
Höre Gedeon Medica
Podcast von Free Range Productions
Gedeon Medica zajmuje się leczeniem i profilaktyką medyczną. Zespół składa się z lekarzy psychiatrów, internistów, psychologów, psychoterapeutów, muzykoterapeutów.
Kostenlos testen für 30 Tage
4,99 € / Monat nach der Testphase.Jederzeit kündbar.
Alle Folgen
16 Folgen
Zdarza się, że dziecko nie mówi ani tak wcześnie, ani tak dobrze, jak byśmy tego oczekiwali. Kiedy zaczyna to niepokoić i z czego może wynika? Jeśli już okaże się, że mamy do czynienia z opóźnionym rozwojem mowy, to warto zwrócić się do specjalisty i zacząć nad tym pracować. Alina Dąbrowska, neurologopedka, opowiada o tym problemie i sposobach radzenia sobie z nimi. Przestrzega też przed zagrożeniami. Z niektórymi my i nasze dzieci spotykają się codziennie!

Mózg nastolatka potrafi prowadzić do autodestrukcji, samookaleczeń, czasem do samobójstw. Okres dojrzewania jest trudny zwłaszcza w obliczu braku zrozumienia otoczenia. Na skutek strachu, bólu, stanów depresyjnych młody człowiek może atakować sam siebie. To początkowo przynosi tylko chwilową ulgę, a następstwa mogą być dewastujące. O diagnozowaniu i leczeniu zachowań autodestrukcyjnych mówią specjaliści z Clinical Emotions Neuroscience Lab Instytutu Psychologii UKSW.

Wokół logopedii narosło wiele mitów. Chłopcy później zaczynają mówić? Dzieci dwujęzyczne też? Nic z tych rzeczy. Alina Dąbrowska, neurologopedka, wyjaśnia na co zwracać uwagę i kiedy warto się do niej zgłosić. Czasem wystarczy półgodzinna wizyta, żeby się po prostu uspokoić. W innych przypadkach warto zacząć przyjrzeć się, jak dziecko je albo co robi w tym czasie. Przy tym specjalistka pomaga nie tylko dzieciom.

Autodestrukcja jest bardzo poważnym problemem społecznym, badawczym, medycznym. Prof. Katarzyna Kucharska, psychiatrka, mówi o najczęstszych formach autodestrukcji, a zwłaszcza tych związanych z zaburzeniami odżywiania. Objadanie się jest coraz większym problemem w szczególności dla młodych kobiet. Zespół kierowany przez prof. Kucharską zaprasza do wzięcia udziału w badaniu, które m. in. pozwoli uczestniczkom uzyskać diagnozę i pomoc.

Do Polski trafiła ogromna liczba uchodźców z Ukrainy. Wielu z nich doświadczyło wojny i związanego z nią stresu. Dlatego pomoc musi obejmować wsparcie psychologiczne. Joanna Daniel, psycholożka, tłumaczy jak zająć się osobami, które doświadczyły traumy, na co zwracać uwagę. Podkreśla przy tym, że także wolontariusze udzielający wsparcia uchodźcom powinni zwracać uwagę na to, co się z nimi dzieje, a w razie potrzeby, samemu szukać pomoc psychologicznej.
Kostenlos testen für 30 Tage
4,99 € / Monat nach der Testphase.Jederzeit kündbar.
Exklusive Podcasts
Werbefrei
Alle frei verfügbaren Podcasts
Hörbücher
20 Stunden / Monat