Film a doba

Film a doba

Podcast von Film a doba

Podcast Pavla Sladkého a časopisu Film a doba o kinematografii. Diskuse o nejlepších filmech, klíčových festivalech, nových talentech českého filmu a dalších tématech.

Kostenlos testen für 30 Tage

4,99 € / Monat nach der Testphase.Jederzeit kündbar.

Gratis testen

Alle Folgen

71 Folgen
episode Film a doba 70 – Prahu mám radši ošoupanou. S Janem Saskou o cestách od blbin k oceňované animaci artwork
Film a doba 70 – Prahu mám radši ošoupanou. S Janem Saskou o cestách od blbin k oceňované animaci

Režisér a animátor Jan Saska slaví úspěchy s filmy jako Hurikán a Happy End. Je jedním z nejvýraznějších jmen české animace, jeho snímky se promítaly na Sundance nebo v Cannes. Z příběhu Hurikána, muže s prasečí hlavou a jménem z písně Dalibora Jandy, teď může být (další) komiks i celovečerní film. Nejnovější snímek vznikl původně jako „blbina“ se snahou vyzkoušet si médium komiksu. O periferním retru, animačním stylu, inspiracích i uštědřených lekcích mluví Jan Saska v nové epizodě.

05. Mai 2025 - 47 min
episode Film a doba 69 – Science fiction a filozofické experimenty dělají stejnou práci, říká Jiří Beňovský artwork
Film a doba 69 – Science fiction a filozofické experimenty dělají stejnou práci, říká Jiří Beňovský

O Terminátorovi, Mickeym17, Star Treku, Matrixu, Mementu a dalších filmech mluví v nové epizodě podcastu Jiří Beňovský. Ve Švýcarsku usazený filozof prozkoumával filozofická východiska (především) mainstreamové sci-fi a nedávno vydal knihu Philo Fiction – Historky z podsvětí filozofie. Jak filmy rozvíjejí otázku, co to je čas? Jak známé příběhy přistupují k Turingově testu, perdurantismu, tzv. Mariinu pokoji, otázkám AI, identity a dalším tématům?

22. Apr. 2025 - 46 min
episode Film a doba 68 – Popcorn ano, nebo ne? Kino se dělá srdcem, říkají kinařky z Prostějova a Napajedel artwork
Film a doba 68 – Popcorn ano, nebo ne? Kino se dělá srdcem, říkají kinařky z Prostějova a Napajedel

Jaké to je, provozovat v českých městech – mimo největší kulturní centra jako jsou Praha a Brno – jednosálové kino? Kinařky Barbora Kucsa Pragerová z prostějovského Kina Metro70 a Zuzana Némethová z Kina Napajedla mluví o spolupráci s politiky z místní samosprávy, o umělé inteligenci, problémech, výzvách a radostech své profese.

14. März 2025 - 49 min
episode Film a doba 67 – Víc žen, debutů a žánrů. Jiná politika. Berlinale vykročilo novým směrem artwork
Film a doba 67 – Víc žen, debutů a žánrů. Jiná politika. Berlinale vykročilo novým směrem

75. Berlínský filmový festival vyhrál snímek Sny, který natočil norský režisér Dag Johan Haugerud. Velkou cenu poroty dostal Brazilec Gabriel Mascaro za film Blue Trail, Modrá stopa, nejlepším scenáristou Radu Jude díky filmu Kontinental'25. O oceněných tvůrcích a tvůrkyních v hlavní soutěži Berlinale, ale také o nové sekci Perspektivy a o tendencích a charakteristických momentech soutěžního programu mluví v rozhovoru s Pavlem Sladkým filmová publicistka a dramaturgyně festivalu Jeden svět Kamila Dolotina. Filmař a publicista Marek Čermák shrnuje svoji zkušenost s programem Berlinale Talents.

23. Feb. 2025 - 1 h 6 min
episode Film a doba 66 – Abeceda díla Davida Lynche artwork
Film a doba 66 – Abeceda díla Davida Lynche

David Lynch nezemřel, David Lynch je. V novém podcastu to tvrdí David Havas a Štěpánka Zapata, milovníci a znalci díla slavného amerického režiséra. V 66. epizodě Filmu a doby hrajeme hru – losujeme postupně všechna písmena abecedy a ke každému nabízíme krátký výklad zásadních pojmů, vztahujících se k dílu Lynchově tvorbě. A Abeceda (1969) Abstrakce a archetypy   B Belucci, Bowie a popkultura vůbec Budget Babička (1970)   C Cit a naléhavost Cesta   D Daniel (Frank/ František) Dualismus, dobro a zlo, white lodge / black lodge ad. Drogy Duna   E Ezo Evropa Elektřina Erotika   F Fantastično a sny Filadelfie   G Gotika (americká gotika) a další žánry v díle DL   H Herci   I Id, pudy, slast a psychoanalýza Industriál   J Jinakost Jednoduchost, v Alvinu Straightovi i předpovědích počasí   K Karma Kafe   L Literatura Láska LA   M Mulholland Drive (2001) Mravenci Meditace Místo snění   N Noc, noir Nový Hollywood   O Outsideři   P Playstation Postmoderna?   Q Quantico   R Rutina a disciplína RR - Ronnie Rocket   S Skaut Sicamore   T Twin Peaks Telefon   U Up in Flames, písně a hudba   V Velvet a vzory, production design a materiály   W Wilder (Billy)   X Xperiment   Y Yummy, Yikes!   Z Zvuk Zběsilost (v srdci)

27. Jan. 2025 - 1 h 9 min
Der neue Look und die “Trailer” sind euch verdammt gut gelungen! Die bisher beste Version eurer App 🎉 Und ich bin schon von Anfang an dabei 😉 Weiter so 👍
Eine wahnsinnig große, vielfältige Auswahl toller Hörbücher, Autobiographien und lustiger Reisegeschichten. Ein absolutes Muss auf der Arbeit und in unserem Urlaub am Strand nicht wegzudenken... für uns eine feine Bereicherung
Spannende Hörspiele und gute Podcasts aus Eigenproduktion, sowie große Auswahl. Die App ist übersichtlich und gut gestaltet. Der Preis ist fair.

Kostenlos testen für 30 Tage

4,99 € / Monat nach der Testphase.Jederzeit kündbar.

Exklusive Podcasts

Werbefrei

Alle frei verfügbaren Podcasts

Hörbücher

20 Stunden / Monat

Gratis testen

Nur bei Podimo

Beliebte Hörbücher