Fra værksted til filmbranche

Fra værksted til filmbranche

Podcast von Odense Filmværksted

En podcast fra Odense Filmværksted, hvor vi snakker med filmprofessionelle om rejsen fra værksted til filmbranche.

Kostenlos testen für 30 Tage

4,99 € / Monat nach der Testphase.Jederzeit kündbar.

Gratis testen

Alle Folgen

6 Folgen
episode Ulla Hæstrup: Dét kigger bevillingskonsulenter efter artwork
Ulla Hæstrup: Dét kigger bevillingskonsulenter efter

I dette afsnit tager vi den gode ansøgning under luppen og undersøger, hvad du som ansøger med fordel kan lægge vægt på for at komme igennem med dit projekt, hvad enten det er på værkstederne, DFI, DR eller noget helt fjerde. Og vi har lidt af en ekspert med os – Ulla Hæstrup - som har masser af erfaring med at læse ansøgninger, vurdere projekter, formater og potentialer osv. Hun har tidligere været konsulent på DFI inden for kort og dokumentarfilm med fokus på børn og unge, og så har hun også siddet som redaktør, producer, indkøber, programmedarbejder og udvikler på DR i mange år. Pt. er hun freelance-konsulent og arbejder i dette halvår for os på Odense Filmværksted. Hun har også tidligere været bevillingskonsulent på Aarhus Filmværksted. Ulla kommer omkring alle aspekter af en god ansøgning, så der er masser af guf at hente for dig, som sidder derude og bare gerne vil have støtte til dit projekt uagtet format og støtteordning. Hør bl.a.: * Hvorfor konsulenter læser med dig – ikke mod dig * Forskelle på at søge DFI & værkstederne * Tips til, hvordan du skriver en god ansøgning Podcasten er et optaget webinar med live-deltagere.

28. Apr. 2021 - 26 min
episode Ann-Alicia T. Ilskov: Arbejdet som filmproducer artwork
Ann-Alicia T. Ilskov: Arbejdet som filmproducer

Ann-Alicia Thunbo Ilskov startede som producer på Zentropa, og har siden 2018 haft fast base på Boltinggaard på Midtfyn. Hun har været med til at producere flere fynske spillefilm fx ”Harpiks,” og ”Mødregruppen”. ”Fyn har meget mere at byde på, end blot gode film-locations og det er særligt de lokale folk og historier jeg gerne vil være med til at hjælpe frem. Med Odense Filmværksted, manuskript uddannelsen på Syddansk Universitet, filmuddannelsen 18Frames og ikke mindst FilmFyn, er Fyn med til at skabe nye talenter, som jeg forhåbentlig kommer til at arbejde sammen med i fremtiden”, siger Ann-Alicia. - Hun fortæller her om sin vej ind i branchen og sit arbejde med de store filmproduktioner på Fyn!

29. März 2021 - 34 min
episode Laura Kjær: Rejsen som skuespiller til den professionelle filmbranche artwork
Laura Kjær: Rejsen som skuespiller til den professionelle filmbranche

Mød den 24-årige skuespiller Laura Kjær (Badehotellet, Team Albert) og hør om hendes spændende rejse fra værksted til filmbranche. Laura er fra Odense og medvirkede i sin første kortfilm på Odense Filmværksted tilbage i 2014, i en alder af blot 17 år. Derefter gik det stærkt, og siden hen har hun medvirket i film og tv-serier som ”Badehotellet”, ”Sommerdahl”, ”Holiday” og ”Team Albert”. I dag studerer hun på skuespilleruddannelsen på Den Danske Scenekunstskole. Vi har snakket med Laura om hendes rejse, og hvordan hun er lykkes med at få succes. Hun fortæller også om hvordan hun arbejder som skuespiller, og forskellen på de mange film og serier som hun allerede har medvirket i.

26. Feb. 2021 - 31 min
episode Andrias Høgenni: Om at finde sig selv som instruktør artwork
Andrias Høgenni: Om at finde sig selv som instruktør

Andrias har om nogen haft frygten for at fejle tæt inde på livet og derfor brugt lang tid på at finde sin personlige stemme som instruktør. Hør om hans rejse her, der både indebærer Cannes, kyllinger og præster.Show notes & links på ofilm.dk/podcast

29. Juni 2020 - 31 min
episode Mie Skjoldemose: Hverdagen som manuskriptforfatter artwork
Mie Skjoldemose: Hverdagen som manuskriptforfatter

Hvad er forskellene på at skrive på projekter til New Danish Screen, Det Danske Filminstitut og TV 2? Og hvordan fungerer den kreative proces i et writer's room hos Netflix? Bliv klogere her.Show notes & links på ofilm.dk/podcast

29. Juni 2020 - 36 min
Der neue Look und die “Trailer” sind euch verdammt gut gelungen! Die bisher beste Version eurer App 🎉 Und ich bin schon von Anfang an dabei 😉 Weiter so 👍
Eine wahnsinnig große, vielfältige Auswahl toller Hörbücher, Autobiographien und lustiger Reisegeschichten. Ein absolutes Muss auf der Arbeit und in unserem Urlaub am Strand nicht wegzudenken... für uns eine feine Bereicherung
Spannende Hörspiele und gute Podcasts aus Eigenproduktion, sowie große Auswahl. Die App ist übersichtlich und gut gestaltet. Der Preis ist fair.

Kostenlos testen für 30 Tage

4,99 € / Monat nach der Testphase.Jederzeit kündbar.

Exklusive Podcasts

Werbefrei

Alle frei verfügbaren Podcasts

Hörbücher

20 Stunden / Monat

Gratis testen

Nur bei Podimo

Beliebte Hörbücher