
LOOPA Vojty Kovala
Podcast von Vojta Koval
Nimm diesen Podcast mit

Mehr als 1 Million Hörer*innen
Du wirst Podimo lieben und damit bist du nicht allein
Mit 4,7 Sternen im App Store bewertet
Alle Folgen
109 Folgen
Sedací pytel naplněný použitými tenisáky, orientační svítidlo z recyklovaných plastových obalů z elektronických výrobků a kolekce kabelek ze zbytkové kůže z výroby sedaček do auta. Tyto projekty uspěly v letošním ročníku výzvy Reborn Design a já jsme s LOOPOU mohl být zase letos u toho. Tentokrát se výzva zaměřila mimo jiné na odpad ze sportu, jako jsou použité dresy, hokejky nebo tenisové míčky. Do Cirkulárního studia LOOPA jsem si proto pozval Zuzanu Zděnkovou, projektovou manažerku Nadace Tipsport, která má na starosti mimo jiné projekt Sport bez odpadu. Skrze ten chce Nadace na česká sportoviště přinášet téma udržitelnosti a ohleduplnosti k životnímu prostředí a mimo jiné k tomu vypisuje i grantovou výzvu. Se Zuzanou zhodnotíme letošní ročník Reborn Designu a samozřejmě si popovídáme právě i o Sportu bez odpadu.

Tentokrát pro vás mám obsah, který sdílíme s podcastem Podnikej z dílny MPO. To mě poprosilo, abych jednak začátkem roku moderoval představení tzv. cirkulárního auditu, dvou metodik na podporu objehového hospodářství v Česku, které pro MPO jako zpracovatel vytvořila CIRA Advisory. A následně jsme na to navázali právě v podcastu Podnikej!, který jsem tentokrát moderoval. Nenatáčelo se tentokrát v Cirkulárním studiu LOOPA, ale i tak bychom se s vámi o obsah rádi podělili. Pokud by vás Cirkulární audit zajímal detailněji, podívejte se na weby optak.cz [http://optak.cz/] nebo na stránky Cira Advisory tedy ciraa.eu [http://ciraa.eu/].

Vyhlášení Národního parku Křivoklátsko má podle vlády přispět k ochraně cenného území a podpořit šetrnou turistiku. Čelí ale odporu části obcí i některých odborníků. Ministr životního prostředí Petr Hladík v novém díle podcastu LOOPA vysvětluje, proč stát park prosazuje, co si od něj slibuje a jak chce řešit sporné body. LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory a webem Společněudržitelně.cz.

Dnešní téma přímo koresponduje s tématem měsíce na webu společněudržitelně.cz - a to sociální podnikání. Já se ho snažím jednou za čas do LOOPY zařadit, protože mi samozřejmě dává smysl, ale hlavně s sebou většinou přinese setkání se super lidmi, někde v regionu - prostě skoro takový výlet za odměnu. A stejně to bylo i tentokrát, když mě Markéta Vinkelhoferová z tematické sítě pro sociální ekonomiku Tessea pozvala, ať si zase po čase vyrazím do Levandulovny v Raspenavě v Jizerských horách a do Mýdlárny Koukol - dnes už působící v Novém Boru. Potkali jsme se tam s Ondřejem Závodským, vedoucím oddělení sociálního podnikání na Ministerstvu práce a sociálních věcí. A natočili rozhovor o nové podobě zákona o integračním sociálním podniku, který začal platit od letošního ledna. Je zákon správně nastavený? Neopomíjí některé typy sociálních podniků? Přiznám se, že rozhovory s politiky nedělám rád - mám vždycky pocit, že jim nedokážu dostatečně oponovat - a tak uslyšíte i pohled Adély Heindorferové, která vede raspenavskou Levandulovnu. Obrázek si pak udělejte sami. Připomenu, že LOOPA vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou firmou v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky, která provozuje web spolecenudrzitelne.cz. Rozhovor jsme natáčeli v komunitním centru Jednoduše lázně v Novém Boru, kde teď sídlí Mýdlárna Koukol.

LOOPA je i letos partnerem EKO-designérské výzvy Reborn design. Studenti v ní už tradičně dostávají šanci pracovat s materiály, které přebývají ve výrobě partnerských firem nebo jsou nějak součástí jejich podnikání. Loni tak mladí designéři vymýšleli produkty třeba z plastových krabiček na tabák nebo z knížek. Důležitým posláním Reborn designu je, že ty produkty, které účastníci vymýšlejí by měly mít reálné využití, měly by být škálovatelné, mělo by to zkrátka být něco, co samo o sobě funguje a bude fungovat třeba i byznysově - nejsou to tedy jen nějaká kreativní cvičení, ale snaha dát materiálům opravdu druhý život. Do Cirkulárního studia za mnou dorazila Jitka Hvězdová, spoluzakladatelka současná šéfka Reborn Designu a spolu s ní dorazila Lucia Štefánková, ředitelka Nadace Tipsport, která se letos stala partnerem Reborn designu. Nadace Tipsport se snaží ve sportovním prostředí víc prosadit debatu o udržitelnosti a skrze svůj program Sport bez odpadu přímo pomáhají sportovním klubům snižovat jejich ekologickou stopu, když jim pomáhají s realizaci udržitelných řešení. Co tedy Nadace Tipsport přináší do letošního ročníku Reborn Designu? To se dozvíte v dnešní LOOPĚ, která jak jistě víte vzniká ve spolupráci s CIRA Advisory, poradenskou firmou v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky. Příjemný poslech.