne prežívanie, joga, rozdiel medzi terapiou a prevenciou a mnoho iného.

App downloaden & deine Podcasts überall hören